Hrad Krásna Hôrka dnes
O pár dní tomu budú 2 mesiace, čo tento stredoveký hrad vyhorel (10.marca 2012). O tejto národnej kultúrnej pamiatke sa toho v ostatných dňoch popísalo dosť. Idúc „okolo“ som sa tam v 1. Májový deň zastavil, aby som si to obzrel zbližša. Na parkovisku pod hradom, ktoré bolo v minulosti vždy plné, stáli dve autá a pán, ktorý kedysi vyberal parkovné, dnes len informuje o tom, že parkovné sa nevyberá , ale každý návštevník môže prispieť ľubovoľnou čiastkou na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky, na čo vydá potvrdenku.... Od neho som sa dozvedel aj zopár zaujímavých informácií. Prvá odpoveď, čo ma prekvapila, bola, že to neboli cigáni, čo ten požiar spôsobili. Argumentoval tým, že požiar údajne vznikol a šíril sa od obce, ktorá je od cigánskej osady relatívne ďaleko. Z jeho úst som si ešte vypočul niekoľko konšpiratívnych teórií, ktoré ale nechám bokom. Azda len jedna zmienka o tom, že požiare na svahu pod hradom boli každým rokom v predjarnom období už pravidlom. Aj preto sa mal svah podľa odporúčaní pamiatkárov udržiavať holý, bez náletových krovín. V čase, keď táto udalosť na chvíľu prevýšila záujem verejnosti aj o výsledky práve prebiehajúcich volieb, som si, ako aj mnoho iných ľudí, položil otázku, ako mohol preskočiť oheň z trávnatého porastu na strechu, ktorá bola od svahu vysoko okolo 8 až 10 m? Lenže na Slovensku máme rôzne občianske združenia s relatívne silným vplyvom na riešenia rôznych problémov, zato však s nulovou zodpovednosťou za dopady. Tak sa malo stať, že nejaké miestne združenie ochranárov prírody si presadilo, že pomerne husté kroviny bezprostredne pod hradným múrom neboli odstránené. A tie sav pravej chvíli už postarali o rozšírenie ohňa do takej výšky, ktorá bola postačujúca na zapálenie šindľovej strechy, ktorou boli pokryté všetky objekty. Zaujímal ma stav, aký je na hrade a v jeho blízkom okolí. Bezprostredne blízke okolie hradu som nafotil a je na priložených obrázkoch. Na vchodových dverách je oznam o dočasnom uzatvorení hradu pre verejnosť. Na prvom nádvorí sa dala vidieť hromada medeného plechu z poškodených rín, okapových rúr a plechov. Z rozhovoru so spomínaným výbercom parkovného som sa dozvedel, že návštevnosť miesta teraz dosahuje sotva 25% ako bolo obvyklé v minulosti. Že tým utrpeli drobní živnostníci, ktorí ponúkali svoje služby ako aj obec Krásna Hôrka sama, netreba asi nikoho presviedčať. O tejto, pre našu kultúru tragickej udalosti sa možno viac dočítať aj na http://www.hradkrasnahorka.sk/.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.