Ministerstvo vnútra pripravilo zmeny v sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov
MVSR |MM| Hlavným zámerom návrhu novely zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov je vytvorenie legislatívneho prostredia na vyrovnanie príjmov a výdavkov na osobitných účtoch ministerstiev vnútra, obrany, financií, spravodlivosti, SIS a NBÚ. Príjmy účtov, ktoré pozostávajú predovšetkým z odvodov poistného zo služobných platov, totiž nestačia pokryť výdavky. Ministerstvo vnútra preto navrhlo opatrenia, ktoré majú obnoviť vyváženosť medzi príjmami a výdavkami. Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2013. Jeho súčasťou budú aj prechodné ustanovenia riešiace vzťahy, ktoré vznikli do dňa účinnosti, a to najmä vzťahy súvisiace s nemocenským zabezpečením a niektorými nárokmi z výsluhového zabezpečenia.
Výsluhový dôchodok
Pre policajtov a vojakov, ktorým doteraz nevznikol nárok na výsluhový dôchodok, teda tým, čo majú odslúžených menej ako 15 rokov ku dňu nadobudnutia účinnosti novely zákona, sa bude minimálna doba služby pre vznik nároku na výsluhový dôchodok posúvať každý rok o jeden rok na 25 rokov (namiesto terajších 15 rokov postupne ročne na 16, 17, 18,...25 rokov).
Navrhuje sa ustanoviť, že v prípade právoplatného odsúdenia na nepodmienečný trest odňatia slobody za prečin, ktorý je úmyselným trestným činom alebo za zločin, sa výplata výsluhového dôchodku zastaví a následne sa uvoľní odo dňa nasledujúceho po dni prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody. Ak výkon trestu odňatia slobody trvá aj po dovŕšení veku potrebného na starobný dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, výplata výsluhového dôchodku sa uvoľní odo dňa dovŕšenia tohto veku.
Výmera výsluhového dôchodku
Pre policajtov a vojakov prijatých a znovuprijatých do služobného pomeru po nadobudnutí účinnosti novely zákona bude výsluhový dôchodok
- za 15 rokov trvania služobného pomeru 30 % základu (tak ako doteraz);
- za 16. až 20 rok vrátane, sa výmera zvyšuje každý rok o 0,5 % (spolu 5x0,5%),
- za 21. rok až do 25. rok vrátane sa výmera zvyšuje každý rok o 1 % (spolu 5x1%),
- za 26. až 30 rok vrátane sa výmera zvyšuje každý rok o 2 % (spolu 5x2%),
- za 31 až 35 rok vrátane sa výmera zvyšuje každý rok o 3 % (spolu 5x3%),
- za 36 a každý ďalší skončený rok trvania služobného pomeru sa výmera výsluhového dôchodku zvyšuje o 0,5 % (5x0,5%),
najviac však do 65 % základu.
Pre policajtov a vojakov, ktorým do nadobudnutia účinnosti novely zákona vznikol nárok na výsluhový dôchodok, teda tým, čo majú odslúžených 15 a viac rokov ku dňu nadobudnutia účinnosti novely zákona, bude výsluhový dôchodok za 15 rokov trvania služobného pomeru 30 % základu (tak ako doteraz) a ďalej sa zachováva percentuálna výmera za ďalšie odslúžené roky podľa teraz platného zákona, najviac však do 60 % základu s tým, že za 31 a každý ďalší skončený rok trvania služobného pomeru sa výmera výsluhového dôchodku zvyšuje o 0,5 % (10x0,5%), najviac však do 65 % základu.
Maximálna hranica je navrhovaná do 65% základu, teraz je to 60%.
Základ pre výpočet dávky
Pre policajtov a vojakov, ktorým doteraz nevznikol nárok na výsluhový dôchodok, teda tým, čo majú odslúžených menej ako 15 rokov ku dňu nadobudnutia účinnosti novely zákona, sa základ na výpočet dávok výsluhového zabezpečenia bude zisťovať z priemerného mesačného služobného platu tak, že každý rok sa pridá k príjmovo najlepšiemu kalendárnemu roku z obdobia posledných desiatich ukončených kalendárnych rokov pred skončením služobného pomeru druhý najlepší ukončený kalendárny rok, ďalší rok tretí najlepší ukončený kalendárny rok,... až do desať najlepších ukončených kalendárnych rokov predo dňom skončenia služobného pomeru.
