Krach koncepcie galantskej nemocnice
Galantská nemocnica ide dlhé roky dolu vodou. K tomuto stavu vsak nedospela preto, že by v nej nepracovali lekárski odbornici a kvalitný zdravotnícky personál. Veľmi jasne tu zlyhali naši komunálni politici.
Galantske mestske zastupiteľstvo odmietlo prevziať zodpovednosť za zdravotnú starostlivosť svojich občanov! V roku 2008 odkúpilo iba 25 percentný podiel nemocnice. Podľa vyjadrenia istého miestneho a voľakedy aj krajského prestaviteľa istej kedysi vládnej politickej strany sa mestskí poslanci rozhodli tak spravit, lebo štát neodĺžil galatntskú nemocnicu. Radový občan tomu musí zatlieskať. Počúva sa to naozaj dobre. Ale v skutočnosti ide o riešenie, ktoré si nedovidelo za svoj nos. Dnešný stav, ktorý som predpovedal pred tromi rokmi, mi dáva za pravdu. Vytunelovaná nemocnica sa ide sprivatizovať.
Okrem poslancov galantského zastupiteľstva naša nemocnica utrpela aj na vládnu politickú nomináciu. Hovorím o voľakedajšom riaditeľovi a súčasne aj vládnom poslancovi NR SR. Dovolím si povedať, že (ne)odborné a (ne)koncepčné manažovanie tohto doktora otriaslo našou zdravotnou inštitúciou do základov. Súčasná správa v réžii trnavského samosprávneho kraja už len pokračovala v trende salámovej metódy, kde sa z nemocnice odrezávala budova za budovou a hlavne ziskové odborné lekárske zariadenia za zariadeniami či pozemok za pozemkom, až sme dospeli do stavu, kde z voľakedy z celoštátne uznávanej nemocnice je dnes už len potápajúca sa loď .
Človeku sa dobre počúva, že sú tu silne finančné skupiny ako Penta a Grafobal, ktoré chcú našu nemocnicu postaviť na nohy. Občan môže tomu iba súhlasne zatlieskať. Ale tým pádom zatlieska aj vlastnému okradnutiu, tak ako sa to stalo mnohokrát v minulosti. Važení občania, zdravotníctvo je vďaka zákonnému poisťeniu stopercentne istý biznis pre tých, ktorým zdravotné poisťovne preplatia úhrady za zdravotnícke výkonny. A tu ruka ruku myje ďaleko viac než inde. Preto sa galantská nemocnica možno svojím zlým hospodárením len predpripravila. Za znehodnocenú cenu ju odkúpia alebo dlohodobo prenajmú tí, ktorí na tom budú vedieť zarobiiť. Privatizácia nemocníc je preto legalizáciou súkromného biznisu za štátne respektíve verejné peniaze.
Na záver odkazujem na časť môjho volebného programu z roku 2010 :
... Galanta sa však k nemocnici s poliklinikou postavila horšie než macošsky. Dnes už doslúžené mestské zastupiteľstvo odmietlo vstúpiť do etablovanej akciovej spoločnosti výrazným spôsobom. Na zasadnutí zo 16. 10. 2008 schválilo odkúpenie iba cca. 25 percentného podielu akcií. Galanta sa nestala väčšinovým akcionárom galantského zdravotníckeho zariadenia, ktoré pracuje predovšetkým pre nás Galanťanov. Možno si naši zástupcovia zdôvodnili tento chybný krok privysokým investičným rizikom. Potom je ale zvláštne, prečo tento argument nepoužili aj voči príchodu Samsungu do mesta v roku 2002? Samsung dnes zamestnáva 3 tisíc pracovníkov, ktorí ostávajú bez istoty, že im Mesto zabezpečí adekvátnu a dostupnú zdravotnícku starostlivosť.
Riziko dnešného stavu
Predstavitelia mesta utiekli pred zodpovednosťou a prenechali osud ako i riadenie našej nemocnice ľuďom z Trnavského samosprávneho kraja (!). V päťčlennom predstavenstve nemocnice s poliklinikou sedí jeden jediný človek z blízkeho okolia Galanty a v sedemčlennej Dozornej rade iba traja (sú teda v menšine!). Spočítať si to môže každý z nás. Ako ľahko sa môže stať, aby negalanťania rozhodli, že v Galante nebudeme mať viac možnosť komplexného a špecializovaného vyšetrenia. Tento nelichotivý stav iba kozmeticky vylepšuje to, že v manažmente nemocnice sa nachádza niekoľko ľudí z nášho mesta. Lenže aj taký riaditeľ môže byť kedykoľvek účelne odvolaný. Uvažujme preto spolu – Ak má Trnava svoju nemocnicu, ako sa asi zachová k nemocnici v Galante, ak bude Trnavský samosprávny kraj vo finančných problémoch?
viac na http://miroslavklobucnik.szm.com/vp_3.html
Komentáre k článku:
Denník SME má k dispozícii časť zdravotnej dokumentácie chlapca, ktorá dokazuje opak. Sprístupnili ju jeho rodičia.
Po tom, čo sa Miško v nitrianskej nemocnici predčasne narodil s obojstranným zápalom pľúc, podali mu nadmerné množstvo lieku gentamycín.
Práve túto informáciu mala podľa rodičov a niektorých lekárov nitrianskej kliniky Ďurišová zabieliť.
http://pokus.blog.sme.sk/c/337330/Aj-zvierata-zomieraju-lepsie-ako-pacienti-v-nasich-nemocniciach.html
Z tých, ktorí ostali, štyria na protest proti praktikám vedenia kliniky odmietli slúžiť v ústavnej pohotovosti.Ty smerácka handra asi len jeden lekár to nebude
odpoved: nevies s kým si píses a preto tu trepes somariny na hovado. jakých 24 lekárov??? čo si padol na hlavu?? ja presne viem , kto odisiel a prečo, tak tu nezavádzaj ludí. Nezastávam sa tu lekárov, ale na tieto nezmysly sa nedá nereagovať .A hlavne si daj pozor, aby si tie urážky čo tu píses, vedela aj dokázať, lebo inak ta niekto môže zalovať za ohováranie.
Blog s názvom „Ako si zabiť babičku" som sa rozhodla napísať už vo februári tohto roka. Neuveriteľné, ba doslova hororové zážitky z posledných dní života našej babičky v najznámejšej bratislavskej nemocnici, boli pre mňa ale natoľko traumatizujúce, že som ich na dlhé mesiace pochovala na dno svojho vedomia a usilovala sa na ne zabudnúť.
Cítila som však, že moje mlčanie nie je správne. Po prečítaní blogu Ako sa zdochýna v slovenskej nemocnici bolo jasné, že pred touto témou neuniknem a k svojim spomienkam sa musím vrátiť. O tom, ako ľudia zomierajú v slovenských nemocniciach treba hovoriť. Treba o tom hovoriť hlasno. A pravdivo. Pretože smrť v niektorých slovenských nemocniciach je doslovné „zdochýnanie", ktoré - v prípade, ak má nerentabilný bezmocný starý pacient predsa len prituhý korienok - treba urýchliť.
Čo sa udeje, ak si starý človek zlomí nohu
Nuž v prvej fáze nič výnimočné. Odvezú Vás na traumatológiu, diagnostikujú zlomeninu, v prípade potreby Vás operujú a čo najrýchlejšie prepustia do domáceho ošetrenia. Teda v prípade, ak spĺňate isté vekové hranice. Ak ste starý človek, je to komplikovanejšie. Čakáte na rozhodnutie, či Vás budú operovať a tým Vám dajú šancu žiť alebo sa stanete adeptom na smrť, pretože pre znehybneného ležiace starého človeka (a to človek so zlomenými nohami, bedrami, panvou etc. zvyčajne býva) je nevyhnutným osudom zápal pľúc a definitívny koniec.
Naša babička mala takmer 93 rokov. Bola to čulá dáma, ktorá milovala knihy, ešte stále si denne zacvičila aspoň niektoré cviky jógy, bola pohyblivá, čo znamená, že chodila sama s oporou francúzskej barličky.
