Interaktívne pomôcky
To, že dnes sa deti v Materských školách učia tou najmodernejšou technikou, sme sa prevedčili na prednáške pre učiteľky materských škôl zo Serede a okolitých obcí. Pani učiteľky sa v súčasnosti poctivo pripravujú na každodennú prácu s deťmi. Doba pokročila a modernizácia nastúpila aj do Materských škôl. Pani učiteľky sa s deťmi už nehrajú len obyčajné detské hry a riekanky. Učia ich logicky myslieť, priestorovo sa orientovať a učia ich aj základné kroky práce s počítačmi. A práve v tomto im pomáhajú interaktívne pomôcky. My sme sa na takejto prednáške boli pozrieť osobne. Čoho sa týkala a ako prácu s takýmito hračkami zvládajú deti ? To uvdiíte v priloženom videu.
---
Riaditeľka MŠ Komenského p. Iveta Fraňová nám k tejto reportáži poslala aj nasledovný text :
Digitálne technológie v materskej škole na Komenského ul. a jej elokovných triedach na Murgašovej a Podzámskej ul. v Seredi.
V našej MŠ považujeme za dôležité, aby sa deti už v predškolskom veku zoznamovalis digitálnymi technológiami a získali tak základné digitálne kompetencie. V roku 2009 získali MŠ ako súčasť Národného projektu vzdelávania pedagogických zamestnancov, realizovaného MŠVVaŠ , digitálne technológie : počítače, fotoaparát, tablet, programovateľnú hračku Bee Bot, MP3, edukačné hry a kresliaci program RNA. Digitálne technológie predstavujú inovatívne prostriedky, ktoré deťom veku primerane a atraktívne rozšíria poznatkový svet, naučia ich aplikovať vedomosti, učiť sa metódou pokus-
omyl a riešiť problémové úlohy. S tohto dôvodu sú digitálne technológie integrálnou súčasťou edukácie. Digitálne technológie vnímame ako prostriedok na plnenie výkonových štandardov v Školskom vzdelávacom programe „ Cesta Za poznaním“. DT využívame ako inovatívny prvok v edukácii dieťaťa. Deti sa zoznámia so základnými časťami počítača, s odbornou terminológiou a naučia sa ju používať v komunikácii. Naučia sa zvládnuť zásady správneho sedenia pri počítači, psychohygienu, bezpečnú prácu s počítačom, ukladanie informácií a vytváranie priečinkov. Získavajú základné zručnosti pri kreslení v grafickom programe Skicár, tablet. Zoznamujú sa s digitálnou hračkou Bee Bot, pomocou symbolov a znakov hračku programujú. Prostredníctvom digitálnych hračiek nadobúdajú nielen digitálnu gramotnosť ale zároveň si rozvíjajú komunikačné a matematické kompetencie, upevňujú sociálne kompetencie.
Implementácia digitálnych technológií do edukácie v MŠ je dlhá cesta, ktorá sa neustále vyvíja . Spoločnosť pre predškolskú výchovu v roku 2011 vydala Zborník príspevkov z celoslovenskej odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou - Didaktické možnosti rozvíjania osobnosti dieťaťa v materskej škole plný inšpirácie pre prax učiteliek materských škôl ( http://www.spv-zv.sk/pcinnost.html)
Jednoduchá programovateľná hračka BeeBot na rozvoj digitálnej gramotnosti, logického myslenia, matematických predstáv a tvorivosti predškolákov. V triede sa dá použiť na desiatky rôznych aktivít.
Prečo teda patria digitálne technológie (digitálne hračky, pomôcky a prostriedky) aj do predškolskej prípravy?
Počítače nie sú nástrojom učiteľa na učenie, nie sú predmetom vzdelávania, ale nástrojom dieťaťa na učenie sa – ako silná pomôcka, ktorú treba správne kombinovať s inými pomôckami a zaradiť do známych metodických postupov. Podľa Piagetovho konštruktivizmu sú deti v tomto veku v predoperačnej etape vývoja: učia sa pôsobiť na prostredie, ktoré zatiaľ vnímajú len cez optiku svojho neúplného poznania (môžu sa napr. domnievať, že vietor vzniká preto, lebo stromy hýbu svojimi konármi)
Vhodne zvolené digitálne technológie môžu deťom v tomto veku pomôcť spoznávať, objavovať a pôsobiť na svoje okolie, napr. pomocou robotickej hračky, detského digitálneho fotoaparátu, počítača a doplňujúcich zariadení – skenera, tlačiarne, interaktívnej tabule. Interaktívna tabuľa je súčasťou edukácie v mnohých materských školách, ako sa pomocou nej rozvíjajú digitálne vedomosti sme sa presvedčili na mnohých materských školách , ktoré sú našimi partnermi v Spoločnosti pre predškolskú výchovu. Veríme, že v spolupráci so zriaďovateľom materskej školy mestom Sereď nájdeme cest a finančné prostriedky na zakúpenie interaktívnych tabúľ do materských škôl v našom meste. Už dnes sme pripravené tabuľu využívať : štyri učiteľky MŠ na Komenského ul. úspešne absolvovali akreditovaný kurz „ Interaktívna tabuľa v práci učiteľa“
Spoločnosť pre predškolskú výchovu region Sereď sa zapojila do projektu Materská škola budúcnosti : Celostný rozvoj dispozícií dieťaťa učiť sa.
Organizátori projektu: Spoločnosť pre predškolskú výchovu
Stiefel Eurocart s. r. o. Bratislava
Odborný garant: PhDr. Viera Hajdúková, PhD.
Cieľ projektu:
• Porozumieť úlohe digitálnych technológií vo výchovno-vzdelávacej činnosti materských škôl a ich potenciálu pre komplexný rozvoj detí predškolského veku
• Podporiť inovácie v predprimárnom vzdelávaní
• Popísať využívanie nových metód a inovatívnych techník podporených modernými digitálnymi technológiami
• Prezentovať digitálne technológie ako podporný prostriedok osobnostného rozvoja detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
• Prezentovať najlepšiu prax pedagogických zamestnancov materských škôl s dôrazom na využívanie moderných digitálnych technológií vo výchovno-vzdelávacej činnosti v kombinácii s ostatnými učebnými pomôckami Worksop, ktorý sa uskutočnil dňa 2.11.2011 viedla predsedníčka Spoločnosti pre predškolskú výchovu Mgr. Eva Gašparová, na workschope sa zúčastnilo 34 učiteliek z materských škôl v Seredi a okolitých obcí.
Pozvánka :
Spoločnosť pre predškolskú výchovu pozýva širokú verejnosť na Celoslovenskú odbornú konferencia s medzinárodnou účasťou
Digitálne technológie – prostredie a prostriedky podporujúce osobnostný rozvoj dieťaťa pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugena Jurzycu 23. novembra 2011, Kultúrne a spoločenské stredisko, Ul. F. Madvu 11, Prievidza
Bc. Iveta Fraňová, predseda Spoločnosti pre predškolskú výchovu , region Sereď
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.