Mladí farmári pozor. Pozrite sa, čo musíte splniť, aby ste získali pôdu od Slovenského pozemkového fondu
SPF |MM| Plánujete rozbehnúť biznis v poľnohospodárstve? Ako mladý farmár môžete o pôdu požiadať
aj Slovenský pozemkový fond. Má to však jeden háčik – pôdu nezískate automaticky. „Platia tu pravidlá a podmienky, ktoré musia mladí farmári splniť,“ upozorňuje Adriana Šklíbová, generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu. Okrem podanej žiadosti je to potvrdenie o získaní nenávratného finančného príspevku z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, list vlastníctva alebo kópia nájomnej zmluvy, ale aj výpis z obchodného registra. Práve na nesplnení podmienok stroskotá najviac žiadostí mladých farmárov o nájom pôdy.
Bratislava, 17. apríl 2019– Do dnešného dňa Slovenský pozemkový fond prijal 95 žiadostí mladých farmárov o nájom pôdy, pričom pre štrnástich z nich už pripravil aj návrh nájomnej zmluvy. „V 81 prípadoch z doručených žiadostí sme zistili, že podmienky na uzatvorenie nájomných zmlúv mladí farmári nesplnili. Pozemky, ktoré fond v požadovaných katastrálnych územiach spravuje, sú totiž prenajaté nájomcom, ktorí spĺňajú podmienky podľa osobitných predpisov a nevznikla im povinnosť uvoľniť ich,“ vysvetľuje generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová. Pozrite sa, kde robia mladí farmári najčastejšie chyby pri svojich žiadostiach.
Nepoznajú kompetencie fondu
Za mladého farmára sa považuje osoba, ktorá nemá v čase podania žiadosti o nájom pôdy viac ako 40 rokov, má primerané zručnosti a spôsobilosti potrebné na výkon zamestnania a prvýkrát zakladá poľnohospodársky podnik. Do kategórie mladých farmárov však spadajú aj tzv. mikropodniky, ktoré zamestnávajú menej ako 10 osôb a ich ročný obrat nepresiahol dva milióny eur a malé podniky, ktoré zamestnávajú menej ako 50 ľudí a ročný obrat neprekročil hranicu 10 miliónov eur. „Táto podmienka je veľmi jasne stanovená legislatívou a nestáva sa, že by o nájom pôdy žiadal mladý farmár, ktorý „status“ mladého farmára nespĺňa. Problematickými sú skôr neinformovanosť o kompetenciách fondu, ale aj to, že žiadatelia nepredložili potrebné podklady, nekomunikujú so Slovenským pozemkovým fondom, alebo nemajú v danom území prenajatú pôdu či pôdu vo vlastníctve,“ hovorí Alena Suchá, vedúca oddelenia nájmu Slovenského pozemkového fondu. Výsledkom sú tak opravné žiadosti a časové presahy pri posudzovaní či vybavovaní týchto žiadostí.
Mladí farmári žiadajú o pôdu podľa osobitného predpisu
Podanie žiadosti o osobitný prenájom pozemkov od Slovenského pozemkového fondu upravujú paragrafy 2a alebo 2b nariadenia Vlády SR č. 238/2010 Z. z. Kým žiadosť podľa paragrafu 2a sa týka mladých poľnohospodárov, poľnohospodárov spĺňajúcich podmienky malého podniku alebo mikropodniku, žiadosť o prenájom podľa paragrafu 2b podávajú tí poľnohospodári, ktorí aspoň na polovici obhospodarovanej výmery vykonávajú špeciálnu rastlinnú výrobu alebo vyrábajú finálny produkt.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









