Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Letná dovolenka a prázdninové výlety v DolnomRakúsku

Miloš MajkoDátum09. 07. 2013 20:23:49TémaTip na víkend
200

Letná dovolenka a prázdninové výlety v DolnomRakúsku

Najväčší rakúsky kraj sa rozprestiera v oblasti okolo Viedne. Obľúbenou destináciou  je  pre nádherné prírodné zákutia, historické pamiatky a kultúrne zážitky, ale aj vychýrené vína a tradičnú kuchyňu miestnych hostincov a podnikov. Práve vďaka gastronomickému umeniu sa za posledné roky Dolné Rakúsko nazýva aj krajom pôžitkárov.

Pôžitok je dôležitá súčasť života v Dolnom Rakúsku a miestni záľubu v jedle a pití zdieľajú aj s návštevníkmi svojou pohostinnosťou. Kvalita je v týchto končinách samozrejmosťou a v nemalom k nej prispieva aj snaha využívať maximum ingrediencií z lokálnych zdrojov. Preslávené sú najmä waldviertelský kapor a mak, mušt a syr Schofkas z Mostviertelu, marchebská zelenina a tekvica z Retzu. Typické je aj rafinované kombinovanie tradície s modernou kuchyňou, čo vynieslo mnohým dolnorakúskym reštauráciám významné ocenenia.

Video:http://www.youtube.com/watch?v=oVe4Obz5jNE

Oslava pôžitkov

A ako to už býva, kde ľudia radi jedia, tam aj radi oslavujú. Akcie ako Stolovanie vo Weinviertel, Marhuľový deň, Deň maku a predovšetkým Vínna jeseň so svojimi 800 podujatiami sa neodmysliteľne spájajú práve s kulinárstvom. Zaujímavé podujatia pripravila aj turistická platforma Záhrady Dolného Rakúska, ktorá zahŕňa cca 40 členov. Na návštevníkov čakajú Grilovacie večery v záhradách, Rustikálne pikniky v parkoch, osviežujúce bylinkové drinky a koktejly na záhradných terasách alebo skvelé gurmánske menu podávané uprostred viničov. Vyvrcholením sú noci splnu 22. júla a 21. augusta.

Kultúrne podujatia

Bohatá je aj kultúrna ponuka, ktorá sa v uplynulých rokoch výrazne rozšírila. Obľúbené sú Festival hudby Grafeneg, Letné divadlá Dolného Rakúska, ktoré sú na viac ako 20 miestach a výstavy súčasného umenia nájdete v Kultúrnej hale Krems, Schallaburgu, či múzeu Essl. Vďaka histórii strednej Európy sú v Dolnom Rakúsku výrazné míľniky v spoločenských dejinách, ktoré nám dodnes pripomínajú historické stavby a monumenty. Dôležité relikvie z doby kamennej a rímskych čias sú Venuša z Willendorfu a archeologický park Carnuntum. O veľkej histórii mlčky svedčí 15 kláštorov, viac ako 40 hradov a zámkov otvorených pre verejnosť.  Železnica Semmering je dokonca od roku 1998 Svetovým deičstvom UNESCO, ako aj Wachau, ktoré tento titul získalo o 2 roky neskôr.

Cyklistický raj

Vďaka Alpám a ich nádherným prírodným zákutiam je Dolné Rakúsko aj ideálnym cieľom športovcov. Celé regióny sa priam upísali cyklistickému turizmu – Weinviertel, Mostviertel, či Donau ponúkajú až 7 top cyklistickýh trás o dĺžke 1200 km, ktoré sú pripravené pre milovníkov tohto športu. Dunajskou cyklotrasou vo Wachau prejde ročne okolo 250 tisíc cyklistov a po frekventovanej trase medzi Viedňou a Badenom ďalších 100 tisíc. Pričom tento počet má stále stúpajúcu tendenciu aj vďaka vynikajúcej infraštruktúre. Sieť je obklopená výletnými miestami, hostincami, vínnymi pivničkami, ale aj servisnými zastávkami.

