Rozhovor s bývalou dobrovoľníčkou v CHARITA TT
Počas budúceho týždňa sa stretnem z niekým z vedenia tohto zariadenia. Záver, z môjho pohľadu uverejním hneď , ako to bude možné. Zatiaľ vám prinášam interview s bývalou dobrovoľníčkou, ktorá vypomáhala v Trnavskej charite.
Otázka: Ako si sa dostala ako dobrovoľníčka do Trnavskej charity?
Odpoveď: Dostala som sa k tomu úplnou náhodou. Doma som upratovala moju izbu, vyraďovala som všetky hračky a oblečenie, ktoré už nepotrebujem. Nevedela som, čo s tým, tak som to odniesla na charitu. Mala som potrebu byť nejako užitočná pre spoločnosť, tak mi napadla myšlienka, či by som nemohla aj iným spôsobom pomôcť charite. Tak som sa ich spýtala, či tam niekoho nepotrebujú a voila – stala som sa dobrovoľníčkou.
Otázka: Kde táto charita sídli?
Odpoveď: Trnavská charita sa nachádza na ulici Hlavná 43.
Otázka: V akom čase a ako často si tam chodila?
Odpoveď: Chodila som tam len v priebehu dvoch týždňov, asi 4 – 5x. Potom som nastúpila do práce v Bratislave a už som nemala na to čas.
Otázka: Koľko dobrovoľníkov tam spolu s tebou vypomáhalo?
Odpoveď: Ja som tam spoznala asi 4 dobrovoľníkov. Jedna dobrovoľníčka tam chodila v rámci absolventskej praxe po štúdiu sociálnej práce.
Otázka: Mohli tam chodiť 24h denne 365 dní v roku?
Odpoveď: Ja som robila dobrovoľníčku v dennom centre pomoci pre ľudí v sociálnej núdzi. Chodili tam hlavne ľudia bez domova a narkomani. Otvorené je v pondelky, stredy a piatky od rána do 13tej.
Otázka: Nemala si z nich strach? Predsa niektorí boli bývalí kriminálnici, feťáci atď.
Odpoveď: Ak by som ich stretla v noci na ulici, pri niektorých by som možno strach aj mala. Ale vedela som, že sa mi tam nič nemôže stať a keď som ich spoznala a počúvala ich príbehy, zistila som, že nie sú nebezpeční.
Otázka: Koľko bezdomovcov tam bežne bývalo?
Odpoveď: V priemere za deň toto centrum navštívilo asi 20 ľudí. V zime je to samozrejme viac.
Otázka: Ako to tam fungovalo? Aké možnosti tam mali?
Odpoveď: Ľudia bez domova a v sociálnej núdzi prichádzali do Centra pomoci kvôli tomu, aby sa mohli umyť, prezliecť sa do čistého oblečenia, ktoré im charita poskytla a najesť. Nedostali to však všetko zadarmo. Dobrovoľníci sa snažili vrátiť im sociálne návyky, ktoré stratili na ulici. Ak tam títo ľudia chceli chodiť, museli pomáhať s fungovaním centra, upratovaním a pod. Jednoducho, museli vedieť, že majú istú zodpovednosť.
Otázka: Vieš odkiaľ boli peniaze na chod, fungovanie a zriadenie niečoho takéhoto?
Odpoveď: Myslím, že mesto charite prenajíma priestory za nejakú symbolickú hodnotu. Inak, celá ich činnosť je financovaná zo zbierok a darov. Napr. tento rok mala charita stánok na jarmoku, v ktorom „predávala“ rôzne ručne vyrobené veci za dobrovoľný príspevok.
Otázka: Máš nejaké informácie o tom, alebo videla si niekedy žeby sa bezdomovci počas dňa, večerov a v noci len tak pofľakovali?
Odpoveď: Neviem, či niektorí ľudia bez domova nie sú informovaní o možnostiach, ktoré majú, alebo jednoducho nechcú prijať lepšiu možnosť. Raz, keď som išla z Centra pomoci domov, stretla som kúsok odtiaľ bezdomovca, ktorý sedel na zemi a žobral peniaze. Prihovorila som sa mu a informovala o tomto centre, kde by sa mohol ísť najesť, ale neviem, či využil túto možnosť.
Otázka: V Seredi je táto istá organizácia priamo v centre na sídlisku, kde je veľa malých detí. Funguje to len pár mesiacov v roku a väčšinou len cez deň nie ako nocľaháreň. Bezdomovci potom po nociach nemajú kam ísť a viacerí sa uchýlili k možnosti fetovať. Myslíš, že zmena systému tu v Seredi by napomohla k tomu, aby sa to dostalo aspoň do takého stavu ako to je v Trnave? A čo si myslíš o umiestnení na sídlisku?
