PREŠOV | Ukrajinská ska skupina Haydamaky bude jedným z highlightov na tohto ročnom Dobrom Festivale. Svoju premiéru pred prešovským publikum si odkrútili presne pred desiatimi rokmi, keď sa v Prešove predstavili spolu s domácimi Chiki Liki Tu-A. Haydamaky našli identitu svojej hudby v reggae, ska a predovšetkým ukrajinskom folklóre. Svoju hudbu označujú ako „Karpaten Ska Ukrainian Dub Machine Hutsul Punk“. Ich piesne sú úzko späté s reáliami ich domoviny a majú jasný sociálny odkaz. Svojou tvorbou formujú prirodzenú tvár ukrajinskej populárnej hudby s dôrazom na tradíciu a folklórne dedičstvo, ktoré je pre túto šesticu veľkou inšpiráciou.
Haydamaky sa transformovali z lokálnej undergroundovej kapely Aktus, ktorá vznikla v roku 1991, kedy Ukrajina vyhlásila svoju nezávislosť od vtedajšieho ZSSR. Počas nasledujúcej dekády fungovania kapely (pod prvotným názvom Aktus) si získali priazeň nielen doma, ale aj v Európe. S príchodom speváka Olexandra Yarmola v roku 1995 a akordeonistu Ivana Lenyo o rok neskôr vkladá kapela do svojej tvorby prvky ukrajinskej folklórnej hudby.
V roku 2001 si ich všimli predstavitelia vydavateľstva EMI v Londýne, ktorí bez váhania podpisujú s kapelou nahrávaciu zmluvu. Pri tejto príležitosti mení skupina svoje meno na Haydamaky, vzdávajúc tak úctu svojim predkom, ktorí v osemnástom storočí bojovali počas roľníckeho povstania proti poľskej šľachte v Haydamachyni. Už svojim menom kapela dáva na javo, že vo svojej hudbe bude kĺbiť myšlienky slobody a spravodlivosti.
Haydamaky vydali doposiaľ štyri radové albumy a absolvovali letné open air podujatia ako maďarský Szigeth, slovenskú Pohodu, či ďalšie v Poľsku, Estónsku, Česku, Moskve a iných európskych krajinách. Slovenským fanúšikom sa predstavili aj ako support Asian Dub Foundation na ich bratislavskom koncerte.
Medzi najzásadnejšie skladby patria bez pochyby Karpatian Ska a Polissya z prvej dosky s rovnomenným názvom Haydamaky. Z druhej dlhohrajúcej platne stoja za pozornosť titulná pieseň Bohuslav a Legend.
Počas studených dní v zime 2004 odohrali Haydamaky koncert na Maydan Nezalezhnosti v Kyjeve pre ľudí bojujúcich za demokraciu. Svojou hudbou tak inšpirovali pol milióna ukrajinských patriotov.
Tretí album Perverziya (2006) predznamenala s ročným predstihom skladba Lystopad v čase, keď na Ukrajine vrcholila Oranžová revolúcia a krajinu zachvátila politická nestabilita.
Kapela následne prechádza pod nemecký label EastBlok Music a ich tretí album vychádza na novo pre nemecký trh pod názvom Ukraine Calling, názvom nápadne pripomínajúci už legendárny album London Calling od The Clash. Nový počin sa stáva miľníkom v kariére Ukrajincov. Ich popularita stúpa raketovou rýchlosťou. Pesnička Za Nashov Stodolov sa dostáva do celosvetového vysielania rádia BBC a jeho programu venovanému world music. Láska k svojej krajine, jej kultúre a k dielu národného básnika Tarasa Shevchenka nachádza miesto na ďalšej platni pomenovanej Kobzar (2008). Kapela vo svojej tvorbe spája minulosť s prítomnosťou. K najsilnejším momentom albumu patrí bezpochyby skladba Message.
Líder kultovej poľskej skupiny Voo Voo Wojciech Waglewski prichádza s myšlienkou spoločného projektu s Haydamaky. Výsledkom je spojenie dvoch národných kultúr a etnických tradícií do jedného organického celku zakonzervovaných na nosiči s prostým názvom Voo Voo i Haydamaky (2009).
Tento rok Haydamaky pripravili na vydanie ďalšiu dlhohrajúcu platňu. Začiatkom roka odohrali dva vypredané koncerty v Rusku, kde publiku predstavili niekoľko skladieb z nadchádzajúceho albumu. Na Dobrom Festivale tak v nedeľu 4.júla 2010 môžu návštevníci festivalu očakávať, že popri starších skladbách preverených na európskych pódiách odznejú aj čerstvé piesne z pripravovaného albumu.
Potvrdení účinkujúci na Dobrom Festivale 2010:
Gary Moore (IRL), Vladimír Merta (CZ),
Peter Nagy, IMT Smile, Desmod,
Iné Kafe, Para, Chiki Liki Tu-A,
Heľenine Oči, Hrdza
a mnoho ďalších.
Dvojdňové vstupenky na festival sú v predpredaji
za 19 EUR v sieti Ticketportal.
Deti do 12 rokov majú v sprievode rodiča vstup zdarma.