Je mi to neskutočne ľúto, no včera o veci znovu rozhodla " Mlčiaca väčšina"
Histéria okolo referenda je konečne za nami. Sledujúc vyjadrenia predstaviteľov jednej aj druhej strany vo mne vzbuduje dojem, že sú maximálne spokojní a že referendum dopadlo výborne.
V mene iniciátora referenda AZR sa Anton Chromík mal vyjadriť: "Toto referendum dopadlo tak, že 90 percent zúčastnených ľudí hovorí áno rodine, áno otcovi a mame. Tie pocity sú úžasné, pretože je to veľký úspech". Predstavitelia opačnej strany vyhlasujú, že ľudia v tomto referende jasne dokázali svoje postoje k téme rovnakých práv pre všetkých ľudí v našej krajine.
Spokojní sú oni a teda vlastne máme byť spokojiní asi aj my všetci.
V diskusii pod mojim dnes už predvčerajším článkom s nadpisom: "Neriešim samotné otázky, ide mi o referendum ako nástroj demokracie" http://www.seredonline.sk/clanky/neriesim-samotne-otazky-ide-mi-o-referendum-ako-nastroj-demokracie/ sa v podstate neodohral žiaden veľký ideologický súboj a priamo s obsahom článku sa takpovediac verejne stotožnilo niekoľko diskutujúcich:
tomáš | 07-02-2015 11:41:41 |
referendum v tejto veci je demokratické, ÚS odobrené a teda plne legitímne. Kto si potrebuje stále hľadať dôvody prečo nie, je obyčajný alibista a nie zodpovedný občan. V šenkoch sa ťažko niečo niekam pohne.
som za každé referendum | 07-02-2015 14:51:19 |
Pán Majko! Výborný názor. Iba škoda, že ste ho prezentovali až v hodine dvanástej/ 06. 02. 2015 o 23:29:22 /.
Diana | 07-02-2015 17:56:37 |
áno, pán Majko napísal ste to dobre, súhlasím s Vami vo všetkých bodoch
Mynona | 08-02-2015 10:56:50 |
V podstate súhlasím s článkom. Mlčiaca väčšina opäť rozhodla. Ak by totiž boli povinní sa ísť občania vyjadriť tak by sa dnes písali články iné.
Referendá sú pre Slovač nutné zlo a zatiaľ sme na pocit, že môj hlas môže niečo ovplyniť nedorástli. A súčasní politici robia všetko preto (aj nastavením parametrov pre referendum), aby to tak zostalo a aby sa ten pocit u ich voličov neprebudil. O moc by sa totiž museli začať deliť.
Toto referendum nebolo o politike ani o cirkvi hoci sa všetci na ňom priživili. A bolo toto vlastne referendum ako inštitút vôle hlasnej väčšiny občanov keď rozhodla tá mlčiaca čo zostala doma?
Dopadlo tak ako sa všeobecne vedelo a predpovedalo, že dopadne. O to viac si vážim tých, čo sa vyjadriť išli.
A záverom - včera v prázdnej referendovej miestnosti pred vhodením lístku ma prenikol zvláštny pocit. Či nerobím ja niečo nekalé, zlé, proti vôli väčšiny. Po vyjdení von na slnko ma to opustilo - nie, patríš medzi väčšinu, oni možno prídu večer keď sa zotmie.
Bude to čoraz ťažšie.
Hlavne títo ľudia pravdepodobne najlepšie pochopili, čo je aj v tomto referende najdôležitejšie pre ďalší vývoj spoločnosti. Nie výsledok "ÁNO" či "NIE", ale platnosť referenda a vysoká (ideálne aj 80% účasť!).
Mne skutočne naozaj nešlo o samotné odpovede na otázky, ale o pochopenie ľudí, že výlučne záujmom ako o veci verejné, vlastne rozhodujú o tých svojich. A to vo všetkých sférach života, nakoľko nikto z nás nežije izolovane od spoločnosti bez určitých zákonov, predpisov či iných regulatívov. Práve toto všetko čím ďalej tým viacej ovplyvňuje celý náš život, to, či budeme zdraví alebo chorí, koľko budeme mať peňazí a ako dlho na ich získanie budeme pracovať. Zároveň však ich hodnotu, teda tým vlastne ako sa narobíme, aby sme vôbec mohli žiť ako ľudia. No a samozrejme aj to, čo a do akej miery si k nám občanom volení zástupcovia - pomenujme ich teda zaužívaným "politici" - dovolia.
