Každý si môže splniť svoj cieľ
PaedDr. Miloš Kabát je naturálnym kulturistom. Vyštudoval fakultu telesnej výchovy a športu, pracoval a pracuje ako učiteľ telesnej výchovy a prírodopisu, je diplomovaným trénerom pre kulturistiku a fitness.
Kedy a kvôli čomu ste začal s naturálnou kulturistikou?
„Cvičiť som začal od 15 rokov. Začal som kvôli tomu, že som bol chudý a hľadal som taký šport, v ktorom by som vynikal v silovej oblasti, keďže niekedy som sa venoval atletike. Neskoršie som zistil, že viac inklinujem k naturálnej kulturistike.“
Ako ste začínal? Aké boli Vaše prvé výsledky?
„Ako žiak ZŠ v Seredi som hrával basketbal za TJ Lokomotívu Sereď a reprezentoval som ZŠ Komenského v atletike, hádzanej, basketbale, orientačnom preteku a branných pretekoch. Na vojne v Českých Budejoviciach som sa stal majstrom kraja, medailistom Čiech. Už počas bývalej ČSSR som sa stal trojnásobným majstrom ČSSR v kulturistike dorastencov a juniorov. V roku 1993 som sa stal víťazom medzinárodnej súťaže Grand Prix Trnava v kulturistike mužov nad 85 kg. Mal som vtedy 32 rokov.“
Aké sú zatiaľ Vaše doterajšie výsledky - umiestnenia na európskych a svetových kulturistických súťažiach?
„Stal som sa reprezentantom SR v naturálnej kulturistike v kategórii masters od 40 – 50 rokov. V roku 2006 V roku 2006 v talianskom meste Bolzano som vyhral 6. miesto na majstrovstvách sveta, v roku 2007 vo francúzskom meste La Tour du Pin som vyhral 4. miesto na majstrovstvách Európy, v tom istom roku v španielskom hlavnom meste Madrid som vyhral 4. miesto na majstrovstvách sveta, v roku 2008 v španielskom meste Sitges som vyhral 3. miesto na majstrovstvách Európy a v tom istom roku môj zatiaľ najväčší úspech, na Karibských ostrovoch Guadeloppe som vyhral 2. miesto na majstrovstvách sveta.“
Táto cesta nebola ľahká. Mal ste pri dosahovaní svojich cieľov aj určité problémy?
„Na svojej ceste k výsledkom som musel prekonávať viaceré prekážky ako napríklad zháňanie sponzorov, čo nie je vôbec ľahké, keď o vás nikto nevie. Zorganizovanie času na tréning pri plnej pracovnej vyťaženosti, keďže pracujem ako učiteľ a ako tréner futbalistov – žiakov ŠK Šoporňa hrajúcich 3. ligu, pracujem aj ako reprezentant Allianz, vediem krúžky na škole. Prekonal som operácie slepého čreva, zápalu cysty v lebečných dutinách. Strasti prísnej diéty a tvrdého tréningu 2 hodiny 6x do týždňa.“
Ako vplýva naturálna kulturistika pre zdravie?
„Toto odvetvie športu naturálna kulturistika má určité pozitíva. Ak chce človek dosiahnuť nejaké výsledky, musí byť zdravý. A to zdravie si upevňuje samozrejme cvičením s posilňovacími strojmi a činkami. Ale zároveň spaľuje tuk na rôznych aerobných činnostiach, ako na stacionárnom bicykli, bežiacom páse a veslárskom trenažéry. Precvičuje nielen svaly, ale aj srdce a pľúca.“
Ako sa stravovať pri tomto cvičení?
„Samozrejme úspech nemôže byť bez toho, aby sa človek racionálne nestravoval, to znamená, že tento šport núti človeka hľadať si taký typ stravovania, taký typ potravín, ktoré jednoznačne prispievajú k zdraviu a rozvoju svalstva, neukladaniu tukov, či je to vo forme chudého mäsa, ovocia, zeleniny, tvarohu, vajíčok, strukovín. Dodržuje sa samozrejme aj určitý časový harmonogram.“
Môže tento šport vykonávať každý?
„Každý jeden človek ak sa rozhodne, môže si tu nájsť to svoje. Ženy si môžu hľadať možnosť, ako si zlepšiť postavu, spáliť tuky, muži, ktorí si chcú vylepšiť silové schopnosti alebo nabrať svalovú hmotu si tu takisto nájdu to svoje. Tak isto aj športovci, ktorí chcú rozvíjať kondíciu, tak isto na týchto strojoch, rôznych zariadeniach si tú kondíciu môžu rozvíjať. Alebo keď chce len niekto stráviť príjemne čas, môže si tu zacvičiť, porozprávať sa, nechať si poradiť, dať si niečo v mliečnom bare. Jednoducho vyplniť si tu svoj voľný čas. Táto naturálna kulturistika vedie k správnemu životnému štýlu. Človek si musí zorganizovať čas, pracovné povinnosti, musí si vedieť oddýchnuť, pripraviť si kvalitnú stravu a vždy je to lepšie, ako keby hľadal nejaké uspokojenie vo fast foodoch, drogách, cigaretách a alkohole. Bolo by určite dobré tento šport viacej propagovať a aby verejnosť vedela, čo všetko tento šport prináša a aké sú pozitíva. Je však trošku na škodu veci, že tento šport je málo propagovaný a dá sa robiť do neskorého veku. Veď ja sám mám 48 rokov a rozhodol som sa pred piatimi rokmi súťažiť a dosahovať tie svetové méty a ide to.“
A čo ľudia so zdravotným postihnutím? Môžu tiež cvičiť?
„Chodia sem aj zdravotne postihnutí. Chlapec, ktorý mal menšiu mozgovú príhodu a ochrnul sa po čase, keď ho z nemocnice pustili, začal venovať cvičeniu a cvičí dodnes. Pomohlo to aj jemu. Chlapec, ktorý mal od narodenia skrátené achilové šľachy začal cvičiť a snaží sa dodnes pre to telo urobiť všetko, aby lepšie chodil. Do fitness chodia aj starší ľudia a dôchodcovia. Ľudia do fitness nechodia len kvôli svalom. Keď sa napríklad blíži zimná sezóna chodí viacero ľudí do posilňovne, aby si posilnili stehenné svaly, aby viacej a lepšie zvládali techniku pri lyžovaní na svahu a pochvaľujú si, že to naozaj lepšie zvládajú.“
Ako musíte byť na súťaž pripravený? Musíte mať aj určitú choreografiu?
„Tento šport tiež vyžaduje samozrejme dostatok odpočinku a sústrediť sa, a taktiež pohybové nadanie a hudobné cítenie, lebo súčasťou súťaže nie je len hodnotenie svalového rozvoja, ale aj hodnotenie voľnej zostavy. Kde pretekár demonštruje na hudbu vlastné telo, v určitých základných pozíciách a samozrejme musia byť tie pohyby zladené s hudbou. Takže pracujem v súčasnosti aj na voľnej zostave, vyberám vhodnú hudbu, tak aby táto hudba strhla divákov. Aj sa mi to v minulosti podarilo. Na minuloročných Majstrovstvách Slovenska som bol vyhodnotený ako pretekár s najlepšou voľnou zostavou a dostal som od medzinárodného časopisu Muscle & Fitness osobitnú cenu.“
Ako to zvláda vaša rodina, keď veľa voľného času venujete športu?
„Samozrejme tento šport si vyžaduje maximálnu organizáciu voľného času. Vzhľadom na to, že pracujem ako učiteľ telesnej výchovy na základnej škole, ako tréner futbalistov, vediem krúžky na škole, samozrejme mám aj rodinu a venujem sa im. Vždy si kladiem pred seba vysoké ciele a snažím sa ich dosiahnuť, samozrejme za podpory svojej manželky Janky, syna Michala a dcéry Soni, za podpory svojich rodičov, známych a sponzorov. Keď niekto niečo chce a má určitý cieľ a pochopenie v rodine, dá sa to zorganizovať a spraviť tak, aby bol každý spokojný. Treba mať to odhodlanie alebo „fanatizmus“ alebo „vášeň“ ak chce niečo dosiahnuť. Verím tomu, že sa cieľ dostaví a spravím pre to maximálne všetko.“
Aký je Váš budúci cieľ? Chystáte sa na nové majstrovstvá?
„Mám samozrejme ďalšie plány a ciele. V súčasnosti som v aktívnej a tvrdej príprave na MS, ktoré sa konajú 28. – 30. októbra v Afrike v Kapskom meste. Keďže som učiteľ a momentálne mám prázdniny, tak cvičím dvojfázovo, to znamená ráno aj večer. Samozrejme aby som dosiahol čo najväčší výsledok, som tvrdý na seba čo sa týka stravy, tréningu, ale nie je to všetko. Treba si správne zorganizovať čas, vyspať sa, a tak isto keďže tento šport je finančne veľmi málo docenený, treba hľadať sponzorov. Takže som povďačný každému, kto mi pomôže na ceste k dosiahnutiu i tej najväčšej méty pre každého športovca – stať sa majstrom sveta.“
Pán Miloš Kabát dosiahol už v živote veľa cieľov a nevzdáva sa a pokračuje v tom ďalej. Touto cestou sa snáď o ňom dozvie viacej ľudí. Treba ho podporovať, pretože robí dobré meno Slovensku vo svete.
Držme mu palce!
Za rozhovor sa podakovala Martina Vargova.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
lubo | 23-04-2010 16:35:29
napriklad aj Schwarzeneger je lepsi a co teraz? p. Kabat je zrejme trocha ina vahova kategoria...
cutler | 23-04-2010 16:03:00
cutler je lepsi on chodi na lepsie sutaze napriklad mr olympia alebo ronie coleman
mato | 02-09-2009 12:13:51
Prajem veľa úspechov *yes* *yes*
SANO | 05-08-2009 16:27:40
PAN KABAT KTO VAS TRENOVAL KED STE DOSIAHOL TAKE USPECHY? ZA KOMUNIZMU PEKNEEEE GRATULUJEM SKODA ZE MALO OHODNOTENE. KEBY TO JE V AMERIKE UZ HRATE VO FILME.
Miloš | 05-08-2009 13:01:26
*yes* držím palce, aby Ti vyšli všetky plány podľa Tvojich predstáv .....
Igor Lebiedzik | 04-08-2009 19:02:00
Výborný článok. Mnoho ľudí tvrdí, že nemá na cvičenie čas, je to však jedno z rozumných riešení ako zvládať stres a pomôcť metabolizmu. Problém je v tom, že mnoho posiľnovní zaniká, pretože "nevynáša" toľko, koľko si mnoho dotyčných majiteľov naplánuje, takže po niekoľkých rokoch zanikajú.
Posiľňovňa je skutočne vynikajúci relax a svojim spôsobom aj adrenalín. Milošovi držím všetky palce a rád si prídem niekedy s ním zacvičiť. :-)
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.