Krojovaný svet bábik
Bohatstvo,či chudoba, odľahlosť obcí, či lazov, nútilo v minulosti obyvateľstvo k sebestačnosti. Ľudia si všetko potrebné pre život vyrábali väčšinou svojpomocne. Podobne to bolo aj s výtvarným cítením a zručnosťou, ktoré sa postupom času stále zdokonaľovali, čoho výsledkom je množstvo ľudových výrobkov s jedinečnými charakteristickými tvarmi, vzormi a farbami.
Odrazom výtvarného cítenia a zručnosti je bohato zdobený ľudový odev – kroj, ktorý má množstvo lokálnych variantov. Ťažko povedať, ktorý z nich je najkrajší, lebo každý z nich je osobitý. Nie nadarmo sa kedysi hovorilo „čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš“.
V dnešnej modernej dobe si už málokto pamätá na folklór a zvyky našich prarodičov. Sú však jedinci, snažiaci sa oživiť, alebo aspoň uchovať to málo, čo nám po našich predkoch zostalo.
Jednou z nich je aj pani Zita Krajčírová z Paty. Aj keď nie je priamo rodáčka z tejto obce, zaumienila si nevšednú vec. Začala zbierať plastové bábiky a rozhodla sa, že ich bude obliekať do patanského ľudového kroja. Veď ako by to bolo, aby sme zabudli na šikovné ruky starých mám, na skvosty,charakterizujúce folklór minulosti a aby zostali len akousi nostalgiou. Preto, čo iní vyhadzovali ako nepotrebnú vec, ona zbierala, či už to boli staré kroje, výšivky, nákresy, či fotografie a podľa toho začala vyrábať originálne miniatúry krojov. Talent na túto tvorbu zdedila pani Krajčírová po svojej mamke, ba kde tu poradili aj staršie ženičky z ulice. Netrvalo dlho a prvé krojované bábiky uzreli svetlo sveta. Nezostalo však len pri kroji z Paty. Pani Zita vyrobila už aj niekoľko ľudových krojov z okolitých obcí, z Hájskeho, Šoporne, Šintavy a Dolnej Stredy. Okrem toho, že oblieka bábiky, vyrába kroje aj pre dospelých a to pre mužov i ženy, háčkuje, paličkuje, vyšíva, ba občas si sadne aj za maliarsky stojan a čo to namaľuje.
„Je to práca neľahká, mnohokrát zaberie dlhé hodiny prípravy a práce. Veď vyrobiť miniatúrny ľudový kroj, zachovať prvky originality, je náročnejšie ako vyrobiť odev pre dospelú osobu. Aj zháňanie materiálov /nie sú najlacnejšie, veď napríklad dva – tri metre stuhy vás stoja aj 20€/ zaberie hodne času“ – dozvedáme sa od pani Krajčírovej.
Priznáva však, že nie všetko robí sama. Keď vyšije čepiec, rukávce a nachystá ostatné potrebné veci, ide s tým do Šoporne pani Šimovej, ktorá všetko zošije a dá miniatúrnemu ľudovému kroju tú správnu podobu, čím vznikne skutočne skvostné umelecké dielo.
Zatiaľ pani Zita svoje krojované bábiky svetu neukázala, boli potešením pre ňu, rodinu a menší okruh priateľov. Do budúcna sa však chystá zo svojich diel urobiť prvú vernisáž a ukázať verejnosti
miniatúry o veľkosti od 40cm do 1 metra, oblečené do pestrofarebných ľudových odevov.
Text a foto: Štefan Hubinák
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Ďakujem za krásny článok, u mńa hlavne evokoval spomienky z detstva. Ako si tie sukne babička skladala do skrine- nebola to ľahká práca. Hlavne boli na svoj kroj veľmi pyšné, viac ako na najkrajšie plesové šaty.
Táto generácia postupne vymiera, ale stretávam babky, ktoré nosia do kostola časť kroja /sukňu so zásterou/ vždy pekne udržiavané, pestré a krásne zdobené typickou výšivkou.Vďaka Vám sa tento zvyk -patanský kroj na bábikách zachová. Želám
umeleckých diel a veľa veľa krásnych patanských bábik.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.