Minister vnútra R. Kaliňák na pracovnej ceste v Kanade
MVSR |MM| OTTAWA – Slovensko-kanadské bilaterálne vzťahy, prisťahovalectvo, azylová problematika ale aj situácia na Ukrajine boli hlavnými témami rozhovorov podpredsedu vlády SR a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, na jeho oficiálnej pracovnej ceste v Kanade. Ide o prvú návštevu člena vlády v severoamerickej krajine za posledných päť rokov.
Minister vnútra Robert Kaliňák sa stretol s ministrom pre bezpečnosť a mimoriadne situácie Kanady Stevenom Blaneyom a ministrom pre migráciu a štátne občianstvo Chrisom Alexanderom. Na stretnutiach rezonovala aj súčasná situácia na Ukrajine. „Podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny a našim spoločným záujmom je aby bola stabilná, demokratická a prosperujúca krajina. Slovensko výrazne Ukrajine pomohlo spustením reverzných dodávok plynu,“ povedal Kaliňák na stretnutí s ministrom Alexandrom, ktorý dlhé roky pôsobil v Moskve ako kanadský diplomat. Okrem toho prebrali problematiku elektronickej autorizácie ETA (Electronic Travel Autorization), ktorú plánuje Kanada spustiť po vzore USA v lete tohto roku. Obaja ministri sa zhodli, že výmena údajov o cestujúcich „PNR“ (EU-Canada Agreement on Passenger Name Records) je významným krokom na prevenciu v rámci boja proti terorizmu. Dotkli sa aj migrácie a projektu mobilita mladých, ktorý umožňuje mladým občanom SR s vekom do 35 rokov stráviť rok v druhom štáte a pritom pracovať a cestovať. Program na Slovensku funguje od roku 2011, ročná kvóta je 350 osôb.
S ministrom pre bezpečnosť a mimoriadne situácie Kanady Stevenom Blaneyom prebrali najmä azylovú problematiku. V roku 2014 narástol počet žiadateľov o azyl zo Slovenska na 469, čím sa Slovensko zaradilo na prvé miesto spomedzi krajín EÚ. Predovšetkým išlo o sociálne slabších občanov pochádzajúci z osád, ktorí vstúpili v Kanade do azylovej procedúry a po zamietnutí azylu o šiestich mesiacoch odchádzali. „Migrácia občanov SR do Kanady je motivovaná ekonomicky. Ich cieľom je vydávať sa za utečencov a pritom získať prístup k sociálnym dávkam v Kanade,“ povedal Kaliňák. Slovensko ponúklo Kanade lepšiu výmenu informácií medzi jednotlivými úradmi ako aj riešenie tejto problematiky po vzore iných európskych krajín, ktoré mali v minulosti s migráciou týchto skupín za sociálnymi dávkami problémy ako je Belgicko alebo Veľká Británia. Témou ďalších spoločných rokovaní boli aj boj proti terorizmu a možnej spolupráce v oblasti integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany a know-how SR v oblasti ochrany štátnej hranice.
Program ministra vnútra v Severnej Amerike pokračuje stretnutiami so Slovákmi žijúcimi v Kanade a ďalšími bilaterálnymi rokovaniami s partnermi. Z Kanady sa presunie do USA, kde sa stretne s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.