Pre novoprijatých a znovuprijatých policajtov a vojakov prijatých do služobného pomeru po nadobudnutí účinnosti novely zákona sa bude základ na výpočet dávok výsluhového zabezpečenia zisťovať z priemerného služobného platu v desiatich ukončených kalendárnych rokoch predo dňom skončenia služobného pomeru. To nebude platiť, ak po prechádzajúcom skončení služobného pomeru je policajt alebo profesionálny vojak nasledujúcim dňom prijatý do služobného pomeru.
Priemerný služobný plat v posledných desiatich ukončených kalendárnych rokoch pred skončením služobného pomeru sa bude používať aj na výpočet základu aj pri percentuálnej výmere nad 60%, najviac však do 65 % u policajtov a vojakov, ktorí majú ku dňu nadobudnutia účinnosti novely zákona odslúžených viac ako 15 rokov a takýto priemerný služobný plat je potrebný na výpočet percentuálnej výmery služby nad 30 rokov služobného pomeru. Na účely výpočtu základu pre výpočet dávky výsluhového zabezpečenia sa navrhuje zaviesť koeficient, ktorý bude charakterizovať služobné činnosti podľa kategórií služobných činností vykonávaných vo výkone služby a mimo výkonu služby. Základ pre výpočet výsluhovej dávky sa vynásobí koeficientom, ktorý sa určí číslom 1 zvýšeným o 0,005 za každý ukončený rok služobného pomeru vykonávaného po 31. decembri 2012 vo funkciách v priamom výkone služby a znížením o 0,005 za každý ukončený rok služobného pomeru vykonávaného po 31. decembri 2012 vo funkciách, ktoré nie sú funkciami v priamom výkone služby. Funkcie v priamom výkone služby určí minister podľa charakteru vykonávanej služobnej činnosti.
Zvýšenie odvodov poistného na sociálne zabezpečenie
Navrhuje sa, aby policajti a vojaci odo dňa nadobudnutia účinnosti novely zákona odvádzali na výsluhový dôchodok na osobitný účet 7 % namiesto terajších 5 %. Navrhuje sa tiež aby služobný úrad odvádzal na výsluhový dôchodok na osobitný účet 20 % namiesto terajších 17 %.
Odchodné
Odchodné sa zdaňuje, okrem prípadov, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane z (k 31. 12. 2003 podľa § 52 ods. 5 a 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov).
Odvody z odchodného sa neodvádzajú:
- poistné na povinné verejné zdravotné poistenie sa z odchodného neodvádza podľa § 10b ods. 1 písm. a) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve
- odchodné netvorí vymeriavací základ na určenie poistného na nemocenské zabezpečenie, úrazové zabezpečenie a výsluhové zabezpečenie podľa § 98 ods. 1 zákona č. 328/2002 Z. z.;
Pre policajtov a vojakov prijatých do služobného pomeru po nadobudnutí účinnosti novely zákona bude minimálna doba služby pre nárok na odchodné 13 rokov, namiesto terajších piatich, čo znamená, že maximálna výmera bude deväťnásobok základu, namiesto terajších 13 a ½ násobku, čo sa dosiahne pri 30 rokoch služby.
Pre znovuprijatých policajtov a vojakov prijatých do služobného pomeru po nadobudnutí účinnosti novely zákona s cieľom obmedzenia nežiaducej migrácie policajtov a vojakov medzi jednotlivými druhmi ozbrojených zložiek sa navrhuje ustanoviť, že v prípade opätovného prijatia do služobného pomeru sa bude započítavať pre vznik nároku na odchodné a jeho výšku len doba od posledného prijatia do služobného pomeru s tým, že ak pri predchádzajúcom skončení služobného pomeru bolo odchodné vyplatené, ďalšie odchodné patriť nebude.
Výsluhový príspevok
Minimálna doba služby pre nárok na výsluhový príspevok sa bude každý rok posúvať o jeden rok z doterajších piatich na 10 rokov (namiesto terajších 5 rokov postupne ročne na 6, 7, 8,...10 rokov).
Pri poistnom na výsluhový príspevok, ktoré platí policajt, profesionálny vojak, služobný úrad a služobný orgán sa bude postupne predlžovať doba, dokedy je platený, z 15 na 25 rokov, presne podľa minimálnej doby služby pre nárok na výsluhový príspevok.
Nové podmienky nároku na výsluhový príspevok sa budú vzťahovať na policajtov a vojakov, ktorým nevznikol nárok na výsluhový dôchodok, teda ku dňu účinnosti novely zákona majú odslúžených menej ako 15 rokov.