Až do osudnej januárovej noci, keď si ju zabudla zobrať, na klzkej dlážke v kúpeľni sa pošmykla a zlomila si pri páde stehennú kosť. Nasledoval prevoz na traumatológiu, kde babičke na JISke poskytli skutočne kvalitnú starostlivosť. Vzhľadom na jej vitalitu (zabávala sestričky spievaním pesničiek, nikdy sa neťažkala, trpezlivo znášala bolesť a pripútanie na lôžko) a priznajme, že aj vďaka zmobilizovaniu všetkých známych priateľov- lekárov, ktorí sa o jej stav na danom oddelení zaujímali, bola zaradená do operačného programu.
Verili sme, že babička operáciu zvládne, pretože len pred nedávnom úspešne zvládla zlomeninu panvy a bola veľký bojovník, hoci niekedy už životom unavený. Babička na oddelení traumatológie normálne komunikovala, prijímala potravu, zlomenú nohu mala zafixovanú, nevyzerala, že by mala s výnimkou úrazu iný zdravotný problém, azda len bežné neduhy späté s jej vekom.
Internistka, ktorá babičku vyšetrovala, však skonštatovala, že má akýsi bližšie neidentifikovaný nález na pľúcach a nie úplne ideálny krvný obraz, preto poslala babičku na preliečenie na oddelenie geriatrie tej istej nemocnice. Na traumatológii nemohla z neznámych príčin zostať (v skutočnosti zo známych príčin, lebo je verejným tajomstvom, že pacient po troch dňoch neprináša, ale míňa peniaze nemocnice).
Bez toho, aby informovali jej dcéru alebo kohokoľvek z príbuzných ju previezli na geriatriu. O tom, že neleží na JISke sme sa dozvedeli, keď sme ju tam prišli navštíviť. Vzhľadom na to, že babička mala zlomeninu stehennej kosti, nepripadalo do úvahy zobrať ju do domácej starostlivosti. Krutým paradoxom na prepúšťacej správe z traumatológie bolo odporúčanie, aby babička na geriatrii rehabilitovala a robili s ňou dychové cvičenia.
Eutanázia na oddelení geriatrie
Hororové správy o tom, že na geriatrii starých ľudí „eutanazujú" tak, že na nich v zime otvoria okno, som vždy považovala za „urbánnu legendu", výplod fantázie, paranoidné sklony či náchylnosť veriť konšpiračným teóriám. Až do okamihu, kedy som takúto eutanázia mohla sledovať na vlastné oči. Azda len treba dodať, že slovo eutanázia nie je úplne na mieste, pretože rozhodne nešlo o „dobrú smrť".
Prvé dni sa babička držala. Dobrá nálada ani chuť do jedla ju neopúšťala, podpísala na naše naliehanie súhlas s operáciou (najviac ju presvedčilo, že si bude môcť pripiť fernetom na svoje 93. narodeniny, ktoré mala o pár dní), podľa informácií nášho priateľa, prednostu jednej z kliník, ju mali operovať v čo najskoršom termíne.
Ako blesk z čistého neba prišla správa, že babička dostala zápal pľúc. Nuž, starý človek, pomyslí si väčšina ľudí, nič neobvyklé. Bežné. Normálne. Mnohých starých ľudí po úraze postihne rovnaký osud. Azda by sme si to mysleli aj my, keby sme nečakane neprišli v piatok po uplynutí návštevných hodín. Na tomto mieste treba zdôrazniť, že na danej geriatrickej klinike nie je možné navštíviť svojho blízkeho mimo návštevných hodín, ktoré sú - ak sa dobre pamätám - od 15. do 17. hodiny.
Zdá sa Vám to nepochopiteľné? Že nemáte právo byť pri svojej ťažko chorej matke, sestre, babičke? Zdá sa Vám to nelogické? Že pri súčasnej vyťaženosti sestier a množstve pacientov nie je vítaná pomoc príbuzných, ktorí by svoju babičku obriadili, umyli, polohovali? Nuž, my sme logiku tejto veci pochopili.
Keď sme vstúpili v podstate „potajomky" do nemocničnej miestnosti, našli sme babičku nielenže presťahovanú na posteľ pod okno, ale aj nahú, úplne povyzliekanú, iba v pamperskách, odkrytú, prikrývku mala pri nohách, pričom do miestnosti bolo otvorené dokorán nielen okno, ale aj balkónové dvere. V januári! Premrznutú sme ju obliekli, pozakrývali. V tom čase ešte vládala rozprávať, posťažovala sa, že ju nikto nepríde prebaliť, že leží v pošpinených plienkach mnoho hodín a že jej vyvesili zvonček na sestričky vysoko na hrazdu, aby na neho nedočiahla a nemohla „obťažovať" sestry.
Okamžite sme sa išli sťažovať, ale čakala nás iba agresívna bezočivá sestra, ktorá odvrkla, že ošetrovateľ asi „zabudol" babičku obliecť a vetrať musia, pretože to v miestnosti zapácha. A že mu to povie. Podotýkam, že hovoríme o januári 2013 kedy boli teploty hlboko pod bodom mrazu.
Na druhý deň sa situácia zopakovala. Tentoraz prenikla na oddelenie po návštevných hodinách moja mama, babičkina jediná dcéra. Našla ju opäť nahú, pyžamový kabátik mala vyzlečený a hodený na balkóne, ležala odkrytá, balkónové dvere dokorán. Mama sa opätovne sťažovala, znovu sa dozvedela o zábudlivosti ošetrovateľa.
Babičkin stav sa v tom čas prudko zhoršoval, dusila sa, nemohla jesť, nemohla sa sama napiť. Vytrvalým nátlakom sme pre ňu vyžobronili kyslík, aby sme jej zmiernili utrpenie. Nebudem ani spomínať, že nohu nemala zafixovanú ani jediný deň, odkedy prišla na geriatriu (na traumatológii ju mala znehybnenú v akejsi „vaničke"), že sme nachádzali babičku totálne dehydrovanú, pretože sa sama nemohla napiť, mohla sa iba bezmocne pozerať na pohár s nápojom na svojom stolíku, na ktorý nedočiahla.
V posteli som jej našla zahrabanú krabičku na lieky aj s liekmi, ktoré podľa rozpisu mali byť podané. Ani lieky teda nedostávala pravidelne. Ani nemohla,, pretože v tom čase by nijako nedokázala prehltnúť tabletky, ktoré mala predpísané, pretože prehĺtala iba s obrovskými problémami. Napriek tomu sa pokračovalo v liečbe tabletkami!
Úplným vrcholom bolo pokladanie stravy na nočný stolík, odkiaľ ho zasa (pochopiteľne) nedotknutý odnášali preč. Po necelom týždni sa objavili hlboké preležaniny, babička krvácala, mala bolesti. Bolo jasné, že bez našej nepretržitej prítomnosti sú jej šance na prežitie nulové. Mama dala výpoveď z roboty a ja som prekonala svoj odpor k vybavovaniu protekcie a zatelefonovala som riaditeľovi nemocnice, ktorého zhodou okolností dobre poznám, aby nám udelil výnimku a mali sme k babičke neobmedzený vstup.
Zvieratá zomierajú lepšie
Naša prítomnosť a povolenie od riaditeľa nemocnice spôsobili aspoň to, že sa personál neodvážil znovu babičku povyzliekať a nahú vystaviť ľadovému prievanu pod otvoreným oknom a balkónom. Iné pacientky toľko šťastia nemali. V jeden deň som našla na vedľajšej posteli opäť povyzliekanú, úplne nahú umierajúcu starenku, dusila sa, chrčala - úplne bez pomoci, osamelá nahá ľudská bytosť.
Jej utrpenie nebolo pre zdravotnícky personál ani natoľko zaujímavý, aby sa na ňu za tie dve hodiny, čo som tam strávila, prišli čo len raz pozrieť. Prišla som k nej, pohladkala ju a zakryla. Chcem veriť tomu, že pred smrťou zacítila aspoň závan ľudskosti. Keď prišla o hodinu neskôr na návštevu moja mama, pani už bola po smrti.
Babičku sa nám už zachrániť nepodarilo. Jej zomieranie bolo strašné. Podotýkam, že aj niekoľko hodín pred smrťou, keď už ležala v agónii, jej položili na nočný stolík večeru: chlieb s paštétou alebo niečím, čo si už nepamätám. Moja mama odišla z nemocnice o 18 hodine. O 18,46 podľa úmrtného listu babička zomrela. Nemusím zdôrazňovať, že nám o tom nikto nedal vedieť a správu sme sa dozvedeli až ráno.
