Múzeum holokaustu v Seredi slávnostne otvorili prezident SR A.Kiska, premiér R.Fico a predseda NR SR P.Pellegrini: VIDEO
Pracovný koncentračný tábor v Seredi po viac ako 70 rokoch opäť otvoril svoje brány. Slávnostného otvorenia Múzea holokaustu sa zúčastnili mnohé významné osobnosti z politického a kultúrneho života Slovenskej republiky aj zahraničia: prezident SR Andrej Kiska, premiér Robert Fico, predseda NR Peter Pellegrini, minister kultúry Marek Maďarič, predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, podpredseda izraelského parlamentu Knesset Yitzhak Vaknin a mnoho ďalších hostí. Návštevníkov privítal profesor Pavol Mešťan, ktorý je autorom projektu rekonštrukcie pracovného koncentračného tábora. Následne sa prítomným prihovorili pozvaní hostia. Premiér Robert Fico, pod záštitou ktorého sa konalo celé podujatie poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili o zrekonštruovanie tábora. Predseda vlády českej republiky Bohumil Sobotka zase pripomenul, že tak ako má Slovensko Sereď má Česká republika Terezím a Slováci i Česi čelili hrôzam nacizmu spoločne.
V roku 2009 vláda toto miesto vyhlásila za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes v Seredi už stojí Múzeum holokaustu, no toto miesto má aj iné využitie. Je to aj pamätník všetkým zavraždeným Židom na Slovensku v období holokaustu. Zároveň je to aj vzdelávacie centrum pre študentov ale aj odbornú i laickú verejnosť.
Múzeum holokaustu ako memento pre súčasníkov i budúce generácie dnes slávnostne otvorili a pásku na jeho zrekonštruovaných prvých barakoch prestrihol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska spolu s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim, predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom. Stalo sa tak symbolicky pri príležitosti dňa, keď si národy sveta pripomínajú pamiatku obetí holokaustu.
O kultúrnu vložku slávnostného otvorenia sa postarali nielen speváci úryvkami piesní ale aj známa herečka Božidara Turzonovová, ktorá zarecitovala báseň „ My, čo sme prežili „ Spolu s ňou vystúpila aj Miri Fabian - herečka narodená v Novákoch žijúca v Izraeli. Je známa svojou rolou vo filme Shindlerov zoznam. Výnimočnú atmosféru podujatia doplnil aj prejav človeka, ktorý prežil nielen internáciu v koncentračnom tábore v Seredi ale aj prevoz do vyhladzovacieho tábora Naftali Fürsta. Prítomnosť na týchto miestach mu pripomenula hrôzu minulosti. Počas druhej svetovej vojny tu bolo väznených 16 000 židov a on hoci ako dieťa bol jedným z nich. O svoje zážitky z koncentračného tábora sa podelil aj doktor Ján Hanák a jeho spomienky aj dnes vyvolávajú silné emócie.
Pracovníci majú k dispozícii mnoho autentických predmetov z obdobia pracovného koncentračného tábora. Nie všetky sú zatiaľ vystavené. V areáli Múzea holokaustu je totiž päť budov, no zrekonštruované sú zatiaľ iba dve a to prvý a piaty. Momentálne sa rekonštruuje barak číslo štyri a otvorený by mal byť v júni 2016.
Podľa Martina Korčoka, vedúceho seredského múzea má expozícia aj ďalší rozmer – je miestom, kde môžu potomkovia obetí nájsť posledné zmienky o svojich predkoch . Múzeum holokaustu je od 27. januára otvorené už aj verejnosti.
Viac v priloženom videu.
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.