Pre znovuprijatých policajtov a vojakov prijatých do služobného pomeru po nadobudnutí účinnosti novely zákona s cieľom obmedzenia nežiaducej migrácie policajtov a vojakov medzi jednotlivými druhmi ozbrojených zložiek sa navrhuje ustanoviť, že v prípade opätovného prijatia do služobného pomeru sa bude započítavať pre vznik nároku na výsluhový príspevok a jeho výšku len doba od posledného prijatia do služobného pomeru.
Navrhuje sa upraviť zrušenie zdaňovania výsluhových príspevkov.
Nemocenské zabezpečenie
Desiaty až tridsiaty deň dočasnej neschopnosti sa bude vyplácať služobný plat namiesto náhrady služobného platu.
Minister môže určiť, v ktorých ďalších prípadoch dočasnej neschopnosti, ktorá nesúvisí s výkonom štátnej služby, patrí policajtovi alebo profesionálnemu vojakovi nemocenské podľa § 8 už od prvého dňa dočasnej neschopnosti.
Vzhľadom k rozličnosti dôvodov vzniku dočasnej neschopnosti sa navrhuje ustanoviť právomoc príslušného ministra. Ide o reflexiu operatívnych potrieb ozbrojených bezpečnostných zborov, záchranných zborov a ozbrojených síl najmä pri zložitejších a komplikovaných prípadoch vzniku dočasnej neschopnosti pri výkone služby.
Dodržiavanie liečebného režimu dočasne neschopným policajtom bude oprávnený kontrolovať nielen nadriadený s ustanovovacou pôsobnosťou, ale aj bezprostredne nadriadený policajta alebo vyšší nadriadený policajta alebo nimi písomne poverená osoba. Navrhuje sa upraviť, že zdravotné výkony pre policajtov budú uhrádzané služobným úradom. Väčšinou ide o vystavenie potvrdenia o dočasnej neschopnosti na výkon služby a vystavenie preukazu o trvaní dočasnej neschopnosti na výkon služby, pretože prvých tridsať dní dočasnej neschopnosti sa navrhuje vyplácať policajtovi služobný plat alebo jeho časť z rozpočtových prostriedkov.
Kúpeľná starostlivosť
Zníženie finančnej nákladovosti pri kúpeľnej starostlivosti sa navrhuje zvýšením podielu prispievania účastníkov diferencovane a u výsluhových dôchodcov aj určitým fyzickým vekom a odslúženými rokmi.
Kúpeľná starostlivosť na tú istú diagnózu sa bude poskytovať iba raz za dva roky a poberateľom výsluhového dôchodku najskôr po dosiahnutí 50 rokov fyzického veku alebo ak ich služobný pomer trval najmenej 25 rokov s výnimkou poberateľov invalidného výsluhového dôchodku a osôb, ktorých služobný pomer sa skončil zo zdravotných dôvodov v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania. Podrobnosti o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti a výške podielu spoluúčasti účastníka diferencovane podľa doby služobného pomeru policajta a profesionálneho vojaka, resp. fyzického veku a počtu odslúžených rokov u výsluhových dôchodcov, ustanoví minister.
Stabilizačný odvod z výsluhového dôchodku
S cieľom zvýšiť príjem na osobitný účet sa navrhuje zavedenie nového stabilizačného odvodu, ktorý bude odvedený z výsluhového dôchodku, na ktorý vznikol nárok po 30. júni 2002 - teda nepôjde o pozostalostné dôchodky, ani o výsluhové príspevky, príspevky za službu a starobné dôchodky, ktoré sa považujú za výsluhové dôchodky. Stabilizačný odvod sa navrhuje vo výške 10 % sumy z mesačnej splátky výsluhového dôchodku, pokiaľ jeho poberateľ nedosiahol vek 62 rokov. Suma stabilizačného odvodu je príjmom príslušného osobitného účtu, z ktorého sa výsluhový dôchodok vypláca.
Valorizácia výsluhových a pozostalostných dôchodkov
Výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky sa budú zvyšovať, ak v príslušnom kalendárnom roku sa na základe zákona o štátnom rozpočte zvýšia funkčné platy policajtov a vojakov.
Dôchodky z výsluhového zabezpečenia sa zvýšia o sumu, ktorá sa zistí percentom vyjadreným číslom s dvomi desatinnými miestami určeným ako súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky, najviac však o sumu, ktorá zodpovedá 75 % percentuálneho zvýšenia funkčných platov policajtov z priemerného výsluhového dôchodku za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, v ktorom sa zvýšenie vykonáva. Takto zistená suma sa na zvýšenie jednotlivého výsluhového dôchodku vydelí číslom 30 a vynásobí sa celkovým počtom skutočne ukončených rokov služby.