Včerajšia účasť na referende teda z môjho pohľadu bola prehrou. Nie síce dotknutých strán, ale občanov našej krajiny ako takých. To, že referendum nie je platné (v tomto kontexte je jedno s akým výsledkom) je ďalším krokom späť v demokratizačnom vývoji našej krajiny 25 rokov po revolúcii. A je to znakom, že ľudia ešte (alebo už) nie sú schopní, prípadne ochotní rozhodovať sami o sebe.
Toto žiaľ nahráva presne tým, ktorí v mene štátu nedokázali ľudí kampaňou vyzvať k účasti na referende a z môjho pohľadu sa presne identifikovali aj politici, ktorí intenzívne vyzývali k neúčasti na ňom. Pýtam sa teda, budú rovnako ľudí vyzývať aj pred voľbami, v ktorých sa práve títo politici budú uchádzať o ich hlasy?
Jednoducho, zase to celé pochopili práve oni a ľudia sa nechali dobehnúť. A dnes už je jedno, či negatívnou kampaňou, či odporom voči cirkvi, či antipatiou voči konkrétnym ľuďom, alebo sympatiami voči homosexuálnej menšine. Jednoducho a po lopate - odpískaním referenda vyšlo navnivoč 6 miliónov Eur a znížila sa vážnosť významného demokratického inštitútu nás občanov.
Je mi to neskutočne ľúto, no včera o veci znovu rozhodla " Mlčiaca väčšina"
Poznámka na záver: Politici urobili pravidlá, ktorými ako v tej vysokej politike, tak na komunálnej úrovni neskutočne ľahko dávame voleným zástupcom stoličky, výborné platy a spoločenský status prakticky bez ich akejkoľvek zodpovednosti za rozhodovanie o veciach verejných a ťažko im ich vieme zobrať keď podrazia, sklamú, či otočia kabáty.
Zároveň však politici zabezpečili, aby im v momente zvolenia do funkcií bežný občan v podstate nemal šancu do ich konania hovoriť a to nech by konali prakticky akokoľvek. Ale to je už na inú tému, resp. iný článok...
Komentáre k článku:
Prave preto palec hore!
Lebo co sa podstatne ukazalo u mainstream medii v plnej nahote bolo ich uuplne zlyhanie..
Namiesto toho, aby ponukli vyvazene pohlady z kazdej strany a citatel mal nad cim uvazovat a skutocne chapat obe strany, nechat ho rozhodnut,
totalne rozbili, otravili a rozdelili spolocnost - proti referendu!
Podpora ucasti aj ked nesuhlasim, preto aby aj obcan mohol rozhodnut, nielen politik, to mali media prezentovat, vsetky!
Ved ked ide o volby tak taketo mnozstvo volicov rozhoduje o vladnucej strane!
Ked sa ale jedna o obcianske referendum, rovnake mnozstvo hlasujucich, ktori nie su pasivni,
tak je ich hlas hodeny rovno do kosa, neplatne!!!
Hajzli, urobit si reklamu za 6 Mega a druha skupina hned si privlastnuje ako keby suhlasim s LGBTI. Naprd je, ze nesuhlasim ani s jednym ani s druhou. Ako to dat najavo (ANO si privlastni ON, NIE zasa ONA) ze by to dostali riadne kladivom po gebuli.
Normalne by som uzakonil zaplatit referendum ak nebude platne.
Referendum odobril US a vyhlasil Prezident SR.
Jeho spochybnovanie dnes je chore. Presne ako vyjadrenie pana Cromika a jeho protidiskutujucej na TA3.
Jeden s usmevom na tvari povedal na plne usta, ze to bolo pre neho dobrodruzstvo a panicka sa vyjadrila, ze pre nich to bol adrenalin.
