Keď viete čo letí...
V inom článku som písal o fotení (spottovaní) lietadiel prelietávajúcich nad našimi hlavami prakticky každý deň. Problémom je však v tomto prípade počasie, stačí pár mrakov "nevhodne umiestnených" na oblohe a z fotenia veľa nie je. Existujú však alternatívy ako zistiť čo sa nad nami deje. Dnes Vám predstavím dve ktoré fungujú na rovnakom princípe no výstupná informácia je podstatne odlišná.
Obe metódy sa zakladajú na "počúvaní" rádiových frekvencií v leteckom pásme. Ak vlastníte príjmač ktorý pracuje v požadovanom leteckom pásme (108-137MHz) je možné naň zachytiť rádionavigačné zariadenia, leteckú komunikáciu ale aj analógovú dátovú komunikáciu.
Pri klasickej leteckej komunikácií(pilot-dispečer) sa dajú získať informácie o približnej polohe lietadiel aká spoločnosť daný let prevádzkuje. Táto komunikácia je vedená väčšinou v anglickom jazyku, danými frázami a na jej porozumenie chce aspoň krátku prax v počúvaní.
Na internete sa dá nájsť množstvo "streamov" s leteckou komunikáciou z celého sveta viď. http://www.liveatc.net/ .
Analógová dátová komunikácia (ACARS -Aircraft Communications Addressing and Reporting System) zjednodušene povedané funguje na princípe analógového modemu. Z lietadla alebo pozemnej stanice sa vyšle krátky (približne 1 sekundu dlhý) signál ktorý počujeme ako pípnutie a silnejší šum. Ten sa následne dekóduje do správy v ktorej môžu byť informácie o polohe, rýchlosti, výške, stave, poruchách ale aj správy od posádky. V správe sa vždy nachádza číslo letu a registrácia takže presne viete aké lietadlo správu odoslalo.
Ak Vás tento krátky článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť viac o sledovaní leteckej prevádzky (aj extreme spotting) je možné v prípade zájmu odprezentovať všetky spomínane spôsoby sledovania na SereďOnLine párty už túto sobotu.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Peter Sabo | 29-05-2009 08:40:50
Tomas , ano som "Aviation freek" a zaujimama sa prakticky o vsetko v tejto oblasti. K St.Maartenu len tolko ze to je naozaj uchvatne letisko, aj ked nieco podobne sa da zazit pocas leta v nie az tak vzdialenom Tivate kde je pilotnym umenim pristat. ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=9oFXf5a3mlY
Tomas Kubacka | 29-05-2009 00:25:17
a podme este kusok pod povrch:
http://www.gillesvidal.com/blogpano/cockpit1.htm
:-)
Monika Járebová | 23-05-2009 00:38:33
Aj ja držím palce!!! Buď tým, v čom si dobrý.. :-)
brincikivan | 22-05-2009 23:20:14
Ano Peter, je to niečo úžasné. Preto je v tom perspektíva. Treba len pokračovať, zdokonalovať sa a hlavne vydržať! Je to určite cesta správnym smerom. Držím palce!!! ;-)
Peter Sabo | 22-05-2009 22:07:35
Cele je to o tom ze ma to bavi, ze ma zaujalo prave to ze mam moznost sa dostat aspon do takehoto kontaktu s lietadlami ktore su prakticky z celheo sveta a v tych leitadlach sedia ludia na svojich trasach do prakticky celeho sveta. Dalej clovek si ani nuevedomi co vsetko leti v nasom okoli, ze cez Sered lietaju denne stovky lietadiel do destinacii ako Bangkok, New Delhi, Tokyo, Moskva, Hanoi, JFK, Helsinki, Amsterdam, Londyn a mnozstvo dalsich. Ze mozete vidiet a pocut aspon na chvilku lety najvacsich spolocnosti z celeho sveta (vsetkych kontinentov). Malokto vie ze denne nas preleti minimalne 5 vojenskych transportov do Afganistanu a Iraku. Malokto vie ze denne sa da v nasom okoli zazret najvacsie dopravne lietadlo Airbus A380 a ze denne nas preleti niekolko bizjetov ktore ukryvaju najuspesnejsich ludi na svete. A mna fascinuj prave to ze v tom pre niekoho bezvyznamnom viem najst neico taketo uzasne.
brincikivan | 22-05-2009 20:11:40
Súhlasím s podpísanými príspevkami. Takých mladých ako je Peter by sme potrebovali plné mesto. Jeho články dávajú inšpiráciu. Je nepochybné, že je veľmi šikovný a zručný. V odboroch ktorými sa zaoberá je macher. To je obdivuhodné. Mna zaujal už článok o fotení lietadiel, na základe čoho som začal (nakolko nemám dobrý fotoaparát) pozorovať lietadlá ďalekohľadom. Bol som milo prekvapený. Kto neskúsil, ten neuverí. Len keby sa tie ruky tak netriasli :-)
Miloš Majko | 22-05-2009 15:34:20
anonym, to sa mozeme spytat aj ako napriklad vyuzijeme niekoho zbierku znamok, pohladnic ci inych zberatelskych artefaktov. Ide o konicka a zaujem mladeho cloveka, ktory sa od niektorych inych lisi tym, ze nefetuje pod mostom a neslaha si drogy na schodisku niektorej z bytoviek. Ide o maturanta, ktoreho zaumy a schopnosti mozeme len obdivovat a fandit mu. Urcite po skole nebude stat v rade na pracovnom urade - jeho zaujmy a schopnosti mu otvaraju dvere tam, kam sa my bezni ludia nedostaneme.
anonym | 22-05-2009 06:55:11
Ako toto všetko v Seredi využijeme..?
Ľubomír Veselický | 21-05-2009 22:13:33
Peter! Ste koumák. Ak niekto vymyslí dekodér ľudských myšlienok tak to budete asi Vy. Predpokladám, že takýto vynález by bol na Nobelovku.
Miroslav Mierny | 21-05-2009 21:33:25
Ako inak super clanok
Dúfam že sa mi podarí najsť v sobotu trochu času a dozvedeť sa viac o fotení. *yes*
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.