Literárny večer Ruženy Scherhauferovej (Čitateľ je rád, keď sa v knihe nájde)
Som toho názoru, že novembrové počasie je na čítanie ako stvorené a takisto aj na besedy s autormi zaujímavých literárnych diel. Preto som v piatok 25. novembra 2016 prišla do Mestského múzea v Seredi, kde sa konal Literárny večer Ruženy Scherhauferovej.
Príjemná a útulná miestnosť, v ktorej sa podujatie konalo, sa čoskoro zaplnila milovníkmi literatúry. Literárny večer sa začal o 17:00 hod. prvým vystúpením hudobných hostí: klaviristky Viki Nagyovej a speváčky Hany Černej. V ich podaní sme si vypočuli šansóny Čerešne a Čakám. Potom všetkých prítomných srdečne privítala Mária Diková, vedúca Mestského múzea v Seredi. Zvlášť privítala hostí, ktorých si spisovateľka Ružena Scherhauferová pozvala, aby porozprávali o svojej literárnej tvorbe.
Potom odovzdala slovo Ružene Scherhauferovej, ktorá priam vyžarovala optimizmus a dobrú náladu. Povedala, že by bola rada, ak by sme sa tiež celý večer usmievali.
Žiaľ, spisovateľka Miroslava Varáčková nemohla na literárny večer prísť pre náhlu chorobu v rodine. Prišla však poetka Dana Janebová a prozaik Norbert Ölvecký.
O Dane Janebovej Ružena Scherhauferová prezradila, že učí na Základnej umeleckej škole v Šali hru na akordeóne a tanec. Poetka prezradila, že svoju prvú báseň napísala asi v pätnástich rokoch na strednej škole, keď súperila so svojou spolužiačkou v skladaní básní. Neskôr sa síce priklonila viac k voľnému veršu, no jej básne obsahujú aj viazané časti. Dana Janebová potom prečítala niekoľko básní zo svojej knižky Moje ruky sú láska, ktorá vyšla v roku 2008.
Následne Ružena Scherhauferová predstavila Norberta Ölveckého. Charakterizovala ho ako sympaťáka a pohoďáka, ktorého nič nerozhádže. Skočil do literatúry oboma nohami naraz a hoci si vyberá ťažké témy, ich stvárnenie zvláda výborne. Napríklad vo svojej prvej knihe Na krídlach duše opisuje skutočný životný príbeh psychicky týranej a ponižovanej ženy. Táto žena sa s ním skontaktovala na sociálnej sieti. Chcela, aby o jej príbehu vyšla kniha, vďaka ktorej sa o ňom dozvedia aj iné ženy a budú si môcť vziať z neho ponaučenie. Ružena Scherhauferová podotkla, že Norbert Ölvecký má na svoje knižky na internete len dobré recenzie. Tiež vyzdvihla autorovu peknú čistú slovenčinu bez vulgarizmov. Na ukážku sme si vypočuli jednu recenziu na knihu Na krídlach duše.
Ružena Scherhauferová položila autorom ešte mnohé otázky. Napríklad Dana Janebová o svojej knižke Odsúdená na lásku prezradila, že hnedú obálku má preto, lebo hnedá je podľa nej farbou smútku. Knižka obsahuje básne o konci lásky, o rozchodoch. V nadväznosti na to sme si vypočuli v podaní Viki Nagyovej a Hany Černej šansón Rozvod.
Norbert Ölvecký sa priznal, že písaniu sa venuje len po večeroch, pretože dni mu vyplňuje jeho povolanie a starostlivosť o rodinu. Preto mu aj vychádza len jedna kniha ročne. K svojmu menu povedal, že všade sa predstavuje ako Olvecký, pretože dve bodky nad O mu nie sú sympatické. Spomenul i humornú príhodu, keď jeho meno niekomu pripadalo ako turecké.
Dana Janebová sa teší, že mala šťastie na výborných ilustrátorov, ako Čeněk Žiaček a Ľubica Ema Mázik. Zažartovala, že možno si niekto kúpi jej knižky len kvôli obrázkom. Bližšie porozprávala o trilógii svojich knižiek: biela (Moje ruky sú láska) je všeobecne o vzťahoch, hnedá (Odsúdená na lásku) je o rozchodoch a žltá (Tvoje oči sú cesta) je hlavne o pozdnej láske v zrelom veku, o láske medzi mužom a ženou, ale i o Božej láske. Má farbu slnka, a teda je pozitívna. I z hnedej a žltej knižky sme si vypočuli ukážky.
Norbert Ölvecký porozprával aj o svojej druhej knihe Nečakaná diagnóza. Je to fiktívny príbeh biológa, ktorého syn sa pri kúpaní nakazil nebezpečným druhom améby. Autor sa inšpiroval poznatkami z vlastného zamestnania, keďže sám pracuje ako biológ a mikrobiológ. Na Slovensku ešte nebol hlásený prípad nakazenia touto amébou, no napríklad v Čechách už 18 ľudí z tohto dôvodu zomrelo. Vypočuli sme si recenziu na túto knižku. Na otázku, ako sa popasoval s lekárskou terminológiou, Norbert Ölvecký odpovedal, že ju samozrejme konzultoval s lekármi, lebo hodnovernosť je podľa neho veľmi dôležitá. Nasledovalo prečítanie ukážky z tejto knihy, a potom šansón Intrigán, v texte ktorého boli prítomné aj irónia a satira. Tie trochu odľahčili atmosféru. Ku klaviristke a speváčke sa pridal i Ľuboš Novosad, hráč na cajon. Norbert Ölvecký po pesničke prezradil, že jeho nový román Nebezpečná nákaza vyjde na jar. Po otázke Ruženy Scherhauferovej, či si pred písaním robí osnovu svojich literárnych diel, sa obaja zhodli na tom, že pri písaní príbehu vždy zhruba vedia, ako začne, skončí a čo bude medzi tým. Keď im počas písania niečo dôležité napadne, zakomponujú to do príbehu.
Dana Janebová sa priznala, že dlhé roky bola veľmi aktívna na blogu, a teraz sa zase realizuje na Facebooku. Ako inak, s poéziou.
Ďalšia otázka Ruženy Scherhauferovej bola zameraná na to, čo autori milujú na besedách a na stretnutiach s čitateľmi. Norbert Ölvecký odpovedal, že kedysi bol veľký trémista. Písanie mu však veľmi obohatilo život, stretnutia s čitateľmi ho nabíjajú pozitívnou energiou a stretnutia so spisovateľmi ho tiež veľmi tešia. Danu Janebovú podľa vlastných slov pozdvihne, keď ľudia povedia, že sa v jej básňach našli, keď básne zafungujú tak trochu univerzálne. Na to Ružena Scherhauferová zareagovala, že čitateľ je vždy rád, keď sa v knihe nájde.
Ďalej sme sa dozvedeli napríklad to, že Norberta Ölveckého posilňujú pozitívne ohlasy na jeho tvorbu, stretnutia s čitateľmi, dobrí priatelia a celkovo dobro a pozitívne myšlienky. Dana Janebová zase povedala, že na ňu posilňujúco pôsobia pochvaly a pochvaly treba používať aj pri usmerňovaní detí, aby u nich nezvíťazila ľahostajnosť a neúcta k ľuďom či k prírode.
Ružena Scherhauferová sa takisto zaujímala, aká otázka na besede je pre autorov ťažká či nepríjemná. Dana Janebová odpovedala, že jej žiadne otázky neprekážajú. Norbert Ölvecký určite nikdy neodpovie na otázku, kto je hlavná hrdinka románu Na krídlach duše, pretože ona si želá ostať v anonymite. Ružena Scherhauferová zase nemá rada otázky, ktorá kniha ju najviac oslovila a ktorý autor je jej vzorom, pretože toho prečítala veľmi veľa a nikdy si nevie narýchlo spomenúť.
Dozvedeli sme sa aj to, že Ružena Scherhauferová rada píše v autobuse a dobrú inšpiráciu jej prinášajú koncerty.
Dana Janebová všade so sebou nosí pero a notes. Kedysi, keď veľa jazdila na bicykli, často z neho musela zostúpiť, aby si poznačila myšlienku, ktorá sa jej hodila do básne. Norbert Ölvecký si nápady nahráva do mobilu.
Nasledoval krst najnovšej knižky poézie Dany Janebovej – Moje brehy. Knižka má obal ladený do modrosiva a témou básní v nej sú opäť vzťahy. Ružena Scherhauferová pokrstila knižku modrými kamienkami a každý účinkujúci tomuto dielu na cestu k čitateľom niečo zaželal. Potom z neho autorka zopár básní prečítala a prezradila, že zrejme na budúci rok jej vyjde ďalšia knižka. Jej témou bude duchovno a má pracovný názov Vibrácie neba.
Ružena Scherhauferová sa poďakovala všetkým, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu Literárneho večera.
Program zakončil šansón Co mi dáš. Keď znel jeho refrén, účinkujúci aj niektorí poslucháči spontánne tlieskali do rytmu. Všetci účinkujúci dostali od pracovníčok múzea krásne červené ruže. Ružena Scherhauferová napokon pozvala všetkých na recepciu s občerstvením. Účastníci Literárneho večera mali tiež možnosť zakúpiť si knižky Norberta Ölveckého a Dany Janebovej.
Literárny večer sa skutočne vydaril, vďaka dobrej literatúre i dobrej hudbe. Podľa mňa boli spokojní všetci – účinkujúci i publikum. A ja som napríklad odchádzala s poznaním, že nielen ja píšem často v autobuse a získavam inšpiráciu na koncertoch.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.