Mitrovica Bridge delí nielen etnicky, ale aj politicky a ekonomicky.
Kosovska Mitrovica- Косовска Митровица - Mitrovicë - Mesto v Kosove, ktoré sa po vojnových konfliktoch v tejto časti Balkánu a jeho rozdelení v roku 2013 stalo symbolom etnického rozdelenia. A nielen etnického, ale aj politického, kultúrneho a ekonomického. A to doslovne.
Do Mitrovice sa po troch rokoch vraciame počas cesty k albánskemu Jadranu s úmyslom zisti, ako sa vývoj vzahov medzi obyvatežmi albánskej a srbskej časti mesta posunul. Pri expedícii Balkán 2014 sme sa v meste (napriek negatívnym odporúčaniam Srbov) zdrali dva dni a navtívili sme oba brehy rieky Ibar spojené a zároveň rozdelené svetoznámym Mitrovica Bridge.
Do mesta prichádzame predpoludním a hneď na jeho začiatku vidíme, e koryto rieky ete nevyčistili. Po albánskej časti pokračujeme rovno na parkovisko lokalizované asi 40 metrov od Mitrovica Bridge. Rovnako ako v minulosti, ani teraz nevyuívame monos parkova v zóne pre média. Hneď si sadáme k obedu do retaurácie priamo na začiatku mosta a za spomínania na "staré časy", si dávame výborné jedlo.
Hodnotíme most, ktorý medzičasom z prostriedkov EÚ rekontruovali. Ozbrojené stráe mierových síl a kosovskej polície na oboch stranách mosta zostali.
Z albánskej do srbskej časti mesta prechádzame bez problémov - domáci túto vymoenos samozrejme nemajú. Nevraivos je tu prítomná stále a my po 100 metroch pozorujeme rovnaký rozdiel medzi dvomi svetmi, ako pri návteve Nikózie na Cypre a prechode demilitarizovanou zónou po ulici Lidras z gréckej do tureckej časti rozdeleného mesta. Písal som o tom tu: http://www.naexpediciu.sk/clanky/po-sto-metroch-iny-svet--1/
Dnes je Mitrovica aj symbolom rozdielnosti záujmov západu a USA a východu a Ruskej federácie. A práve tento fakt je citežný stále viac nielen v žuďoch, ale aj navonok v symboloch dominujúcich v oboch častiach mesta. Práve toto upúta u na prvý pohžad. V albánskej časti mesta dominujú vlajky USA a Albánska a za mostom v časti srbskej sú to vlajky Srbska a Ruskej federácie.
V albánskej časti Mitrovice sa platí Eurom a v srbskej Srbským Dinárom.
Na srbskej strane je rekontrukcia mosta a jeho blízkeho okolia v dokončovacej fáze. Peia zóna a hlavná ulica je zrekontruovaná kompletne a vyzerá naozaj reprezentačne. Kaviarne vyuívajú teplé počasie a žudia posedávajú na terasách. Fotografovanie ulice a najmä vežkoploných grafitov s motívmi odporu Srbska voči Kosovu si okamite vímajú dvaja policajti, ktorí nás legitimujú.
Sú mimoriadne sluní a po kontrole pasov si sadajú spä na terasu jednej z kaviarní. My sa ete prejdeme po námestí, ktoré bolo pri naej poslednej návteve v kompletnej rekontrukcii, dorobíme ďalie fotografie a sadáme si do kaviarne vedža policajtov. Nebránia sa krátkej debate, no smartfony ich zaujímajú minimálne tožko ako dianie na peej zóne. Dávame si kvalitné espresso, vychladenú minerálku a zmrzlinu. Následne sa po peej zóne vraciame spä k mostu. Je nedeža a tak je väčina obchodov zatvorená.
Cesta troku klesá a my máme Mitrovica Bridge ako aj Albánsku čas za ním priamo pred sebou. Prechádzame okolo stanoviska mierových síl stráiacich most, resp. prechod cez neho zo srbskej strany a znovu končíme u v spomenutej retaurácii, kde sme asi pred hodinou obedovali. Po prezretí si okolia zrekontruovaného mostu sa ete prevezieme do starej časti Mitrovice a následne mesto opúame z časti po diažnici smerom na hlavné mesto Kosova Pritinu. Odbočujeme na Prizren a po kvalitnej diažnici sa blíime k hraniciam s Albánskom. Tu nestojíme dlhie ako 5 minút, kontrola je skôr formálna. Po ceste zhodnocujeme pozitívny vývoj nielen v celom Kosove ale aj v samotnej Mitrovici a sme si istí, e do tohto mesta sa ete vrátime.
