Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky
Aký je pohľad Ivana Rončáka na politikov? Zaujímavé názory publikoval na SME. So súhlasom PB otvorene, preberáme jeho názory z tohto nezávislého webu.
Politológ Ivan Rončák žije neďaleko Banskej Bystrice, ale pri čítaní jeho úvahy o štyroch bludoch komunálnej politiky máte pocit, akoby komentoval súčasné dianie v Považskej Bystrici. Teda, až na toho poslanca, ktorý upratuje zabudnuté formičky na detskom pieskovisku, to pod Manínom naozaj nemáme.
Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky
Ivan Rončák
http://komentare.sme.sk/c/5588987/styri-myty-lokalnej-politiky.html
Štyri mýty lokálnej politiky
Komunálnu politiku sprevádzajú mnohé mýty. Vytĺcť ich z hláv ľudí je ich takmer nemožné. Ale aspoň hovoriť o nich treba.
Mýtus číslo 1: Dobrý poslanec je ten, ktorý sa stará. Čiže chodí po volebnom obvode so zápisníkom a značí doň každú nesvietiacu lampu a vytlčenú dlažobnú kocku. Zúrivo potom s týmto zoznamom interpeluje primátora a má dobrý pocit, že je užitočný.
Poslanec-údržbár je snom občana-milión, lebo ten má záruku, že rozsypaný smetiak si niekto všimne a zabezpečí upratanie vysypaného obsahu. Poslanec-údržbár zamyká detské ihrisko a upratuje zabudnuté formičky od piesku (fakt sú takí ...), ale keď príde na rokovanie zastupiteľstva návrh na schválenie úveru obcou, bezradne krčí plecami. Nerozumie rozpočtu, nechápe, na čo sú dobré pravidlá prideľovania obecných bytov, zíva pri nekonečných debatách pri predaji obecného majetku.
Nič to, občan-milión vychovaný k totálnej nesamostatnosti poslanca-údržbára odmení opätovným zvolením. Lebo poslanec, ktorý chce jasné pravidlá prideľovania dotácií, čo najlepšiu cenu za predávaný majetok pri čo najväčšej transparentnosti a pýta sa, či napríklad cena tepla dodávaná do mestských bytov je naozaj najnižšia možná, je len večne ufrflaný táraj, ktorý pre občana milióna nič nerobí.
Zakódovaný klientelizmus
Mýtus číslo 2: Dobrý starosta je ten, ktorý pre obec vybaví. V postkomunistom človeku-milión je hlboko zakódovaný politický klientelizmus. Napriek finančnej decentralizácii existuje množstvo možností ako si kupovať politický vplyv - stačia dobré konexie na vyšších miestach. Strategický je post v župnom zastupiteľstve, ešte lepší v parlamente v Bratislave.
Ak sa nepodarí, postačí aj výlet do krajského mesta alebo do Bratislavy s demižónom a klobásami v kufri. Novej ceste, zatepleniu pre školu alebo kompostárni z envinrofondu nič nestojí v ceste. Aj grant na folklórny festival sa počíta.
Ten, kto odmieta demižónové metódy, snaží sa získať peniaze dobrými nápadmi a dobrými projektmi vo férovej súťaži, a preto nič nevybaví, je neschopný babrák. Nič nevybavil, nie je dôvod ho voliť. Občan-milión, naopak, úspešných starostov oceňuje a hrá ich hru - stačí pohľad na zloženie župných parlamentov: sedia v nich takmer všetci primátori a starostovia väčších obcí z kraja. Z vôle ľudu.
Kto s kým chodí do postele
Mýtus číslo 3: Miestna politika je o riešeniach, politická príslušnosť nezohráva úlohu. Potom je jedno, kto s kým lezie do postele. Divoké koalície typu SMK-KDH-SaS-Štb-KSS-SNS nie sú nikomu podozrivé. Skôr ako o pragmatickosti lokálnych riešení to však svedčí o vyprázdnenosti komunálnej politiky.
Ako sa takáto koalícia postaví k nápadu postaviť pamätník Alexandrovi Dubčekovi alebo T. G. Masarykovi? Podporí vznik obecného sociálneho podniku? Ako rozdelí dotácie základným školám? Dá rovnako na hlavu mestským, súkromným aj cirkevným?
Komunálna politika je o ideových svetoch. Kto tvrdí opak, argumentačne kamufluje spájanie sa liberála s komunistom, aby mohli spolu rozkrádať obecný majetok. To je putom týchto podivných koalícií, nie pragmatický pohľad na komunálne problémy.
Samí dobrí ľudia
Mýtus číslo 4: Dobrý človek = dobrý poslanec. Preto máme obecné parlamenty plné učiteľov a lekárov, ktorí vo svojich profesiách páchajú len dobro. Občan-milión je neotrasiteľne presvedčený, že ten, kto vie dobre zoperovať žlčníkové kamene, rozumie aj verejnému obstarávaniu.
Naopak, ak nejaký poslanec tomu obstarávaniu rozumie a miestnemu mafiánskemu bratstvu stúpi na otlak, od občana-milióna sa vďaky nedočká. Viac ho voliť nebude, lebo určite to nie je dobrý človek. Všetko len kritizuje, do všetkého len rýpe. Fuj! Tiché rozkrádanie verejného majetku a verejných financií za bezvedomej asistencie usmievajúceho sa poslaneckého zboru dostalo zelenú.
Opakuje sa to každé štyri roky: v komunálnych voľbách nemáte koho voliť. Politické strany nechcú nezvoliteľných kandidátov - potrebujú poslancov-údržbárov, usmievajúcich sa lekárov a pragmatikov, ktorí dokážu vybaviť na vyšších miestach a spoja sa aj s čertom, aby zabezpečili strane podiel na koristi.
Voličom s poriadkom v hlave ostávajú ostrovčeky pozitívnej deviácie - tie sú však menšinovým žánrom a mýty v komunálnej politike sú nezdolateľné. A motyky vystrelia len zriedka.
(Autor je politológ)
Komentáre k článku:
Druhý dôvod je patologická túžba po moci, exhibicionizmus a narcizmus. Opojný pocit, byť dôležitý, byť na očiach, pocit, že iní sa ho boja. Skrátka mať moc. Úplne najhoršie to je, ak sa tieto dve vlastnosti skĺbia v jednej osobe. A žiaľ, na Slovensku je hojný počet takých politikov, v ktorých sa skĺbili.
Čiže jedným zo základných problémov, z ktorého možno odvodiť takmer všetko ostatné, je priam patologická túžba politikov, obohatiť seba, rodinu, známych, od ktorých dostanú zase svoju vratku. Toto všetko spolu sa nazýva korupcia. Korupcia, ktorá je na Slovensku metastázovaná doslova všade. Či zdravotníctvo, či represívny aparát, alebo justícia, štátna správa, výberové konania, či na úrovni štátu, VÚC-čiek, alebo obcí, jedno či na úradoch, pri vybavovaní povoleniek, pri dotáciach, stimuloch, platení daní, skrátka úplne všade.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