To je dovod na zamyslenie. Taketo vyjadrenia su podla mna nielen chore, ale az perverzne. Voci obcanom urcite. Tak to visim ja.
Tí ústavní právnici sú iní než tí ktorí vydali v mene ÚS oficiálne stanovisko k otázkam Referenda?
tu sa môžeš dozvedieť kto je Petr Weisenbacher:
http://afinabul.blog.cz/1401/homo-aktivista-peter-weisenbacher-vyhlasil-vojnu-krestanom
a tiež veci, ktoré súvisia s tvojim odkazom
http://afinabul.blog.cz/1111/zbavovanie-identit
Doložil, že ešte nemal čas si dôkladne preštudovať odôvodnenie nálezu ústavného súdu, ani odlišné stanoviská dvoch sudcov ústavného súdu, ktoré boli v utorok zverejnené, preto sa zatiaľ nevyjadrí.
Ústavný súd na svojej webovej stránke v utorok zverejnil nález týkajúci sa ústavnosti referendových otázok vrátane odôvodnenia, ako aj odlišných stanovísk dvoch sudcov ústavného súdu Ladislava Orosza a Lajosa Mészárosa. ÚS konštatoval, že tri zo štyroch referendových otázok nie sú v rozpore s ústavou a jedna je protiústavná, preto o nej nemožno hlasovať.
S rozhodnutím väčšiny pléna sudcov ústavného súdu nesúhlasí sudca Lajos Mészáros, ktorý v odlišnom stanovisku uvádza, že nemôže mlčať, lebo v tomto prípade ide znova o charakter štátu. "Nemôžem mlčať, lebo znovu ide o charakter štátu. V ,hre' sú teda ľudské práva a základné slobody, ktorých ochrana je určujúcim znakom charakteru štátu. Ochrana základných práv a slobôd je pritom najprioritnejším poslaním sudcov ústavného súdu, ktorí skladajú možno jeden z najkrajších sľubov. Okrem iného sľubujú, že budú chrániť aj ,neporušiteľnosť prirodzených práv človeka a občana'. Mojou službou je teda ochraňovať ľudské práva a základné slobody, a to nie selektívne, ale bez ohľadu na ich povahu, teda či ide o právo na život, osobnú či náboženskú slobodu, slobodu prejavu, ochranu vlastníctva či ľudskej dôstojnosti," uvádza v stanovisku Mészáros.
Webnoviny / Správy / Slovensko
Ústavný právnik: Referendum o rodine by sa nemalo konať
Autor: SITA, 4. decembra 2014 06:15
Diskusia (28)
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
KOŠICE 4. decembra (WEBNOVINY) – Riaditeľ Inštitútu ľudských práv (ILP) Peter Weisenbacher pre agentúru SITA v stredu uviedol, že inštitút víta nález Ústavného súdu SR (ÚS) k referendovým otázkam.
"Rozhodnutie ÚS jednoznačne potvrdilo naše stanovisko, že právo párov rovnakého pohlavia na zákonnú ochranu, či sa nazýva registrované partnerstvo alebo inak, je ľudské právo," povedal Weisenbacher. Doložil, že Slovensko musí rešpektovať svoje záväzky a medzinárodné ľudsko-právne dokumenty. "Jedna skupina ľudí nemôže odobrať práva inej, ani referendom. Je dobre, že ústavný súd to jasne rešpektuje, teraz by sa to však malo uviesť i do praxe," uviedla Alena Krempaská z ILP.
Odporúčame:
Kiska vyhlásil referendum o rodine, bude mať tri otázky
Aliancia zopakuje referendum o rodine, ak prvé nevyjde
Fico odporúča Slovákom, aby išli na referendum o rodine
Inštitút ľudských práv nazýva referendum o rodine nezmyslom
Podľa právnika nemali referendum vyhlásiť
Podľa ústavného právnika Eduarda Baránya by sa nemalo vôbec konať referendum, ktoré vyhlásil prezident Andrej Kiska na 7. februára budúceho roku. "Podľa môjho názoru všetky štyri otázky sa týkali ľudských práv a nemali byť vyhlásené v referende. Ústavný súd však rozhodol inak. Zrejme pri posudzovaní použil zužujúci výklad pri skúmaní referendových otázok," povedal Barány v stredu pre agentúru SITA.
