Gréci sa nám smejú. A nečudujem sa im...
O Grécku, lenivosti Grékov, o nezmyselnosti požičiavania ich krajine miliardy Eur bez adekvátnej zábezpeky vo forme pozemkov napr. na ich ostrovoch a malej istote návratnosti pôžičky od roku 2010 som toho napísal dosť. Je smutné aj pre naše deti, že som sa nemýlil.
Pred 5 rokmi som tu na SOL prísal toto:
Niektorí Grécki štátni úradníci poberali platy za tri zamestnania. Je to normálne?
Miloš Majko04. 05. 2010 18:41:15Ekonomika |
Všetkým nám je nad slnko jasné, že o výške pôžičky Grécku je rozhodnuté. A aj to, že ju dostane. Či to je správne - nie je podstatné čo si myslia bežní ľudia, dôležité sú dohody ktoré padli v EÚ. My sa môžeme iba zamyslieť nad morálnosťou pomoci niekomu, kto desaťročia žil nad pomery, vyciciaval sociálny systém, klamal a priživoval sa na dôvere tých, ktorých dnes prosí o pomoc.
Nad logikou pomoci niekomu, kto sa má násobkami lepšie ako sa majú tí, ktorí pomáhať majú. V súvislosti s Gréckom vychádzajú na povrch šokujúce fakty. Ako som písal už asi pred dvomi týždňami, 45 miliárd Euro je pre Grécko málo. O pár dní to jednoznačne vyšlo najavo. Už je reč o 120 miliardách. Šokujúce sú však informácie, že štátni úradníci pri odchode zo zamestnania poberali 100 mesačné odstupné. 9 rokov platov - to by prekonala už snáď iba doživotná renta vo výške plných mesačných platov. Rôzne bonusy - napr. za príchod do práce načas (nie za nadčas), fiktívne komisie - komisia na správu asi 80 rokov vyschnutého jazera (to boli určite dedičné funkcie), 13 a 14 plat spolu s podobným modelom u dôchodkov, vyplácanie nezmyselných bonusov pri Veľkej noci a Vianociach... Dôchodky vyššie ako u nás platy vysokokvalifikovaných menežérov súkromných firiem.
Dnes vyšla na povrch ďalšia perlička - minimálne 10 % štátnych zamestnancov poberá platy v troch štátnych zamestnaniach súčasne. Priemerný odchod do dôchodku v 53 rokoch. Už tomuto sa dá povedať - pokročilé štádium socializmu. To my sme do tohto vývojového štádia za 40 rokov nedospeli. Našťastie... A to sme sa ešte určite nedozvedeli všetko. Čím nás ešte prekvapia Grécki štátni úradníci?
MMF a EÚ bola odsúhlasená pomoc Grécku a následne aj opatrenia, ktoré sú nevyhnuté k tomu, aby sa návratnosť pôžičky dala vypočítať aspoň teoreticky. Grékom sa však priťahovanie opaskov možno ešte stále ani nie na náš štandard - stále budú naši dôchodcovia chudobnými príbuznými - nepáči. Prestali pracovať a vyšli do ulíc. Násilnosti sa stupňujú a prichádza k otvoreným konfliktom medzi demonštrantami a políciou. Odborári obsadili Akropolu a vyzvali zástupcov MMF a EÚ aby odišli a nediktovali im, čo majú robiť. - Súhlasím. Asi je naozaj treba vedieť, kedy odísť. A nechať Grékov, aby si svoje problémy vyriešili sami.
- - -
Dokonca ešte o niečo skôr 24. apríla 2010, tada prakticky pred viac ako 5 rokmi som to so situáciou v Grécku videl takto - článok kopírujem celý a bez zmien:
Zásady ekonomiky nepovolia. Vo vašej či mojej peňaženke, vo firme, v meste, ba ako ukázal vývoj - ani v štáte.
