Kto určuje koho ľudskú dôstojnosť znižujú nútené práce ?
V týchto dňoch prebehla médiami správa o tisícoch Slovákov, ktorí prišli o dávky, nakoľko "odmietli nútené práce, budú ešte chudobnejší!" Má sa jednať o ľudí, väčšinou dlhodobo nezamestnaných (možno takých čo v živote nikdy nepracovali) najmä však o ľudí v núdzi. Z niečo viac ako 5 mil. obyvateľov Slovenska zo sociálnych dávok má žiť až 150 tisíc ľudí.
Dávka odobratá, prípadne znížená mala byť asi 4000 poberateľom mesačne a to v súlade so zákonom, ktorý podmienil ich vyplácanie účasťou na drobných prácach v obci, pri upratovaní verejných priestranstiev či dobrovoľníckej činnosti.
Podľa medializovaných informácií by povinnosť odpracovania sociálnych dávok mohol zrušiť Ústavný súd SR, na ktorý mali dať podanie niektorí opoziční poslanci a tiež verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Práve ona vo svojom podnete okrem iného mala tvrdiť, že podmienenie sociálnych dávok účasťou na pridelených prácach alebo dobrovoľníckej činnosti znižuje ľudskú dôstojnosť a že ide o nútené práce, ktoré sú zakázané.
V tejto súvislosti ma napadá moje podanie na prokuratúru z pred dvoch rokov, v ktorom som žiadal prokuratúru o preskúmanie príslušného VZN Mesta Sereď, ktoré odvolávajúc sa na platný zákon ukladá občanom a organizáciám - vlastníkom nehnuteľností susediacich s chodníkom udržiavať tento v zimných mesiacoch schodný t.j. odhŕňať z neho napríklad sneh či odstraňovať námrazu. Samozrejme všetko bez nároku na akúkoľvek odmenu s použitím vlastných technických prostriedkov, ochranných pomôcok a dokonca aj s použitím vlastných posypových materiálov či iných k tejto činnosti nevyhnutných prípravkov.
Okresná prokuratúra sa vyjadrila, že príslušné VZN sa odvoláva na platný zákon.
Pýtam sa teda kde, v akej spoločnosti to vlastne žijeme? Na jednej strane človek, ktorý možno nikdy v živote nepracoval a žije len z peňazí pochádzajúcich z práce iných občianske práva má a pravidelne prijímané peniaze vyprodukované nami, pracujúcimi občanmi si odrábať nesmie, pretože to znižuje jeho ľudskú dôstojnosť a jedná sa o nútené práce, ktoré sú zakázané. A na strane druhej, pracujúci človek odchádzajúci napr. o piatej hodine ráno na celý deň do zamestnania má počas sneženia bez nároku na akúkoľvek odmenu noc tráviť odhŕňaním snehu z mestského chodníka a po odchode do práce ešte tŕpnuť, aby si náhodou niekto počas dňa nezlámal hnátu pred jeho domom, pretože mu za neodhrnutý chodník hrozí nie malá pokuta? Pýtam sa, ako je možné že takto zvrátený zákon z polovice minulého storočia ešte teraz 25 rokov po revolúcii v tejto krajine platí?
Kde sú práva ľudí po celý život makajúcich, tvoriacich v tejto krajine skutočné hodnoty, platiacich dane a živiacich desiatky tisíc sociálne odkázaných? To naozaj bude obyčajný bežný človek zdieraný ako také jedno hovädo až do momentu, kedy sa vzopre, postaví na odpor a s lopatou začne šľahať všetkých, ktorí takúto nespravodlivosť dopúšťajú?
Komentáre k článku:
minuly rok ak si dobre pamatam tak to tu riesil nacelnik ms policie.
samozrejme,ze to politici nechcu zmenit,viete si spocitat co by stalo odhrnanie chodnikov za statne peniaze na celom slovensku?
Nieco z FB:
Zuzana Belicova
30. December 2014 o 20:14 ·
od Jozef Kišac
Dnes som požiadal obec aby mi zabezpečila odhŕnaciu lopatu na sneh, metlu, ochranné rukavice a posypový materiál aby som mohol udržiavať obecný chodník bezpečný a upravený od snehu, tak ako mi to nariaďuje cestný zákon 135/1961bZb § 9 ods.2 a zákon o cestnej komunikácií 135/1991 § 9.