Doložil, že ešte nemal čas si dôkladne preštudovať odôvodnenie nálezu ústavného súdu, ani odlišné stanoviská dvoch sudcov ústavného súdu, ktoré boli v utorok zverejnené, preto sa zatiaľ nevyjadrí.
Ústavný súd na svojej webovej stránke v utorok zverejnil nález týkajúci sa ústavnosti referendových otázok vrátane odôvodnenia, ako aj odlišných stanovísk dvoch sudcov ústavného súdu Ladislava Orosza a Lajosa Mészárosa. ÚS konštatoval, že tri zo štyroch referendových otázok nie sú v rozpore s ústavou a jedna je protiústavná, preto o nej nemožno hlasovať.
Sudca Mészáros nesúhlasí s väčšinou
ÚS rozhodol, že otázka - Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva neboli priznané osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. 3. 2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča)? – nie je v súlade s ústavou.
S rozhodnutím väčšiny pléna sudcov ústavného súdu nesúhlasí sudca Lajos Mészáros, ktorý v odlišnom stanovisku uvádza, že nemôže mlčať, lebo v tomto prípade ide znova o charakter štátu. "Nemôžem mlčať, lebo znovu ide o charakter štátu. V ,hre' sú teda ľudské práva a základné slobody, ktorých ochrana je určujúcim znakom charakteru štátu. Ochrana základných práv a slobôd je pritom najprioritnejším poslaním sudcov ústavného súdu, ktorí skladajú možno jeden z najkrajších sľubov. Okrem iného sľubujú, že budú chrániť aj ,neporušiteľnosť prirodzených práv človeka a občana'. Mojou službou je teda ochraňovať ľudské práva a základné slobody, a to nie selektívne, ale bez ohľadu na ich povahu, teda či ide o právo na život, osobnú či náboženskú slobodu, slobodu prejavu, ochranu vlastníctva či ľudskej dôstojnosti," uvádza v stanovisku Mészáros.
V piatich slovenských obciach sa koná referendum Foto: ilustračné, SITA
V rozpore s ústavou sú vraj aj ostatné otázky
Nesúhlasí s názorom väčšiny pléna, že tri otázky nie sú v rozpore s ústavou. Podľa neho vo všetkých troch prípadoch sa otázky dotýkajú základných práv a z tohto dôvodu by nemali byť predmetom referenda. Poukázal na to, že ústavný súd neskúmal, či sa referendum netýka zraniteľných menšín v otázkach súvisiacich s identitou a s podstatou jednotlivých základných práv a slobôd.
"Nie nepodobne postupuje ESĽP, keď rozhoduje, akú širokú mieru úvahy má dať jednotlivým štátom v rámci realizácie práv z Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Miera úvahy sa zužuje, ak ide o zraniteľné menšiny, alebo ak ide o práva, ktoré chránia ľudskú identitu, a predmetom regulácie či zásahu sú tak otázky ľudskej identity," uvádza Mészáros.
V závere Mészáros zdôraznil, že konanie o návrhu prezidenta na rozhodnutie, či predmet referenda je v súlade s ústavou, bolo prvou možnosťou ústavného súdu nastaviť povahu tohto konania do budúcnosti, a to až tým spôsobom, aby nemohol byť referendami prekresľovaný ústavou daný charakter štátu, ale ani podoba demokracie, a v neposlednom rade, aby nemohol byť deformovaný citlivý koncept ľudských práv a základných slobôd.
Ladislav Orosz vo svojom odlišnom stanovisku vyjadruje názor, že interpretácia ústavy uplatnená v tomto prípade väčšinou pléna ústavného súdu nie je dostatočne široká, pretože implicitne nezahŕňa kľúčové východiská, na ktorých je ústavná úprava základných práv a slobôd v Slovenskej republike konštruovaná. "V tejto súvislosti mám na mysli najmä ústavné princípy, a to jednak zákaz diskriminácie, ale predovšetkým prirodzeno-právne poňatie základných práv a slobôd spočívajúce v uznaní, úcte a rešpekte k prirodzeným právam človeka ako právam, ktoré sú neodňateľné, neodcudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné," hovorí Orosz.
