Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Má ľudský život väčšiu hodnotu ako zvieraťa?

Miloš MajkoDátum21. 02. 2019 00:35:39TémaNa zamyslenie...

Má ľudský život väčšiu hodnotu ako zvieraťa?

Dnes ráno som vyrazila na jedno pre mňa veľmi dôležité školenie. Už som meškala a každá minúta mi bola drahá. Prešla som ešte len 200 metrov od domu a zrazu vidím na ceste v protismere sedieť mačiatko. Pribrzdím a zastavujem. Mačiatko sedí na ceste a trasie hlavou, z úst mu tečie krv, je v šoku. Zjavne ho zrazilo auto, ale zranilo. Chvíľu stojím a uvažujem čo urobím. Nemám čas, ale nemôžem ho nechať uprostred cesty, o chvíľu ho niekto úplne zrazí a ostane z neho na ceste placka, ktoré tak neznášam na ceste. Zapínam blikačky a vystupujem z auta. Oproti sa blíži osobné auto, vstupujem do cesty a kývam šoférovi nech pribrzdí a ukazujem na mačiatko. Obišiel ho. Rýchlo idem do kufra a hľadám dáke rukavice, či handru, čím by som mača preniesla. Prehadzujem chaoticky krabice, zároveň sledujem premávku. Našťastie teraz o 6 ráno nič nechodí, našla som baliaci papier z krabice od topánok. Idem k mačiatku, chytím ho. Nebráni sa, je také útle, malinke, tepľúčke. Prenášam ho na krajnicu do trávy. Premýšľam, v hlave sa mi krútia kolieska, čo mám urobiť. Ponáhľam sa a pravdupovediac neviem, čo by som s ním teraz mala urobiť. Ak by som ho išla zobrať k veterinárovi, ktorý ani neviem kde je najbližší o takom čase, tak určite nestihnem to svoje vytúžené školenie. Musím sa rýchlo rozhodnúť.
"Mačiatko moje, viac pre teba nemôžem urobiť, možno ťa niekto nájde a pomôže ti".
Sadám do auta a plná výčitiek a chaotických myšlienok odchádzam.

Keby tam bol zrazený človek, zachovala by som sa rovnako?

A viem vôbec čo robiť? Kam volať, kam ísť v tejto dedine ak ide o zviera? Nebolo to prvý raz čo som sa dívala na bezmocné zviera a rovnako bezmocne som sa cítila aj ja. Pred dvoma rokmi o polnoci som v 20 stupňovom mraze zastavila pri zrazenej srnke, ktorá ležala vedľa cesty v tráve. Prišla som k nej a pohladila ju po hlave, bola v takom šoku, že mi to dovolila. Mala krásne oči, neviem na ne zabudnúť. Chvíľu som pri nej sedela a rozprávala sa s ňou, potom som zbehla do auta pre deku a zakryla som ňou srnku. Ale to bolo všetko, čo som vedela pre ňu urobiť. Mrzí ma to, že to neviem. Že neviem čo robiť v takej chvíli.

Keď som sa dnes večer vracala domov, išla som sa pozrieť, či je mačiatko v tráve. Nebolo tam. Ani ten papier, ktorým som ho prenášala. Ktovie, čo sa s ním nakoniec stalo, či ho niekto našiel, a ak áno, čo s ním urobil. Možno sa to ešte dozviem...

Nie som na seba dnes hrdá. Je mi smutno zo mňa. Ale chcem sa poučiť, chcem sa naučiť riešiť to rovnako, ako keby išlo o človeka. Pretože zvierací život má rovnakú hodnotu ako ľudský. Život je život. Aj keď mám o sebe pochybnosti, či by som vedela zareagovať aj v prípade človeka. Ale tam už na to máme zákon, tam by mi to len tak neprešlo.

Každý deň na cestách sa zamýšľam, kadiaľ majú tie zvieratá chodiť? Nemajú podchody ani nadchody. Nikto ich neškolí ako prechádzať cez cestu. A jazdíme rýchlo, že nemáme šancu zabrzdiť... Byť zvieraťom v tomto svete je ťažké.

Zdroj: FB


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
len pre Vašu predstavu,čo dnes dokáže veterinárna medicína | 21-02-2019 09:00:43
Možno ani ľudia nemajú takú starostlivosť ako domáci miláčikovia?

Robíme diagnostiku, chirurgické zákroky na psoch a mačkách, ktoré sú pre 90 % ľudí na planéte nedostupné. Veľa vecí sme nevedeli pomenovať, a preto ani liečiť, dnes máme k dispozícii sofistikované prostriedky. Pred 15 rokmi bolo sci-fi kúpiť si vo veterinárnej medicíne ultrasonografický prístroj – nezaplatili by ste to. Dnes je takmer v každej veterinárnej ambulancii zaparkovaná taká mašina, že zrazu vidíme veci, ktoré sme predtým nevideli. Máme dostupnú laboratórnu diagnostiku, už na klinike máme pomerne rozsiahle laboratórium, kde si vieme veľa vecí spraviť na počkanie a robia sa tam špeciálne diagnostiky. Ráno zoberiem zvieraťu krv, na obed po ňu príde DHL, večer je vzorka v Nemecku v centrálnom laboratóriu a ráno mám v e-maile výsledky na špeciálne analýzy, ktoré boli ešte pred 15 rokmi sci-fi aj u ľudí. A my to dnes robíme pre psy a mačky.

Dostupnosť medicíny závisí od toho, či sme ju ochotní zaplatiť. Traduje sa, že psičkári a mačičkári dajú pre zdravie svojho zvieraťa všetko – ale závisí od človeka a tiež od mentality národa. Sme v tomto úplne iní ako Rakúšania alebo Česi. Bratislava sa trochu líši, ale celoslovenská predstava psa je Dunčo vonku na reťazi. Keď ho jedného dňa nájdu studeného v búde, iba ho odopnú z reťaze a na reťaz pripnú nové šteniatko. Nedá sa však zovšeobecňovať. Ja mám pätnásťročnú prax a vidím, čo sa zmenilo. Čím modernejšie žijeme, tým sme izolovanejší. Uzavretosť ľudí vo veľkých mestách vytvára potrebu utiekať sa k zvieratám – psom, mačkám, králičkom. Vo Viedni majú na univerzite onkologické oddelenie pre zvieratá, ktoré robí v mnohom porovnateľnú diagnostiku a terapiu s tým, čo sa robí v onkologickom ústave na Klenovej pre ľudí. Stojí to desaťtisíce eur a záujem je obrovský. Sú tam čakačky – hlavne ide o psy a mačky.
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/500466-psy-nas-citaju-ako-slabikar/
mmmmmmm | 21-02-2019 06:27:03
je to veľmi smutné, nedávno som návšteve, ku ktorej som išla, zrazila mačiatko, keď som videla to klbko zvíjajúce sa od bolesti a všade krv, revala som ja zmyslov zbavená. Majiteľ ju musel upratať a aj to, čo po nej zostalo. Ale mne zostane navždy pocit na duši, že som zrazila, nepomohla /tam už nebolo čo :(/. Verím, že takto sa cítia ľudia, čo zrazia chodcov, havárie....všetci cítia vinu.Ja len na úbohom mačiatku, ale nosím to v sebe každy deň. Je to smutné........

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign