Lietadlo s poľským prezidentom pravdepodobne havarovalo pri pristávaní
Celý svet aktuálne obletela správa o páde lietadla s 80 cestujúcimi na palube. Podľa zdroja z poľskej vlády sa na palube nachádzal aj poľský prezident Lech Kaczynski. Lietadlo letelo z Varšavy do ruského Smolensku.
----------
Najnovšie informácie BBC hovoria o 87 mŕtvych. Podľa regionálneho guvernéra Smolenska Sergeia Antufieva nik nehodu neprežil. Pravdepodobne prišlo k pádu jedného z dvoch vojenských špeciálov poľskej armády TU-154M.
----------
Okrem prezidenta a iných sa na palube mala nachádzať jeho manželka, bývalý prezident Ryszard Kaczorowski, líder opozície Jerzy Szmajdziński, generál Franciszek Gągor, riaditeľ národnej banky Sławomir Skrzypek a biskup Tadeusz Płoski.
----------
Posledné správy potvrdzujú, že na palube sa nachádzalo 88 pasažierov a 8 členov posádky. Lietadlo malo pristáť na vojenskom letisku Smolensk - Sever, ktoré nemá deklarovaný systém prístrojového priblíženia dokonca nemá ani označené pristávacie dráhy. Lietadlo sa podľa svedkov pri otáčaní (40 až 45 stupňový náklon) zachytilo krídlom o vrcholky stromov čo spôsobilo následny pád. Po páde sa lietadlo rozpadlo na viacero častí, ktoré ihneď zachvátil požiar. Lietadlo malo podľa neoficiálnych informácií vykonávať už štvrtý pokus o pristánie. V Rusku sa takisto používa na meranie výšky metrický systém, ktorý sa odlišuje od systému merania výšky v stopách ktorý sa používa takmer v celom svete. Na letisku nebola poskytovaná meteorologická služba no miestna meteorologická stanica v danom čase poskytla údaje: Teplota 1°C Rosný bod 1°C Vlhkosť 98% Tlak vzduchu QNH 1026 hPa Viditelnosť 0.5 kilometera Vietor juhovýchodný 10.8 km/h / Silná hmla
Bližsie informácie zisťujeme.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Elena Zadjorova | 10-04-2010 18:45:05
:-(
Jozef | 10-04-2010 18:15:39
vladny special bol udajne po generalnej oprave, pravdepodobne bol teda uplne v poriadku. Otazne je nieco ine:piloti tychto spec. maju uplne ine povinnosti ako na komercnych linkach. Nie su povinny posluchat letovy pozemny personal a manevry ktore urobia pocas pristavania, alebo startu su celkom na ich rozhodnuti. Tomuto letu bolo udajne odporucene pristatie niekde inde(Minsk, Moskva), rozhodli sa tak ako sa rozhodli. Skoda. Otazne je to ako poriesia to, co nacrtol Milos(spolocne na jednom mieste).
Peter Sabo | 10-04-2010 14:20:06
Milos v tomto pripade by som nepoukazoval na lietadla len preto, ze bolo povedzme 20 rocne alebo ruske. Lietadlo ma svoju zivotnost danu poctom nalietanych hodin a tie ako vieme pri specialoch su na dost malych cislach. Takisto verim, ze lietadlo malo splnene vsetky poziadavky na to aby mohlo lietat bezpecne. Podla sprav ktore sa vynaraju je skor otazka preco sa pristava na neoznacenu drahu bez pristrojveho priblizenia tu by som videl ovela vacsiu bezpecnostnu medzeru ako v lietadle. TU-cko je dobre lietadlo, len trochu hlucne a menej ekonomicke.
Miloš Majko | 10-04-2010 13:56:15
Uprimna sustrast vsetkym Poliakom.
Tato udalost nakoniec ako vsetky velke tragedie pravdepodobne vela zmeni. Prehodnoti sa system spolocnych letov, ba dokonca vozenia v jednom vytahu, v jednej kolone ci sedenia za jednym stolom v identickej miestnosti.
Prehodnoti sa pouzivanie lietadiel TU 154 M, ktore konieckoncov ako vladny special pouziva aj SR. Je potrebne vsak objektivne povedat, ze podla informacii CNN pochadzajucich z Ruskych zdrojov, kapitanovi vzhladom na hustu hmlu bolo odporucene pristatie na alternativnych letiskach. Kapitan lietadla havaroval pri stvrtom pokuse o pristatie. Netreba vsak spekulovat, vysetrovanie ukaze viac.
ewka | 10-04-2010 13:49:08
Katyn sa stava osudovým miestom poľského národa a jeho dejín.
Agentúrne správy sú zatiaľ plné zmätkov, niektoré píšu o 132 mŕtvych.
Lech Kaczyński, prezident Poľska, Maria Kaczyńská, prvá dáma Poľska, Jerzy Szmajdziński, miestopredseda hornej komory poľského parlamentu, Aleksander Szczyglo šéf Úradu národnej bezpečnosti, Franciszek Gongor náčelník generálneho štábu, Andrzej Przewoźnik sekretár Rady na ochranu pamiatky bojov a utrpenia, Przemysław Gosiewski šéf parlamentného klubu nejväčšej opozičnej strany Právo a spravodlinosť, Janusz Kochanowski ombudsman, Slawomir Skryzpek guvernér Poľskej národnej banky, Janusz Kurtyka riaditeľ Inštitútu národnej pamäti, Andrzej Kremer námestník ministra zahraničných vecí, Tadeusz Płoski vojenský biskup.
Život v Poľsku je ochromený, ľudia sú v šoku.
Úprimnú sústrasť.
Jozef | 10-04-2010 13:09:08
uprimnu sustrast celemu Polsku.
Katyn sa uz raz podpisala tragicky do ich dejin.
Marek Olša | 12-04-2010 01:18:55
to len u nás a v okolí padajú lietadlá s významnými osobnosťami. Takému Obamovi, Bushovi sa okrem lietajúcej bote nič nestane
Miloš Majko | 11-04-2010 00:44:07
„...i dymi mgłą katyński las...”
http://www.reporter24.sk/index.php?sekcia=clanky&clid=1270937920
Jozef | 12-04-2010 09:43:22
Lietalo po druhom neuspesnom pristati ma pristat na najblizsie odporucane letisko. Oni to skusali 4x v nulovej viditelnosti...
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.