Lacná pšenica z Ruska zlacní náš chlieb? Nie, pre nich sme malí hráč
- Trh zaplavuje lacná pšenica z ruských sýpok
- Viaceré burzy na to už zareagovali
- Náš chlieb však vďaka nej určite nezlacnie
PRo Communications |MM| Viaceré médiá informovali o možnom poklese cien jednej z našich najzákladnejších potravín – chleba. Dôvodom by mala byť rekordná úroda pšenice v Rusku. Pozrite sa však na dôvody, prečo táto situácia ceny nášho chleba nijako neovplyvní.
Rusko odhaduje tohtoročnú produkciu obilia približne na 110 miliónov ton. Toto číslo je enormne vysoké. No na jednej strane je dobrá úroda, na druhej strane sa ruskí mlynári sťažujú, že kvalita tamojšej pšenice nie je dobrá.
Pre obrovskú úrodu sa ruská vláda k 23. septembru 2016 rozhodla zrušiť vývozné clá na túto komoditu. Na náš trh sa však takáto pšenica nedostane kvôli embargu na dovoz a vývoz z Ruska v rámci Európskej únie. Ďalším dôvodom je jej cena.
Náš trh nie je cenovo ovplyvniteľný situáciou na východných trhoch. A ani sa nepredpokladá, že sa to v blízkej budúcnosti zmení. Na Slovensku by tak ruská pšenica neobstála ani vďaka svojej cene. Kým v čiernomorskej oblasti sa tona pšenice pohybuje na úrovni 176 EUR vrátane dopravy, u nás je to 135 EUR/tonu.
„Pre Rusko sme veľmi malý hráč. Naši pekári pečú chlieb prevažne z pšenice, ktorá bola vypestovaná na Slovensku, nakoľko chceme podporovať domácich farmárov. Na výrobu sa niekedy používa aj pšenica dovezená z Českej republiky, Maďarska, prípadne Poľska. Tá má však nižšiu kvalitu,“ tvrdí Slavomír Moravčík, predseda Únie priemyselných pekárov SR.
Slovenskí pekári preto upozorňujú, že informácie ohľadom možného zlacnenia slovenského chleba na margo lacnejšej pšenice z Ruska, môžu byť zavádzajúce. Tamojšia úroda totiž podľa nich skôr poputuje na export do Ázie či Afriky.
A je tu ešte jeden dôležitý fakt. „Cena pšeničnej múky sa na cene chleba podieľa asi len 20 percentami. Pri ražných a špeciálnych chleboch je to ešte menej. Takže aj prípadné zlacnenie pšenice ešte neznamená, že automaticky klesne aj cena pšeničnej múky,“ dopĺňa Slavomír Moravčík a zároveň uvádza príklad: Ak by múka zlacnela o 10 percent, tak na jednom kilograme chleba by poklesli náklady približne o jeden cent. „Navyše výrobcovia nie sú tí, ktorí určujú konečnú cenu chleba,“ uzatvára Slavomír Moravčík z Únie priemyselných pekárov SR.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