Takýmto spôsobom sa chcem aspoň čiastočne ochrániť pred tým, že si na chodníku pred mojou nehnuteľnosťou (ktorého je obec majiteľom) niekto spôsobil nejaké zdravotné problémy (pád,zlomenina)alebo aby Vám obec nemohla vyrubiť pokutu , lebo treba naplniť rozkradnutú štátnu pokladnicu. Keď sa štát chce takýmito spôsobmi zbaviť zodpovednosti, tak sa občania musia adekvátne tomuto zákonu ktorý je postavený na hlavu aj adekvátne brániť. V prípade že si na neudržiavanom chodníku, pred vašou nehnuteľnosťou, niekto spôsobí úraz, poisťovňa dobu liečenia môže od Vás vymáhať, čo môže byť aj v stovkách Eur a tak isto si od Vás zákonným spôsobom môže vymáhať bolestné aj postihnutý občan, čo tiež môže byť v stovkách ba až v tisíckach Eur. Ďalej mu môžete platiť aj ušlú mzdu v práci.
23/1991 Sb. ÚSTAVNÍ ZÁKON ze dne 9.ledna 1991, kterým se uvozuje Listina základních práv a svobod jako ústavní zákon Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky ve znění zákona č. 162/1998 Sb. Čl. 9 (1) Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám. Ústava SR Čl.18 (1) Nikoho nemožno poslať na nútené práce alebo nútené služby. Čiže Ústava Slovenskej republiky je nad zákonmi SR a nesmú byť ani porušované základné práva a slobody žiadneho občana.
Zhrnuté , štátna moc vychádzajúca od vlády a poslancov porušuje Ústavu SR a Listinu základných ľudských práv a slobôd, lebo nezmyselným zákonom núti občanov pod hrozbou pokuty, aby sa staral o majetok štátu, aby si zo svojich peňazí zakúpil potrebné náradie a to následne používali a ničili na štátnom majetku. Ak MA štát núti bezplatne pracovať na štátnom majetku, potom som akoby jeho zamestnanec (otrok-lebo len otroci pracujú bezplatne, ale dostanú za to aspoň nejaké jedlo) a preto mám nárok, aby mi štát poskytol pracovné náradie a ochranné pomôcky. 395 NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z 24. mája 2006 o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov.Vláda Slovenskej republiky podľa § 2 ods. 1 písm. e) zákona č. 19/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podmienky vydávania aproximačných nariadení vlády Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nariaďuje: § 1 Základné ustanovenie (1) Toto nariadenie vlády ustanovuje minimálne požiadavky na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov potrebných na ochranu života a zdravia zamestnancov pri práci.
Ďalšia ochrana pred hrozbou pokuty je to že si na svoj plot vyvesíte oznam že ,,Chodník sa neudržiava a vstup naň je iba na vlastné riziko,, alebo cez chodník natiahnete pásku, aby cez chodník nemohol nikto prejsť. Toto je iba zopár spôsobov ako sa dá brániť nezmyselným zákonom ktoré sa často rodia v chorých hlavách niektorých politikov. Ak tieto opatrenia urobí veľký počet dotknutých občanov, v prvom rade ochránia sami seba od nezmyselných pokút a exekútorov, v prípade vymáhania škody za úrazy a verí že takto dokážeme prinútiť poslancov aby nezmyselné zákony čo najskôr zrušili
PS: V lete požiadam obec o kosu aby som mohol kosiť obecnú zákopu, alebo o dotáciu na benzín do kosačky.
Co to znamena, si dotknuta strana uvedomi zvycajne az vtedy, ked pride k nejakej udalosti a vznikne niekomu povinnost napr. do smrti inemu platit regres.
Ludia neskutocne podcenuju pravnu zodpovednost nielen v tomto pripade a nasledne sa cuduju, ze sa dostavaju do problemov a exekucii.
Ked normalny clovek pride na to, ze podla tohto choreho a protiustavneho zakona je za cudzi majetok, resp. skody sposobene v suvislosti s nim zodpovedny stale a to aj pri najvacsej snahe a makacke, strati usmev na tvari.
Je to vzdy len o tom, do akych rozmerov chce ist poskodeny a ako sa chce (ma moznost) branit vlastnik, ktory mal podla zakona nevykonat dostatocne svoje povinnosti.
