Kto a prečo má záujem na poklese počtu poslancov MsZ v Seredi?
Demokracia, ktorej budovanie sme nastúpili po roku ´89 je stále v štádiu vývoja. Obsah samotného pojmu, významu, ako aj dôležitosti fungovania demokracie v praxi si musia osvojiť a prakticky uplatňovať ako volení zástupcovia, tak samotní občania.
Vývoj nielen v najvyššej politike, ale aj na úrovni samospráv však ukazuje, že obidve skupiny - teda samotní volení zástupcovia, ale aj občania si tento dôležitý prvok systému riadenia spoločnosti vysvetľujú po svojom.
Hlavne na úrovni vedenia väčšiny samospráv vidíme a mnohí z občanov na vlastnej koži aj cítime snahu upraviť si pravidlá fungovania spoločnosti tak, aby vyhovovali nie väčšine občanov, ale úzkej skupine napr. poslancov, podnikateľov, či dokonca jednotlivcom. Povedané inak a jednoduchšie - robia tak, aby sa im ľahšie a bez problémov vládlo.
Veľa krát sa jedná o starostov či primátorov, ktorí si niekedy pomerne svojskými spôsobmi vydobili úplnú toleranciu a loajalitu zo strany poslancov snáď pri každej hlúposti, ktorú chcú v obci schváliť. Niektorí poslanci zo zaviazanosti, iní z pohodlnosti či neznalosti problému dvihnú ruky bez otázok a diskusie úplne na všetko.
Riadenie spoločnosti aj súčasným zastupiteľským spôsobom nie je hlúposťou. Pravidlá pri deľbe moci sú nastavené pomerne správne a pri vhodnej konštelácii v obci - "silný" starosta/primátor + múdri, rozhľadení, nezávislí a rozhodní poslanci + nároční občania za svoje peniaze vyžadujúci transparentnú správu vecí verejných v prospech väčšiny -môže obec fungovať bez problémov a rozvíja sa jedna radosť.
V momente, kedy zostáva "silný" len starosta/primátor, poslanci neštudujú predkladané materiály, sú starostovi zaviazaní, alebo ich veci verejné zaujímajú menej, ako ich vrecko a k tomu všetkému občania zostanú apatickými, vzdajú kontrolu vecí verejných a dokonca sa vyfláknu na všetko, zákonite nastúpi arogancia moci vyúsťujúca do uplného bezprávia. Miestnemu diktátorovi prekáža akýkoľvek iný názor, dokonca nie je ochotný ani len odpovedať na otázky, prečo o veciach verejných rozhoduje tak či onak. V takomto stave akýkoľvek oponenti či ľudia s inými názormi začnú byť zastrašovaní, šikanovaní z pozície moci napr. cez úradníkov úradu a podnikatelia znevýhodňovaní, až ekonomicky likvidovaní.
Aj tu môžeme použiť prirovnanie k rakovine. Ak rozumní poslanci a aktívni občania "uleteným" predstaviteľom samosprávy nevytvoria mantinely na začiatku, chorobou postihnutú samosprávu neliečia, arogancia moci sa zvyšuje až nadobudne obludné rozmery. Zamorí spoločnosť a to už je jej "liečenie" náročné, problematické a pre väčšinu občanov dokonca nepredstaviteľné.
- - -
Vychádzajúc z programu rokovania najbližšieho MsZ v Seredi, sú snahy znížiť počet poslancov MsZ možno až na 13. Bežný človek by povedal - správne! Načo ich tam je tak veľa?
V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že čím je rozumných poslancov viac, tým viac názorov od občanov, a tým sa napr. ťažšie hľadajú riešenia problémov, musia byť akceptované viaceré pripomienky a na ich základe robené kompromisy. Čím viac háv, tým viac rozumu. Je to snáď zle?
V samospráve ide o správu vecí verejných. Pripomínam, že poslanci zastupujú, reprezentujú a sú povinní obhajovať záujmy voličov - občanov. Preto ich je viac a sú volení v okrskoch. Starosta /primátor je zložkou výkonnou, štatutárom obce / mesta a vedie samotný úrad. Aj za neho zodpovedá. Ide o veľmi vyvážené inštitúty, ktoré pri dobrej funkčnosti prinesú občanom za ich peniaze profit.
Obmedzovaním počtu poslancov ide teda o znižovanie zastúpenia občanov pri rozhodovaní v zastupiteľstve.
Ak ale príde k narušeniu rovnováhy, vznikne pre občana veľmi nebezpečný stav, kedy napr. starosta / primátor poslanecký zbor ovládne a s mestom nakladá obdobne, ako s vlastnou eseročkou.
- - -
Kto a prečo má záujem na poklese počtu poslancov MsZ v Seredi?
Jednoznačne zastávam názor, že akékoľvek zmeny v usporiadaní mocenských pomerov v zastupiteľstve, by mali najskôr prejsť verejnou diskusiou občanov. Svojvoľné úpravy v tak závažných veciach bez poznania názoru občanov budú len ďalším obmedzdením kontroly vecí verejných a prejavom neskutočnej arogancie súčasnej moci v samospráve.