 

Dolnorakúske cyklotrasy:

-          Dunajská cyklotrasa (260 km)

-          Cyklotrasa Traisentall (111 km)

-          Euro Velo č. 9 – Brno Route (180 km)

-          Kamp-Thaya – Morava (420 km)

-          Pistingtal (43 km)

-          Triestingtal – Golsental (60 km)

 

Leto v horách Dolného Rakúska

V rámci turistickej stratégie Dolného Rakúska naberá stále väčší význam letná turistika a turizmus v horách. V strede záujmu sú najmä Mostviertel a Viedenské Alpy s najvyšším vrchom Schneeberg (2000 m). Otscher, Rax Semmering a Hochkar sú tiež obľúbené. Kraj sa však nespolieha len na príťažlivosť alpskej prírody a pri tvorbe produktov sa zameriavajú špeciálne na mladú generáciu milovníkov hôr. Zaujímavým vylepšením sú kultové oranžové Enzos, lehátka netradičného dizajnu, ktoré oživili panoramatické body v Mostvierteli alebo Viedenských Alpách. Skvelým lákadlom je aj „Prehliadač“ Viedenských Álp. Dômyselné zariadenie postavené uprostred prírody zobrazuje až 28 lokalít pozdĺž chodníka Leitwanderweges vo Viedenských Alpách. S výhľadom a zrkadlami na stenách všetko zažiari v novom svetle. Existujú aj ručné prehliadače, s ktorými si môžete vychutnať výhľad podľa vlastného výberu.

Lákadlá dolnorakúskych hôr

Za zmienku rozhodne stojí aj ponuka troch dediniek Göstling an der Ybbs, Hollenstein and der Ybbs a Lutz am See, ktoré ponúkajú 23 e-Mountainbikeov na zapožičanie. Ďalšie sústredenie smeruje na neustále zlepšovanie ponúkaných služie, preto vznikol začiatkom januára nový projekt – kvalifikácia chát. Cieľom kategorizácie je, aby sa dosiahla jednotná vysoká kvalita. Počas leta 2013 by malo návštevníkov pritiahnuť aj množstvo kultúrnych regionálnych horských podujatí ako Wanderbare Gift, či Hudba na vysokohorských pastvinách.

Lanovky v Dolnom Rakúsku

Menej športovo založeným ľuďom, seniorom, či rodinám s deťmi, ktorí si radšej šliapanie ušetria, poslúžia lanovky. Vďaka nim sú príroda a nádherné výhľady dostupné všetkým a na vrcholoch hôr si môžu dopriať miernejšiu turistiku, ktorá im vyhovuje. Zoznam lanových dráh, ktoré sú počas leta k dispozícii v Dolnom Rakúsku:

-          Schneeberg Sesselbahn und Schneebergbahn (Zahnradbahn)

-          Sessellift Rollerbahn Mönichkirchen Mariensee

-          Raxseilbahn

-          Semmering

-          St Corona

-          Hochkar 4er Sesselbahn Hochkarbahn

-          Doppelsessellift „Großer Ötscher“

-          Sessellift Lilienfeld Muckenkogel

 

Vývoj turizmu v Dolnom Rakúsku a počet hostí zo Slovenska

Horský turizmus má v Rakúsku významné postavenie, čo je možné vidieť aj na počte prenocovaní v roku 2012, najmä od mája do októbra,

-          4.103.987 prenocovaní v lete

-          1.559.378 návštevnosť v lete

Celkovo Dolné Rakúsko v roku 2012 dosiahlo najlepšie výsledky v počte prenocovaní:

-          Nárast: + 0,7 % = 6.735.320 Prenocovaní

-          Dôležité:Zo 6,7 milióna prenocovaní pripadá 61 % na letnú sezónu od mája do októbra 2012

-          Ďalším pozitívnym vývojom je nárast domácich hostí: +  0,4 %

-          Ešte pozitívnejší je vývoj počtu prenocovaní zahraničných hostí: + 1,5 %

-          Nárast návštevnosti: + 0,3 % = 2.475.849

 

Stredoeurópske trhy sa stávajú dôležitým zdrojovým regiónom pre rakúsky turizmus. Devízou týchto trhov je dynamika a nárast.

 

Trh

Prenocovania

Zmena v roku 2012 oproti 2011

Maďarsko

144.326   

+ 8,3 %

Česko

96.839

+ 11,8 %

Slovensko

52.304

+ 23 %

Švajčiarsko a Lichtenštajsko

64.818

+ 6,8 %

 

Slovensko je spolu s Českom a Maďarskom prioritným trhom pre Dolné Rakúsko.

-          Prenocovania zo Slovenska v marci 2013:

            4.847 prenocovaní = Plus 19,3 % (783 Nächtigungen)

-          Vývoj prenocovaní hostí zo Slovenska

-          2012 Nárast počtu prenocovaní: 294,80 %

-          2010 – 2012 Nächtigungszuwachs: 43,161 %

 

Ďaľšie informácie nájdete aj na našej stránke  www.dolne-rakusko.info

- - -

V uplynulom týždni sa v jednej z bratislavských reštaurácií uskutočnila prezentácia regiónu novinárom i verejnosti. Využili sme možnosť a pre R24 sme z akcie urobili video rozhovor.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign