Jeden jarný deň v prírode
Tieto májové dni sú priam ideálne na pobyt v prírode. Niekoľko krát odkladaná návšteva obce Jarabina sa stala v uplynulý weekend realitou. Obec Jarabina sa nachádza asi 4 km na sever od Starej Ľubovne. Listinná zmienka o tejto obci pochádza už z r. 1329. Obec na svoju veľkosť, asi 1500 duší, má svoju bohatú históriu a krásne okolie. A to ma práve na toto inak dosť odľahlé miesto prilákalo. Neďaleko za obcou, povyše kameňolomu z okolitých hôr vyteká potôčik Malý Lipník. Po dlhé stáročia vytvoril v okolitých vápencových skalách prírodný útvar, ktorý dnes nesie meno Jarabinský prielom. Jarabinský prielom je chránený prírodný výtvor a rozkladá sa na ploche 5,5 ha vo východnej časti NP Pieniny na sever od obce Jarabina. Hoci som si o tomto mieste už predom niečo prečítal, dojem z neho na mieste bol silný. Len kúsok od kameňolomu, kde človek dokazuje svoju silu a žiaľ, často krát aj vandalizmus, Matka príroda vytvorila dielo hodné obdivu.Z celého 0,5 km dlhého prielomu je najkrajší dolný, ktorého dĺžka neprevyšuje 200 m. V rokline s hĺbkou miestami až 20 m, ktorej šírka na jednom mieste neprevyšuje 1m, žblnká malý potôčik. Svojou každodennou prácou vytvoril päť malých jazierok, pripomínajúcich veľké lavóre. Sú kaskádovite usporiadané a pospájané s minivodopádikmi. Ako, tak bezpečný prístup priamo do kaňonu, kde je najkrajší, je v jeho strednej časti. Dôkladne preskúmať časť s jazierkami sa dá len v rybárskych čižmách a s lanom. Čo prakticky vylučuje bezprostredný vstup človeka do tejto časti. A myslím, že to je ten pravý dôvod, prečo je toto miesto tak pekné. Cesta na toto inak dosť odľahlé miesto poskytuje za pekného počasia nádherné výhľady na V.Tatry z ich severovýchodnej strany. Samotná obec Jarabina, po rusínski Orjabina, má hneď dva kostoly. Jeden, ktorý spravuje grékokatolícka komunita a druhý pravoslávny. Ten si veriaci postavili len asi pred desiatimi rokmi po tom, ako museli opustiť pôvodný, v ktorom je dnes grékokatolícka komunita. Silná religiozita ľudí z toho kraja sa dá vycítiť aj zo sakrálnych stavieb roztrúsených ale udržiavaných po okolitých lesoch. Kto by sa v budúcnosti rozhodol navštíviť toto miesto, môže si to zľahčiť, ak sa vyberie autom smerom na Litmanovú a asi 2 km za obcou odbočí vpravo na lesnú cestu. Tam sa dá beztrestne parkovať. Prístup cez kameňolom je žiaľ nemožný. Je to súkromný pozemok. Je to miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Ešte v ten istý deň sa dá stihnúť cesta bicyklom popri Dunajci z Lesnice do Č. Kláštora a potom splav na plti späť. Bicykel pritom nemusíte mať vlastný. Dá sa tam požičať za rozumnú sumu.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.