Kosovska Mitrovica (dříve jen Mitrovica, v srbské cyrilici Косовска Митровица, albánsky Mitrovicë) je město a stejnojmenná obtina v severním Kosovu. Podle sčítání obyvatel z roku 2011 zde ilo asi 71 tisíc obyvatel. Město bylo nicméně v roce 2013 rozděleno, a proto je počet obyvatel mnohem nií. Albánci tvoří větinu obyvatel města (96,6 %), následované meními etnickými skupinami jako jsou Bosňáci, Turci, Romové, Akalové a balkántí Egypané a dalí.[1] Město bylo silně zasaeno kosovskou válkou v roce 1999, kdy zde působila Kosovská osvobozenecká armáda, po válce se Mitrovica stala symbolem etnického rozdělení.
Město je rozděleno řekou Ibar, severní část města se srbskou větinou se stála novou obcí zvanou Severní Mitrovica nebo také Severokosovská Mitrovica (albánsky: Mitrovica e Veriut, srbsky: Ceвepнa Косовска Митровица/Severna Kosovska Mitrovica). Srbská část se stala samostatnou obcí v roce 2013 v návaznosti na krizi v severním Kosovu.
Na rozdíl od mnohých ostatních měst v Kosovu, která jsou etnicky převáně albánská, je Kosovska Mitrovica jako mnohá města na severu Kosova etnicky promíchanějí; vedle sebe zde ijí Srbové i Albánci. Po dlouholetých nepokojích, které následovaly po válce dolo k etnickému rozdělení města podle řeky Ibar. Zatímco sever Mitrovice obývají Srbové, jih Albánci. Doprava mezi oběma částmi města je ostře sledována, aby nedolo k případným potyčkám; most, který obě části spojuje, je vybaven bezpečnostními stanoviti. Přestoe se po zásahu mezinárodních sil podařilo situaci etnických násilností do velké míry stabilizovat, v březnu 2004 dolo opět k útokům mezi Srby a Albánci. Po vyhláení kosovského státu v únoru 2008 místní Srbové tento akt neuznali a i nadále povaují celou oblast za součást Srbska; v Kosovské Mitrovici se volilo stejně jako v Srbsku, silné pozice tu mají radikální politické strany.
V současné době (rok 2015) je mitrovický most zatarasen sutí a kus vozovky na srbské straně je nahrazen trávníkem a keři. Srbská menina tak reagovala na časté albánské výpady. U mostu je i nadále moné vidět obrněný transportér. Pěky se dá přejít, ádná kontrola tam neprobíhá. Autem je neprůjezdný, mezi jednotlivými částmi se vak dá projet po jiném mostě. V Mitrovici, resp.v srbské části je platidlem uznaný předevím dinár, eurem platit lze, ale Srbové tím dávají najevo svůj nesouhlas s oddělením země. Autobusová doprava mezi Mitrovicí (srbskou částí) a Bělehradem je zajiována srbským dopravcem. Mezi Mitrovicí (albánskou částí) a Pritinou jezdí řada autobusů. Na nádraí v Pritině tyto autobusy vak nezajídí a zaměstnanci nejsou ochotni o nich mluvit.
Administrativní postavení
V původní srbské správě, kterou Bělehrad stále uznává, nicméně jednostranně vyhláená republika Kosova ji opustila, tvořila Kosovska Mitrovica opčinu (s rozlohou 350 km²), podobně jako jinde v tehdejí Jugoslávii, kde se kromě hlavního města nacházelo jetě dalích 49 vesnic. Kromě toho byla také centrem okruhu, jednoho ze esti, které se v tehdejím Kosovu nacházely.
Zdroj: Wikipedia.org
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateža novín ide o pokus zachova určitú formu vožnej komunikácie nezneuívajte túto snahu na osočovanie kohokožvek, na ohováranie či írenie údajov a správ, ktoré by mohli by v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi uívatežmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov uívatežov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tie IP adresy uívatežov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závaného poruenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vyda túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, e kadý uívatež za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môe zmaza príspevky, ktoré budú poruova pravidlá diskusie, prípadne budú obsahova reklamu, alebo ich súčasou budú reklamné odkazy. Vydavatež novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









