Kto je koho nepriatel, alebo ako si vieme zneprijemnit zivot. - 11.september sa tyka nas vsetkych
Vcera si civilizovany svet spomenul na 11.september. Pamatam si ten den z pred 7 rokov velmi dobre. Ako cestovatelovi mi bolo hned jasne, ze vsetko bude inak. Nemienim sa zamyslat na tym, ci o utokoch na WTC bola povedana uplna pravda, bezprostredne sa ma vsak dotykaju nasledky toho cinu, nech ho vykonal ktokolvek a na kohokolvek objednavku. Tykaju sa nas vsetkych a to ci si to pripustime, alebo nie. Strach a sustavne kontroly ako prevencia proti teroristickym utokom. Na celom svete.
V danej suvislosti mi neda nezamysliet sa na tym, kto tu vlastne vyhral – a kto je vobec tym diskriminovanym. Je to partizan pochadzajuci odniekial z hlbokych Afganistanskych hor ukryvajuci sa najskorej pred dobre vycvicenou (no i napriek tomu uplne neuspesnou) sovietskou armadou a teraz pred dobre vyzbrojenou (no s konecnym vysledkom uplne rovnakym) armadou americkou? alebo bezny cestovatel kulturneho sveta pobehujuci po letiskach bosy, cakajuci na neustale sofistikovanejsie kontroly letiskovej ochrany a policajnych zloziek? Je to niekto, kto o pitnej vode v zivote ani len nepocul, alebo ten, komu cez detektory neprejde ani flaska na letisku kupenej a este stale originalne zabalenej mineralky ci Coca Coly, o menej pouzitej zubnej paste, kreme na ruky, deodorante ci parfeme ani nehovoriac?
Cestujem hodne – lepsie povedane tolko, kolko mi umoznuje cas a financie. Na poslednom 12 dnovom tripe v USA som absolvoval 11 letov – pocas dvoch dni 6 letov za sebou. Transatlanticke, Europske, americke vnutrostatne i let z vychodneho poprezia USA na zapadne a spat. Mam z coho porovnavat. I ked boli predpisy tykajuce sa bezpecnosti v leteckej doprave unifikovane, su na jednotlivych letiskach znacne rozdiely. A to nielen v kvalite vykonavanej kontroly, ale i v jej dlzke a na tento ucel pouzivanej technike. Je to skutocne zdlhave a obtazujuce. Nerozlisuje sa ci ste na dovolenke alebo obchodnej ceste. Cakate. Niekedy hodiny. A bude horsie. Az pokym nepochopime, ze toto nie je cesta ochrany. Terorista vlastniaci vylucne svoj vlastny zivot si cestu najde. Skorej ci neskorej - on ma cas a je odhodlany zomriet. Za kazdu cenu. A nezaujimaju ho ine, nevinne obete. Zial.
Je to v ideologii. A roznorodosti kultur. Je to v roznom vnimani materialnych a duchovnych hodnot. A je to o presvedceni.
Je to sucast nasej doby.
Fotogaléria k článku:
Popis: WTC boli najvyssimi mrakodrapmi a dominantami Manhattanu. Miliony ton ocele, betonu a trosiek museli vyzerat neskutocne tragicky a sklucujuco.
Popis: Vystava instalovana na oploteni staveniska WTC. Fotografie priblizuju tragicke udalosti z 11.septembra 2001.
Popis: NYC - WTC - na mieste byvalych dvojiciek sa zacalo s vystavbou pamatnika
Popis: WTC - New York, autoportret
Popis: Policajne zlozky maju pod kontrolou vsetky dolezite miesta Manhattanu. Fotografia je z WTC v New Yorku. Mrakodrap hotela Hilton bol po vybuchu WTC samozrejme zrekonstruovany.
Popis: Vsetky pristupove cesty na Times Square, do tunelov spajajucich Manhattan s New Yersey a ostatnou pevninou, Brooklyn bridge a samozrejme ostatne mosty, su pod non stop kontrolou specialnych policajnych zloziek a techniky. Odhalia pripadne trhaviny, radioaktivny material, chemicke ci ine zbrane, ktore by boli do oblasti dovazane.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.