- - -
V tomto volebnom období sa niekoľko poslancov MsZ na základe systematického predkladania faktov týkajúcich sa správy vecí verejných akoby "prebudilo" a vzpriečili sa kurzu presadzovanému vedením mesta. Odsúhlasili niekoľko kontrol v mestskej spoločnosti, ktoré odhalili množstvo nezákonností dlhodobo tolerovaných primátorom Tomčányim. Verejnými vyjadreniami poriadne zamiešali kartami a veci znalí jedinci vedia, že problém pre zopár ľudí pokračuje ďalej.
Na záver ma napadá ešte jedna otázka - bojí sa niekto o moc a prípadné objektívne vyšetrovanie požehnané aj poslancami MsZ po voľbách koncom tohto roka? Odporúčanie poslancov MsZ požiadať o vykonanie nezávislej kontroly Najvyšším kontrolným úradom totiž primátor Tomčányi nateraz ignoruje...
Priložené súbory k článku:
Komentáre k článku:
\\\"Nakoniec, keď z nich vyčiarknete úvahy ako (sú snahy znížiť počet poslancov MsZ možno až na 13 - Komu bola takáto snaha preukázaná? Nikomu, ale pán M.M. si myslí, že to primátor... )\\\"
Dakujem.
\"Nakoniec, keď z nich vyčiarknete úvahy ako (sú snahy znížiť počet poslancov MsZ možno až na 13 - Komu bola takáto snaha preukázaná? Nikomu, ale pán M.M. si myslí, že to primátor... )\"
Dakujem.
Prvému /19:33:42/. Napísal som iba fakty súvisiace s bodom rokovania MsZ č. 14. Zopakujem. Primátor bol povinný pripraviť tento bod rokovania v zmysle zákona 180/2014 § 166. Nahovárať si, že ide o jeho snahu znížiť počet poslancov je možné, ale presviedčať o tom čitateľov SOL je obyčajná zlomyseľnosť. Áno, zmenil som názor na otvorenie možnosti pripraviť ubytovne pre cudzích štátnych príslušníkov. Informáciu o ich problémovom správaní sa v Zavare, Šali i Nitre som považoval za dostatočne závažnú. Tvrdiť, že primátor preferuje niektorých poslancov, je z Vašej strany evidentné nepochopenie slova „preferovať“. Ako môže preferovať primátor poslancov? Posiela im farebné pozvánky na rokovania? Majú v zasadačke vyhrievané stoličky? Preferovanie poslancov primátorom je nezmysel, ktorému môže veriť iba zaujatý človek. Neurazili ste ma, nerozčúlili ani nenahnevali. A ak mi neveríte, je to Váš problém.
Druhému/20:01:43/. Ľudí, s ktorými si tykám nie je veľa ale sú to všetko slušné dámy a slušní páni. Do tohto kruhu mojich známych nepatríte. Môj otec zomrel pred 27 rokmi. Pamiatku mŕtvych považujem za neprekročiteľnú hranicu. Za nedotknuteľnú považujem aj rodinu svojho prípadného oponenta. Vaša zúfalá nenávisť tieto hranice nepozná. Uvažujem nad tým, čo viete okrem anonymného nadávania a ponižovania iných. Na nič som zatiaľ neprišiel a začínam ľutovať ľudí vo Vašej blízkosti.
Obyvatelovi /20:22:49/. Uniklo Vám to podstatné. Poslancov a je jedno či trinástich alebo devätnástich budú voliť občania. Najvyšší počet hlasov môže pokojne získať jedenásť, či dvanásť takých, ktorí s budúcim primátorom nebudú vedieť vychádzať. Pri vedení rokovania zastupiteľstva primátor iba vyzýva poslancov aby sa prezentovali a aby hlasovali. Ktoré tlačidlo hlasovacieho zariadenia stlačia, to záleží na ich presvedčení. Médium SeredOnLine je v poriadku. Vďaka nemu vieme, že po meste chodí páv, že v našom okrese bola policajná akcia dopravákov, že mladí môžu získať bezplatný vlakový lístok na cestu po Európe, aké zásady využívania dronov schválil náš parlament a akým masívnym útokom hackerov čelí Slovensko. Keďže posledné štyri menované sú tlačové správy, je možné týmto informáciám veriť. No informácie z klávesnice vlastníka média vážne odporúčam brať s rezervou. Nakoniec, keď z nich vyčiarknete úvahy ako (sú snahy znížiť počet poslancov MsZ možno až na 13 - Komu bola takáto snaha preukázaná? Nikomu, ale pán M.M. si myslí, že to primátor... ), a absolútne blufy (Obmedzovaním počtu poslancov ide teda o znižovanie zastúpenia občanov pri rozhodovaní v zastupiteľstve – vysvetlím - podľa zákona 369/1990 Zb. § 12 ods. 7 citujem: Obecné zastupiteľstvo rokuje vždy v zbore. Poslanec pri výkone funkcie postupuje v zmysle zloženého sľubu podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.) Odporúčam, zhlboka dýchať a rozmýšľať.