Rovnako musia byť podľa jeho názoru súčasťou interpretačného prístupu ústavného súdu k príslušnej časti ústavy aj ďalšie ústavné princípy, ktoré tvoria materiálne jadro Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je ústavný súd povinný chrániť v prvom rade. "Ústavný súd musí prostredníctvom a v rámci svojich právomocí zabraňovať takým jej zmenám, ktoré by viedli k zmene jej podstaty (identity)," uvádza Orosz.
P.S.Toto sú stanoviská ústavných právnikov,podotýkam,nie nejakého Jana,Fera,Joža z krčmy,takže keď aj podľa nich boli otázky v referende v rozpore so základnými právami,tak prosím Vás konečne pochopte,že ma nikto nikdy nedonúti sa takéhoto referenda zúčastniť.A poprosím neoznačovať ma za mlčiacu väčšinu.
v tomto prípade je to "kričiaca" väčšina, kto rozhodol
neúčasťou občania "vykričali" že sa nemienia nechať vmanipulovať do hlasovania o niečom čo nesmie byť spájané s inštitútom referenda, lebo vo svoje podstate odporuje základnému účelu priamej demokracie a jej nástrojom
ak by to malo byť o mlčiacej väčšine, potom by to platilo aj o komunálnych voľbách, voľbách do orgánov samosprávnych krajoch aj vo voľbách do EP
jednoducho, ak zákon hovorí, že výsledok sa ráta podľa účasti, nedáva zmysel hovoriť o mlčiacich voličoch, lebo neúčasťou dali jedným úkonom odpoveď na všetky otázky - odpoveď jasnú ako Slnko - neželáme si pomáhať zneužitiu referenda na dosiahnutie cieľa iniciátorov a ich podporovateľov
V com ale jasno mam je ucast na nom. Je nepovinne a prave preto. Dobrovolne som sa rozhodol zucastnit. Vobec nie je dolezite, ako som sa vyjadril - dolezite bolo prist a nepodialat sa na jeho neplatnosti.
To je samozrejme iba moj vlastny nazor.
Najkrajšie to včera na jednej diskusii vyjadril dotyčný takto,na otázku čo by sa zmenilo keby referendum bolo úspešné a platné odpovedal:"zmenilo by sa presne to,čo sa zmení teraz keď bolo referendum neúspešné a neplatné :-D
A to je to, o com pisem. Ludia realne nebudu mat nikdy sancu rozhodnut, aj ked ju dostali...
„Je to dlhodobá stratégia odporcov referenda, pretože vedia, že ich názor je menšinový. Keby ho však voliči, ktorí nesúhlasia s otázkami, prišli vyjadriť do referendových miestností, tak by automaticky zvyšovali šancu úspechu referenda,“ vysvetlil. Slosiarik očakáva, že ľudia, ktorí sú proti, skôr zostanú doma, než by prišli vyjadriť negatívny názor k urnám.
Apropo ochrankyňa práv - ombudsmanka Jana Dubovcová sa vyjadrila veľmi jasne - svoj názor k referendu o ochrane rodiny vyjadrí tak, že sa na ňom nezúčastní.
Zial, nestalo sa uplne nic, len bolo umoznene obom stranam hovorit o uspechu a politici ziskali istotu v tom, ze ludia su fakt nedokazu vziat nastroje demokracie aktivne do vlastnych ruk.
Myslim si, ze v tomto konkretnom pripade bola ta tzv, mlciaca vacsina viac ako inokedy prejavom nesuhlasu s danymi otazkami a samotnymi temami a hlavne nenavistnou atmosferou vyvolanou medzi ludmi. A to vyplakavanie nad antikampanou v mediach je len taka detinska vyhovorka. Ked media a vsetci vyzyvali na ucest v refrende o vstupe do EU, tak sme sa ledva dostali cez kvorum. Cize vacsina slovakov ide volit len ked o nieco skutcone ide a inak to maju tazko na haku, lebo keby sme sa mali dobre, tak by nebolo na co stale sa stazovat a frflat pred telkou.
