Mäso je lacnejšie priviezť zo zahraničia ako zo susedného družstva. Stoja za tým dotácie.
Agentúra NEXTINA |MM| Častá otázka, ktorá zaznela po prepuknutí kauzy s dovozom mäsa z chorých zvierat bola, prečo si môžu iné krajiny v Európskej únii dovoliť vyviezť z vlastnej krajiny toľké objemy mäsa a my nie. Odpoveď je jednoduchá: dotácie, ktoré presadzuje Európska únia.
Bardejov, 19. Februára 2019 - Deficit vlastných chovov, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, sústavné podrážanie cien zo strany zahraničných dodávateľov, značné množstvo malých distribútorov, tzv. garážových firiem i nadmerné množstvo poľských dodávateľov prevažne na východnom Slovensku. Toto sú hlavné problémy našich spoločností pôsobiacich v odvetví mäsovýroby.
„Na Slovensku sa rokmi absolútne zlikvidovala prvovýroba. Nemáme dostatok mäsa na pokrytie spotreby obyvateľstva a výrobcovia sú nútení odoberať ho zo zahraničia. Najčastejšie k nám ide z Poľska, Českej republiky, Belgicka či Španielska, pričom dovážame nielen hydinu, ale aj veľké objemy bravčového či hovädzieho mäsa,“ približuje stav Pavol Sčensný, generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK. Keď to vedia naši susedia, prečo nie my? Dôvod: Dotácie.
Európska únia totiž presadzuje štátmi dotované krmivá, mäso či ostatné komodity dovážané do členských štátov. „Poľská vláda dotuje export tovaru. Preto je pre nich výhodné chovať a vyvážať. Taktiež napríklad tamojším kafilériám čiastočne vypomáha štát. Slovenskí výrobcovia túto možnosť nemajú a všetky služby vykonávané asanačnou spoločnosťou si musia hradiť sami v plnej výške. Tieto dotácie neexistujú len v Poľsku, ale aj v mnohých ďalších krajinách únie,“ hodnotí Pavol Sčensný. Na ilustráciu: aj vďaka dotáciám je mäso dovezené z akejkoľvek krajiny Európskej únie na Slovensko podstatne, a to aj s dovozom, lacnejšie ako mäso dovezené zo susedného družstva na Slovensku.
Tento paradox začal na Slovensku vzrastať po vstupe do Európskej únie. Kým krátko po roku 2000 patrilo Poľsko ku krajinám, ktoré viac potravín do svojej krajiny doviezlo ako vyviezlo, po roku 2004, teda v čase nášho vstupu do únie, sa však situácia začala meniť. Medzi hlavné dôvody úspechu sa zaradilo odbúranie vývozných kvót, minimálnych cien či iných exportných obmedzení, ako aj fakt, že Poľsko začalo na tlak únie masívne investovať do modernizácie a výroby potravín. Už vtedy tamojšia vláda predpovedala, že Poliaci sa po boku Nemecka a Francúzska stanú najväčšími vývozcami potravín v rámci Európskej únie.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