Keď si pomyslím na to, ako zomierali moje zvieratká, zbavené všetkej bolesti, obklopené láskou a odprevádzané na druhý svet a porovnám to s tou strašnou mašinériou, ktorá pohltila moju babičku a do ktorej sme ju dobrovoľne odovzdali v presvedčení, že nemocnice sú tu na to, aby ľudí liečili, som zdesená. Zdesená zlom a ľahostajnosťou, bezcitnosťou a krutosťou tých ľudí, ktorých som na danom oddelení videla. Plačem nad strašnou a nedôstojnou smrťou, akú podstupujú starí ľudia na geriatrii daného oddelenia: nahí, opustení, dusiaci sa, v bolestiach z preležanín, utýraní hladom a smädom. Netvrdím, že je to tak všade. Podelila som sa o svoje zážitky z konkrétnej nemocnice.
Nebudem ju menovať. Nezaslúži si to jej riaditeľ, ktorý je čestný a morálny človek. Chcem veriť tomu, že moje svedectvo a svedectvo ďalších ľudí, ho pohne k tomu, aby na geriatriu vo svojej nemocnici občas inkognito vo večerných hodinách zašiel a podrobil dianie za zatvorenými dverami kontrole. Ako bodku môžem pridať komentár zamestnankyne pohrebnej služby, keď sme prišli vybavovať poslednú rozlúčku: „Ďalší z tejto nemocnice? Preboha, čo sa tam deje, každý deň mŕtvi..."
Autorka: Daniela Dvořáková
Z tých, ktorí ostali, štyria na protest proti praktikám vedenia kliniky odmietli slúžiť v ústavnej pohotovosti.Ty smerácka handra asi len jeden lekár to nebude.
Zatiaľ má kontrolu nad nemocnicou v Skalici, teraz sa zaujíma aj o tie v Dunajskej Strede a Galante, informovala agentúra SITA. „Máme o ne potenciálny záujem,“ potvrdil SME Ivan Kmotrík.
V nitrianskej fakultnej nemocnici, ktorú ministerstvo zdravotníctva dáva pre jej hospodárenie za príklad iným zdravotníckym zariadeniam, sa búria lekári kliniky novorodencov, detí a dorastu.
Nepáči sa im autoritatívne vedenie kliniky či zásahy do zdravotnej dokumentácie pacientov. Niektorí podali výpovede, iní sa pre nespokojnosť s vedením obrátili na začiatku augusta na ministerstvo.
Lekár, ktorý chce zostať v anonymite, SME povedal, že prednostka kliniky Alena Ďurišová, ktorá je aj námestníčkou riaditeľa, svojich podriadených šikanuje.
V jednej zdravotnej dokumentácii okrem toho podľa neho vybielila pre nemocnicu nepríjemné informácie. Rodičia dieťaťa sa obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, tvrdí.
„Zneužívanie postavenia vedúceho pracovníka sa stalo na pracovisku niečím bežným,“ hovorí bývalý primár oddelenia Juraj Jakubička.
celý článok:
nitra.sme.sk/c/6928871/nitrianski-pediatri-sa-buria-tvrdia-ze-ich-v-nemocnici-sikanuju.html
citujem Vás:Dovolím si povedať, že (ne)odborné a (ne)koncepčné manažovanie tohto doktora otriaslo našou zdravotnou inštitúciou do základov.
Len ste zabudol dodať,že tento pán poslanec úspešne vedie nitriansku nemocnicu,ktorá ako jediná na Slovensku sa ďalej nezadlžuje.
Píšete o Vašom volebnom programe,no napíšte,čo ste z neho splnil!!!
Zväčšiť svoj vplyv v zdravotníctve chce Penta aj nákupom ďalších nemocníc. „V nákupoch nemocníc na Slovensku budeme pokračovať,“ povedal hovorca skupina Martin Danko.
Zatiaľ u nás vlastní desať nemocníc na východe Slovenska, ktoré sú pod značkou Svet Zdravia. Tie získala najmä v súťažiach, ktoré vypísali župy.
O to, ktoré nemocnice by ešte chcela získať, zatiaľ nehovorí. Najbližšie však treba Pentu očakávať v súboji o župné nemocnice v Trnavskom kraji. Ten chce dlhodobo prenajať nemocnice v Galante a Dunajskej Strede.
Zdroj: SME
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.