Invalidné výsluhové dôchodky sa zvyšujú o sumu, ktorá sa zistí percentom vyjadreným číslom s dvomi desatinnými miestami určeným ako súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky, najviac však o sumu, ktorá zodpovedá 75 % percentuálneho zvýšenia funkčných platov policajtov z priemerného invalidného výsluhového dôchodku za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, v ktorom sa zvýšenie vykonáva, vyplácaného po skončení služobného pomeru príslušníkom príslušnej profesijnej skupiny.
Vdovské a vdovecké výsluhové dôchodky odvodené z výsluhových dôchodkov a z invalidných výsluhových dôhodkov sa zvyšujú o sumu vo výške 60 % sumy. Sirotské výsluhové dôchodky odvodené z výsluhových dôchodkov a invalidných výsluhových dôchodkov sa zvyšujú o sumu vo výške 40 % sumy.
Vzhľadom na zavedenie stabilizačného odvodu do 62 rokov fyzického veku bude potrebné vypustiť ustanovenia o prepustení policajta, hasiča, záchranára a vojaka zo služobného pomeru pri dosiahnutí 55 rokov fyzického veku
Úprava sa bude týkať zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície zákona č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore a zákona č. 346/2006 Z. z. o štátnej službe profesionáhych vojakov ozbrojených síl SR.
S cieľom šetriť výdavky sa navrhuje upraviť výšku nároku na služobný plat pri poskytovaní služobného voľna s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní člena rodiny a starostlivosti o dieťa v rozsahu a za podmienok ako majú upravení ostatní civilní zamestnanci - služobné voľno s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní člena rodiny a starostlivosti o dieťa sa často zneužíva.
Komentáre k článku:
Z časti beriem, áno, niektorí policajti sa tvária ako majstri. Niektorí sa nevedia rýchlo rozhodovať a konať. No nebudem to ďalej rozoberať. Za to by ich mal "rozoberať" ich nadriadený.
A čo sa týka mojej profesie - ak nemyslím na to kde robím, ale čo robím, tak som spokojný.
Ak v PZ vládne debilita, nastúp do PZ, ukáž že máš na "funkciu" a taký "INTELIGENT" ako Ty potom môže riadiť PZ. Hádam sám seba potom nebudeš kritizovať, aký magor to tam riadi.
vysluhovy dochodok by mal dostat len ten co nasadzuje vlastny zivot a nie kancelarske tlste krysi a navyse vysluhovy dochodci by nemali dalej robit v statnej sprave
Zdá sa, že si sa teraz prebral po nočnej šichte. Ale beriem, ak problematiku nechápeš. Ešte raz si prečítaj novelu zákona, alebo nastúp k žandárom, aby si tých 1.000,- € mal aj Ty. Skús robiť pod tlakom pri zákrokoch a všetko v zmysle zákona tak, aby si nepochybil a v prípade šetrenia aby inšpekcia nezistila porušenie tvojho konania a chybné rozhodnutie podľa zákona. A to je len špička, kúsoček "tvrdej" práce. Takej ako tvojej. A keď budeš žandárom, tak v tvojej službe prídem robiť problémy, aby som videl ako má "dáš dole" a rozhodneš podľa zákona. Potom pošlem inšpekciu, aby prešetrila tvoj postup. Tak čo. Ideš na to?
Jááj - a môžeš jazdiť 200 km/h v obci - nikto ti nič nepovie, však?! Strašne, ale tak strašne si domotaný, tupý!
To snáď nemôžete myslieť vážne :)) 1000 eur plat obyčajného policajta ktorý vám dá pokutu za to, že ste porušili predpisy? Viete, pokuty nie sú pre policajtov ako pre čašníkov tringelty...ak neviete, čo obnáša policajná práca, aké zaťaženie a aké podmienky policajti pri práci majú, tak by ste nemali písať takéto komentáre. A kroky tejto sociálnej vlády len priťažujú podmienkam, v ktorých pracujú.
S autíčkármi a rôznymi živlami sú jedena ruka? Porovnajme si ich platy a naše. Policajt čo robí dvanástky a nočné cca 1000,- eur ( a to určite viac) my ostatný 400 - 500,- eur, tiež za dvanástky a aj nočné. Oni robia, ako robia a čo robia, - my pracujeme a tvrdo. Preto sa pýtam, prečo ešte aj výsluhový? a za čo?
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









