Hasiči zasahovali pri umyselne založenom požiari
V popoludňajších hodinách mali sereďskí hasiči druhý výjazd k požiaru krovín. Tentokrát zasahovali v Šoporni na Vážskej ulici, kde niekto úmyselne zapálil haluze a orezané kroviny pripravené na ekologickú likvidáciu drvením. Požiar i meno toho kto ho založil oznámil všímavý občan.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 21-03-2010 08:32:19
Stančovi! Posuňme to do inej roviny. Ľudia vyhadzujú len ten odpad, ktorý vznikol ako vedľajší produkt výroby spotrebného tovaru. Uvediem príklad. Za krutého socializmu nebola na území vyhodená žiadna PET fľaša, kým sme ako štát v nich nezačali dovážať Pepsi-colu a Coca-colu. Dnes je to problém, ktorý nevyriešil nik. Vratné PET-fľaše sa stále nekonajú. Preto ich vidíme rovnako ako kusy igelitov a podobných umelohmotných obalov na poliach, hladinách vodných tokov i divokých skládok. V tej krutej dobe neexistovala ani ochrana elektroniky v kartonových škatuliach z polystyrénu. Používala sa väčšinou drevená vata. Bol to primítívny život. Z hľadiska ochrany ovzdušia tento "neutešený" stav vyvažovala produkcia ťažkej priemyselnej výroby. V Seredi napríklad Niklovka, ktorú sme tak úspešne zatvorili, keď účinnosť filtrov na zachytávanie spalín bola údajne viac ako 95 %.
Pre p. Veselického | 21-03-2010 06:56:45
Plne súhlasím,napadnuté a infikované časti zo stromov sa odjakživa spaľovali aby sa infekcia nešírila.Nejednalo sa o veľké spaľovanie,až toľko toho nebolo,možná menej ako sa teraz používa pri grilovaní.Aj s anonymom súhlasím,že naši predkovia o ekológii nevedeli toľko ako my teraz a napriek tomu nebola naša planéta tak zasvinená ako dnes.
Stan4o Kováč | 20-03-2010 22:32:55
to Ľubomír Veselický 20-03-2010 21:39
áno, úhorový systém obrábania pôdy mal svoje výhody. Žial ľudský pokrok priniesol nové metódy poľnohospodárstva. Čo mňa najviac trápi, že dobre vieme ako sami znečistujeme túto planétu, a predsa sa chovanie niektorých ľudí nezmení. Stále budú vyhadzovať odpad z auta, vynášať kvantá odpadu na smetiska, vypaľovať trávu a suché porasty, spaľovať záhradný odpad a iné smeti, zdevastovať túto nádhernú krajinu. :-(
Hovorím aj o svojej obci, a konanie niektorých ľudí my "obracia" žaludok a zvyšuje krvný tlak.
František Ferdič | 20-03-2010 22:10:46
p.Veselický nechoďme až tak ďaleko-šárka,vírusové ochorenia a pod.
Bavíme sa o spaľovaní domového-záhradného odpadu poprípade a vypaľovaní porastu.
Tiež nevypálime Tatry kvôli lykožrútovi alebo určité stromy za to že ich napadli škodcovia.
Táto drť sa dá napr. zúžitkovať v kotolniach a pod.
Ľubomír Veselický | 20-03-2010 21:50:20
Pán Ferdič! Nie som odborník iba záhradkár amatér, ale podrvenie chorých konárov a zakompostovanie drte asi nie je ten najvhodnejší spôsob likvidácie napríklad šárky.
František Ferdič | 20-03-2010 21:44:34
Riadené-kontrolované vypaľovanie je možné aj v dnešnej dobe pri obdržaní patričného povolenia.
Riadeným-kontrolovaným vypaľovaním porastu sa dá predchádzať veľkým požiarom / deje sa to v Austrálii,Afrike,USA a pod. / lenže pri neriadenom-nekontrolovanom sa dosiahne opak. Áno, je jednoduchšie sa o daný pozemok NESTARAŤ roky alebo aj desiatky rokov a potom to zapáliť však oheň to urovná. Tieto požiare-ich likvidácia viažu na seba nemalé financie za ktoré platíme VŠETCI a tieto financie by mohli byť efektívnejšie vynaložené pri zaobstaraní novej techniky alebo výstroja.
Spaľovanie konárov a pod. odpadu zo záhradky - TREBA používať drtiče konárov a dá sa všetko kompostovať.
Ľubomír Veselický | 20-03-2010 21:39:03
Stando, to fakt netuším. Môžem ale odprisahať, že nie som ani autorom trojpoľného systému. Myslím si však, že problém nespôsobuje primárne množstvo populácie, ale nové technológie, ktoré nám život uľahčujú. Paradoxne nám ale zároveň aj likvidujú životné prostredie, lebo prírodu a fyzikálne zákony podplatiť nemožno.
Stan4o Kováč | 20-03-2010 21:26:19
To Ľubomír Veselický 20-03-2010 18:52
To je všetko pravda čo píšete. Ale aký bol počet populácie na svete vtedy a aký je dnes?
Ľubomír Veselický | 20-03-2010 19:37:14
S tým zákazom spaľovania sa mo to zdá akési uhnuté. Existujú hubovité choroby i škodcovia ovocných drevín, kde najúčinnejší spôsob likvidácie napadnutého stromu je spálenie. Lenže ak to zbadá sused - úhlavný priateľ, máte na krku MsP a pokutu za porušenie VZN, ktoré spaľovanie drevného odpadu v záhrade zakazuje. Keď v Chorvátsku, Grécku, Turecku, Austrálii horeli stovky hektárov lesov bola to katastrofa, ale nezaregistroval som, že by boli prichytení podpaľači. Považujem za hlúposť, zakazovať aj ozdravné spaľovanie napadnutých ovocných drevín. V porovnaní s tými megapožiarmi predsa vážne ohrozenie čistoty ovzdušia nemôžu znamenať.
anonym | 20-03-2010 19:13:08
:-D S tou znalosťou ekológie súhlasím. Ale keďže o nej vedeli prd, tak sa k životnému prostrediu aj stavali. Za tie roky sa naša planéta zasvinila do obludných rozmerov a my už ekologickú katastrofu, ktorá je otázkou času, neodvrátime. Napriek výrazne lepším znalostiam o ekológii.
Ľubomír Veselický | 20-03-2010 18:52:38
Nie že by som bol za spaľovanie haluziny za každú cenu, ale faktom je, že v dávnych dobách, keď naši predkovia chceli získať pôdu na pestovanie obilia, vypálili kus lesa a popol zaorali. Prd vedeli o ekológii a napriek tomu žili v podstatne zdravšom prostredí ako my dnes.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.