Vy ste v podstate hlásna trúba primátora. Vždy obhajujete len jeho názor. A keď ho náhodou zmení, tak ako napríklad nedávno, tak vy si rýchlo necháte vypracovať správu, či informáciu od policajtov, ako sa prejavuje množstvo cudzincov napríklad Srbov v lokalite kde sú ubytovaní. Oni vám odpíšu, že sú s nimi problémy a vy vtedy zmeníte názor na ubytovne v bývalej Nikovke. Toto divadlo bolo preto, aby ste nevyzeral ako ....... Takže skúste nám povedať, koľko poslancov preferuje pán Tomčányi. A netvrďte, že to neviete. Aj tak vám to nikto neuverí.
1/ Primátor bol pri príprave rokovania MsZ povinný zaradiť bod, v ktorom poslanci rozhodnú o počte poslancov, počte obvodov a pracovnom úväzku primátora pre nasledujúce volebné obdobie. Urobiť tak musia všetky obecné a mestské zastupiteľstvá na Slovensku. Do novembrových volieb zasadne MsZ v Seredi už len 13.9.2017 a 8.11.2018.
Termín volieb ale stále nepoznáme. Určenie počtu poslancov okrem spomínaných ďalších dvoch vecí ukladá zákon č. 180/2014 Z. z. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 166 takto:
Volebné obvody
(1) Pre voľby poslancov obecných zastupiteľstiev sa v každej obci utvoria viacmandátové volebné obvody, v ktorých sa volia poslanci obecného zastupiteľstva pomerne k počtu obyvateľov obce, najviac však 12 poslancov obecného zastupiteľstva v jednom volebnom obvode; v mestách, ktoré sa členia na mestské časti, možno utvoriť aj jednomandátové volebné obvody, ak na počet obyvateľov mestskej časti pripadá iba jeden poslanec obecného
zastupiteľstva.
(2) V obci, v ktorej sa má zvoliť 12 alebo menej poslancov obecného zastupiteľstva, sa môže utvoriť jeden volebný obvod.
(3) Volebné obvody a počet poslancov obecného zastupiteľstva v nich určí a zverejní obecné
zastupiteľstvo v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb.
(4) Pre voľby starostu obce tvorí každá obec jeden jednomandátový volebný obvod.
2/ Nie primátor, ale poslanci rozhodnú, či v rokoch 2019 – 2022 , bude v mestskom parlamente 19,18,17,16,15,14, alebo 13 poslancov a či v Seredi budú tri volebné obvody ako doteraz, alebo iba dva.
Príjemný deň!
Počet poslancov obecných zastupiteľstiev sa nezníži. Národná rada SR totiž 127 hlasmi schválila pozmeňujúci návrh Petra Antala z Mosta-Híd. Ten zmenil pôvodný zámer novely zákona o obecnom zriadení, ktorým bolo aj zníženie počtu obecných poslancov. Zákon ako taký schválili poslanci 81 hlasmi.
Novelu prinieslo do parlamentu ministerstvo vnútra, šéf rezortu Robert Kaliňák (Smer) hovorí, že je to v podstate návrh Združenia miest a obcí Slovenska a on ho len sprostredkoval. Zníženie počtu poslancov malo zvýšiť efektivitu obecných zastupiteľstiev aj šetriť peniaze. Rezort argumentoval aj tým, že Slovensko má komunálnych poslancov viac, ako je bežné v EÚ.
Odmena poslanca sa bude odvíjať od platu starostu
Právna norma rieši aj platy komunálnych poslancov, ktoré dostanú stropy. Odmena poslanca obecného zastupiteľstva sa bude odvíjať od základného mesačného platu starostu obce. Zároveň novela reaguje na situáciu tzv. nefunkčných obcí. Ide o tie, v ktorých sa ani v opakovaných voľbách do orgánov samosprávy nepodarí zvoliť žiadny orgán obce, teda starostu alebo obecné zastupiteľstvo.
Zaslane dnes poslancom P. Kurbelom.
Vôbec netuším, kto mohol vymyslieť tento návrh na zníženie počtu poslancov, ale som presvedčený, že to nie je dobrý nápad. Dnes, keď nás je 19 násť, sa k jednotlivým bodom vyjadrujú spravidla 4-5 ti poslanci. Ostatní sa takmer k ničomu nevyjadrujú. To je asi 25% poslancov. Ak bude poslancov 13násť a zase sa bude vyjadrovať len štvrtina tak to sú tak 3 poslanci. Tak to tam ani nemusia byť. To si nový primátor môže robiť čo bude chcieť. Stačí, keď svoje rozhodnutia pošle poslancom poštou.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.