Otazky v tomto referende boli beztak polozene zle, napriklad ked sa pozrieme na 1. otazku. Ja som za to, aby sa brali, ale aby sa to volalo registrovane partnerstvo a nie manzelstvo. Takto to je uplna blbost. Dalej z psychologickeho hladiska negativne otazky vyvolavaju v ludoch nerozhodnost. Takze jednoducho som si povedal, ze nepojdem (a nepokladam sa za spominanu mlciacu vacsinu).
A ako tak pozeram komentare Seredanov, asi uz moc na tento web chodit nebudem :-/
to, ale comu nerozumiem/nesuhlasim je Vas postoj o rozhodovani mlciacej vacsiny. VCERA SA NEROZHODOVALO O NICOM PRETOZE MINIMALNE PRVE 2 OTAZKY NEMENILI SUCASNY PRAVNY STAV
ak uz do diskusie odmietli prist ludia z inakosti, mozno ste mohli zavolat p.Miskova, p.Sulika alebo niekoho z opacneho tabora... pretoze pocas tej diskusie tam bola prezentacia akurat jedneho tabora, ktori neuveritelne zavadza o prave otazke dolezitosti referenda...
ak by referendum bolo o niecom co by naozaj nieco menilo, ja by som bol medzi prvymi a zasadzoval sa o dolezitosti ucasti
pozabijat vsetkych tychto zmrdov skur*enych!
Zdroj: http://www.aktuality.sk/clanok/270093/online-referendum-za-rodinu-7-2-2015/
AMNESTY INTERNATIONAL: Amnesty International Slovensko víta výsledok dnešného referenda o ochrane rodiny. Otvorený priestor diskusie o rovnakých právach pre všetkých je podľa organizácie potrebné využiť na vytvorenie progresívnych návrhov na zmenu v oblasti práv LGBTI ľudí na Slovensku.
Výsledok referenda je prejavom postoja občanov a občianok k ochrane ľudských práv na Slovensku. „Tento postoj ukázal, že ľuďom u nás záleží na tom, aby každý mal tie isté práva, ako právo na rodinu a právo na osvojenie si detí. Vnímame to ako pozitívny krok na pokračovanie začatej diskusie o tom, akým spôsobom realizovať a napĺňať práva LGBTI ľudí,“ hovorí Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.
Ľudia z LGBTI komunity neberú takmer celkové neoficiálne výsledky referenda za svoje víťazstvo. „ Samotné referendum sme celkovo odmietali, takže nemožno hovoriť o nejakom víťazstve alebo prehre. Ale určite sa ukazuje, že tá téma nie je tým horúcim zemiakom, ktorý by si mali politici ďalej prehadzovať a je skutočne treba začať tú diskusiu o reálnych návrhoch, reálnych riešeniach,“ povedal pre Aktuality.sk výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.
A onedlho nastane éra buzerantov, lespičiek, registrované partnerstvá, ...
Nedoplatí na to Slovensko, LEN národ vďaka naším politikom bude hlboko v p**i.
Lebo ten normálny bude bezprávny a tí "iní" budu vo výhode pre ich choré hlavy a európsky súd im bude dávať za pravdu a "zákonom chrániť" tak, ako našich neprispôsobivých občanov menšiny.
Tí, čo to majú v hlave trocha inak, by sa mali liečiť.
Alebo podľa "modernej" skurvenej doby je práve ten normálny chorý? /lebo je iný?/
referendum v tejto krajine má tak nastavené parametre, že
tak vysoké kvórum je prakticky nedosiahnuteľné, a navyše nezaväzuje zákonodarný zbor k ničomu. Potom je ťažko hovoriť o demokracii. Zlaté Švajčiarsko. Ale však aj to nám tu niekto veľmi dávno sľuboval a už tu tuším malo byť.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.