Odpoveď: Myslím, že prístup do nocľahárne je zakázaný opitým ľuďom a ľuďom pod vplyvom drog. Keď už sú na niečom závislí, v prvom rade ich treba poslať na odvykačku a až potom im povoliť návštevu týchto zariadení. Tu je však primárny problém zlyhanie mestskej polície. Kto to kedy videl, aby sa nadrogovaný človek pohyboval voľne po ulici. Obyčajného huliča marihuany by hneď zabásli, ale ťažkých narkomanov bez strechy nad hlavou nechajú tak, pretože si s nimi nevedia rady.
Podľa môjho názoru, by mali byť tieto zariadenia pre bezdomovcov určite sprístupnené aj v noci, ale určite by som ich neumiestnila niekde v strede sídliska, ale skôr v okrajových častiach, pretože by medzi miestnymi mohli zbytočne vznikať konflikty. Veľa bezdomovcov možno nebude vedieť o týchto zariadeniach, čiže nestačí sa o nich len „pasívne“ postarať tým, že vybudujeme nocľahárne, ale aktívne ich v uliciach podnecovať k tomu, aby tam prichádzali.
Komentáre k článku:
Dnes mam stretnutie z riaditelom Trnavskej Charity. Vysledok uverejnim na webe.
To tvrdite vy, ale v clanku bol ako primany problem pomenovane nezatykanie osob pod vplyvom drog...
gulak - a k tebe len tolko, taky imbecil ako ty a bez stipky vseobecneho rozhladu ma nemoze rozhadzat... pekny den prajem.
K veci: Pani nazvala ako najväčší a primárny problém toho čo sa týka mesta resp. útulku, tak som na najväčší problém v článku reagoval, nič viac a nič menej.
Z akeho dovodu by mala?
Správne napísane Anika, ale je to diametrálne odlišné čo ste napísali v porovnaní s tým, čo je v článku (čítaj vyššie). To je je napísané v článku je doslova absolútna neznalosť zákona...
gulak: ty máš asi nejaký vnútorný osobný problém, ale s tým sa musíš vysporiadať sám... ale sú aj odborníci na to. Popýtaj sa na to ;-)
Užívanie drog ako také nie je v Slovenskej republike trestné. Podľa novely trestného zákona je však trestné držanie ilegálnej drogy i pre vlastnú potrebu. Trest môže byť až dva roky odňatia slobody a u trestného činu väčšieho rozsahu až päť rokov.
Zákon tiež stanovil ako trestný čin výrobu nezákonných drog, ich dovoz, vývoz, priekupníctvo, predaj a držanie za účelom distribúcie. To isté platí pre prípravky a pomôcky pre výrobu drog. K drogovej kriminalite sa radia tiež trestné činy, ktoré páchajú užívatelia drog, aby si opatrili samotnú drogu alebo finančné prostriedky na jej nákup.
K tým omamným látkam. Ona síce hovorila niečo iné a síce chodenie po meste pod vplyvom omamných látok. Neviem si dosť dobre predstaviť ako by fungovalo, že by polícia odchytávala po meste ľudí odhadom zbalila a vozila na vyšetrenie na polikliniku... Potom by počkali 4-5 hodín kým budu vysledky atd atd atd... Dobre necháme to tak, je to blud.
K vaše poznámkej, kde konkrétne je uvedené, že samotný konzum drog je trestný...??? Ano do doby kým to má človek v ruke a drží to, je to ešte prechovávanie omamných látok, ale inak... Skúste predtým ako niečo napíšete, že je to trestné, pozrieť do zákona a ešte poradím je to konkrétne v zákone č.300/2005... ;-)
Anika mate moju podporu.
Peter si dosť mimo.
V com konkretne? Alebo len tak tresknute? No skus napisat, lebo inak ma ten tvoj prispevok vahu mojho ranneho prdu... bez urazky
Táto slečna /ak som dobre čítala/ robila na charite týždne a vedie sa s ňou debata ako s odborníčkou. Tak ak ňou je nech sa angažuje v Seredi a pomáha tam.
Tak lepší vtip som už dávno nečítal... Dajte ešte nejaký. Odkedy je chodenie pod vplyvom omamných látok trestný čin, aj ked tie objasnuje štátna polícia... Tiež si neviem dosť dobre predstaviť ako by to malo fungovať...? Chodiť pomedzi osoby známe konzumom omamných látok a nosiť ich na vyšetrenie krvi či nemaju v krci omamné latky...? či?
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Pre SOL ma hodnotu obsah clanku a nie obsah Vasho komentara napisaneho bez precitania si upozornenia.
Ak ma u Vas prioritu gramatika, odporucam zo SOL prejst na citanie knihy Pravidla slovenskeho pravopisu.
My sme zvolili prioritu - prosim, respektujte to. Dakujem.
Nemylte si SOL s FB.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.