Na československom rozchode - možno trošku inak... - Zdeněk Izer show o delení ČSFR
Dlhé desaťročia sme s Čechmi tvorili jednu spoločnú republiku. Od roku 1918 sme prežili ťažké tridsiate roky. Druhú svetovú vojnu, ešte ťažšie päťdesiate roky a normalizáciu. Aj okupáciu oboch krajín vojskami Varšavskej zmluvy a následné sedemdesiate a osemdesiate roky budovania socializmu. Zmenu totalitného socialistického režimu a vládu jednej strany v ´89 vystriedali prvopočiatky demokracie. Prišli noví politici a s nimi problémy s pomlčkou v názve republiky, sústavné nezhody a vyčítanie si, kto na koho a ako veľmi dopláca. Až na koniec práve pred dvadsiatimi rokmi definitívne do osudu Českej a Slovenskej federatívnej republiky zasiahli Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Tých už spoločný štát - neprežil.
Na historickom rokovaní sa práve 26. augusta 1992 vo svetoznámej funkcionalistickej brnianskej vile Tugendhat už šiesty krát stretla päťčlenná delegácia ODS vedená Václavom Klausom spolu so štvorčlennou slovenskou delegáciou zástupcov HZDS a ich lídrom Vladimírom Mečiarom, aby definitívne rozhodli o tom, že od 1. januára 1993 zostane spoločný štát Čechov a Slovákov minulosťou. Rozhodli sami a bez spýtania sa občanov. A rozhodli o ich budúcnosti.
Nastali delenia spoločného majetku v pomere 2:1 s tým, že s odstupom času môžeme vidieť ako kompetentní majetok podelili. Ochranné známky významných firiem a štátnych podnikov mimoriadnej hodnoty zostali z pravidla v Čechách. Spoločná zástava a symbol Čechov a Slovákov, tiež zostal Českej republike. A tak by sme mohli menovať ďalej.
Slovensko o polovicu menšie ako Česká republika muselo budovať dva razy toľko ambasád v zahraničí, muselo vytvoriť inštitúcie, ktoré dovtedy boli v Prahe. A muselo si získať svoje miesto vo svete, nakoľko všeobecne bolo vnímané práve Slovensko ako tá krajina, ktorá sa od Čiech odtrhla.
Delenie prešlo mierovou cestou a doba ukázala, že pred opätovným "spojením sa" v Európskej únii sme mali výhodu vlastnej hviezdičky pri vstupe do nej. My starší vieme, že do roku 1998 medzinárodné spoločenstvo o našom vstupe do európskych štruktúr dosť pochybovalo, o čom svedčia napríklad hraničné prechody medzi Českou a Slovenskou republikou. Nemôžem za to, ale mám taký pocit, že prísne strážená hranica medzi Ukrajinou a Slovenskom (EÚ), pôvodne mala byť posunutá o niekoľko sto kilometrov západne. Na šťastie voliči v 1998 roku rozhodli inak. Dodatočne Slovensko vstúpilo do NATO i do Európskej únie. Dobehli sme zameškané a politicky de facto odizolovaná krajina sa vrátila späť do civilizácie. Ale to je už úplne o niečom inom.
Faktom ostane, že dnes si Česi so Slovákmi rozumejú oveľa lepšie, ako tomu bolo v spoločnom štáte. Možno práve preto, lebo je medzi nami ešte stále veľa ľudí, ktorí pri pragmatickom pozeraní sa na fakty z minulosti tvrdí, že 15 miliónov ľudí je pre svet významnejších, ako tých našich päť.
V prílohe prinesieme dobové záznamy show Zdeňka Izera na Československom rozchode a Ve dne zataženo, v noci roztaženo.
Pamätníci určite budú vedieť, o čom je reč. Po dvadsiatich rokoch nezaškodí pripomenúť si Zuzanu Bubílkovú, Otu Černého či samotných premiérov oboch novo vzniknutých krajín.
Video k článku:
Komentáre k článku:
Nakoľko táto podmienka splnená nebola a politici odignorovali toto ustanovenie pri delení ČSFR, vznik samostatných republík bol nezákonný.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