Je to vylucne o prave a nasledkoch pre konkretnych ludi.
- - -
A este jeden pohlad - ked potrebujem vylozit stavebny material alebo polozit kontajner na odpad, mesto krici, ako je chodnik mestsky a pyta poplatky.
Ked je treba odhrnat sneh krici, ako povinnost patri mne a nezabudne dodat, ze bez naroku na odmenu a to este mam za svoje nakupovat posypovy material.
Tak to teda nie vazeni priatelia. Neviem preco, ale s tymto uz nechodte ani na mojho potomka.
Pre mna za mna sa Vy aktivni aj potrhajte - ja som skoncil asi 5 rokov dozadu...
Nepohnem prstom - za 14 rokov byvania na Trnavskej totiz prstom pred vlastnou nehnutelnostou nepohlo ani mesto (hlavne ze mne cez VZN vie ukladat povinnosti) a ani to stado socialov, ktori tam byvaju.
Ked na to nemaju cas oni, nemam ani ja!
Potom dosla komunikacia s uradnikmi a moje zistenie, ze ludi ako som ja, maju niektori z nich (napr. veduci prislusneho odboru Praznovsky) za blbcov. Blizsie najdete tu:
http://www.seredonline.sk/odpratavanie-snehu-nutene-prace/
Zaujimal som sa o veci blizsie a prednosta uradu Krajcovic mi napisal, ze dane z nehnutelnosti nie su rozdielne u na na Trnavskej od dani v centre mesta, kde odhrna mesto.
Pozrel som sa pred dom na chodnik, ktory je tak prepadnuty (prvu zhruba polovicu ulice opravilo mesto a druha zostala v stave, ako keby firma za prace nedostala miliony SK - na potrebu reklamacie v zakonnej dobe som mesto upozornil ja osobne a pisomne), ze pocas dazda sa domov bez gumakov nedostanem a ludia musia (nielen) tuto jamu obchadzat aby mensi vzrastom "nemuseli plavat" a chcel som sa pozriet, ake priority voleni funkcionari maju pri rozdelovani tych rovnakych dani. A oni mi to zamietli - ze vraj sa nemam co starat, mam len platit! - tak som si to vysvetlil a povedal som di definitivne - obcan DOST!
Spravnost a opodstatnenost mojho rozhodnutia mi samosprava dokazuje az privelmi casto.
K tomu kupovaniu soli za vlastne - aj o tom sa docitate v tej rubrike na SOL venovanej komunikacii s uradnikom Praznovskym. Co sa tyka celostatneho kupovania soli na posypove ucely, to zase tu:
http://www.seredonline.sk/clanky/to-uz-naozaj-mohli-nasi-dialniciari-kupovat-tu-sol-v-tescu-pise-alojz-hlina/
No a co sa tyka tych nepravom prepustenych - nuz, ja mam na mysli tu absolutnu vacsinu - tych, ktori nepracovali nikdy, pracovat nechcu a nebudu. Denne ich vidim v tlupach chodit do viacerych herni v meste, mam na mysli tych, ktori slopu ako svine a nielen ze ich vyhodili z prace, ale mnohi este dosli aj o vodicak, kedze naslopani si sadli aj za volant auta a ohrozovali tak mozno Vase, ci moje dieta.
Ale skusim zjednodusene - zky je rozdiel medzi nutenou pracou a nutenou pracou?
Teda myslim, okrem rozdielu ze ta prva je zakonom stanovena aj ludom minimalne 8 hodin denne po cely zivot makajucim v nejakej fabrike (niekedy aj 18 hodin v 2 zamestnaniach aby uzivili seba a rodinam zabezpecili normalny zivot a nie zivorenie) a ta druha je zakonom stanovena ludom, ktori za cely den nemaju ziadne povinnosti, teda okrem vyzerania postara nesuceho socialne davky zarobene pre nich tou prvou castou obcanov?
O tom totiz je cely clanok.
Dakujem za Vasu odpoved na moju otazku.
Preto už začína mať slovné spojenie "ľudskoprávna organizácia" hanlivý charakter! Ľudia už úplne stratili zdravý rozum ? No a hentá Dubovcová? Veď to je výsmech všetkých ombudsmanov.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.