Grécko včera požiadalo medzinárodné inštitúcie o finančnú pomoc. Nie, nepotrebujú na frape, ktoré si turisti už dosť dlho a dosť draho v ich kaviarniach dávajú... Nepotrebujú požičať niekoľko zanedbateľných Euro - prvá injekcia ktorá by mala zabrániť štátnemu bankrotu predstavuje 45 miliárd Euro.
Čo bude nasledovať, dnes nevie s istotou povedať nikto. Nechcem sa zaoberať vyslovene ekonomikou - nie som ekonóm. Spomeniem však jednu z možných príčin.
Do Grécka som za ostatné tri roky cestoval niekoľko krát. Plány na obchodovanie boli veľké na obdivoch stranách. Detaily nie sú podstatné, stačí keď uvediem, že reálne podnikanie s touto oblasťou EÚ bolo a je nereálne. Trvalo mi - dnes sa tomu čudujem - hodne dlho, kým som pochopil, že sľubov tamojší podnikatelia dokážu dať hodne, no ich plnenie by asi potrebovalo niekoľko životov bežného smrteľníka. Mesiace čakať na prospekty, technické parametre či zmluvy však nemá zmysel. Budme realisti - svet sa rozvíja, rozvoj však lenivcov obíde. A obišiel.
Patrím medzi kávičkárov a keď nemám mať kvalitu, keďže závislosť nepociťujem, takže radšej nekvalitu vynechávam. Kvalita v Grécku je, no s obsluhou na juhu Peloponézu to je iné. Je osobne mám niekoľkokrát skúsené, že pätnásť minútové čakanie na obsluhu aj mimo sezóny nie je ničím výnimočným. Keď som sa spýtal domáceho, ako to je možné, odpoveď bola rýchla a jednoznačná - "ste v južanskej krajine, tu sme leniví a potrebujeme kľud. Musíme mať siestu, kľud a nenecháme sa uštvať! Prišli ste na návštevu - prispôsobte sa!" Podobne rozmýšľajú Taliani, Španieli, Portugalci... Všetko južania - na druhý kontinent teraz zachádzať nebudem. Siesta je národnou tradíciou. Lenivosť, kľud a nerozčuľovanie sa pri práci je štandardom. Ani oni sa v práci nezvyknú pretrhnúť a aj ich krajiny majú vážne finančné problémy. - Prispôsobil som sa. Na caffe som počkal. Chutilo. Vrátil som sa domov, do deja, kde je deň krátky na vybavenie potrebného. Dnes počúvam - že leniví Gréci prežrali viacej, ako mali v peňaženke. A ešte aj roky klamali. Klamali tých, ktorých dnes prosia o pomoc. Tých, ktorých nútili prispôsobiť sa ich lenivosti. Nebolo by férovejšie uznať, že niečo nedomysleli,že žili nad pomery a nezaťažovať ostatných iba ich problémami?
Nie som ekonóm, no nebolo by pre menovú úniu prijateľnejšie vystúpenie Grécka a neohrozovanie kurzu a dôveryhodnosti Eura touto krajinou? Nebude poskytnutá pomoc precedensom, na ktorý sa v možno krátkej budúcnosti odvolajú ďalšie krajiny, ktoré doteraz plytvali a hýčkali svojich v práci málo sa snažiacich občanov? A ak sa v budúcnosti únia rozhodne dlh povedzme Španielska, či Talianska nezalepiť - akým právom?
Určite padne aj upozornenie - nejde o dar, ale pôžičku s výhodným úrokom. Ešte máme v živej pamäti, čo spôsobí požičiavanie vopred nesolventným dlžníkom. Je to na pováženie. I toto je situácia, v ktorej asi nie je cesta dobrá a zlá. Je iba zlá a ešte horšia. I chirurg sa však v jednej chvíli musí odhodlať urobiť i keď bolestivý, no radikálny rez. Amputáciou odumierajúcej nohy možno zachráni život pacientovi. Na záver - vo vážnych finančných problémoch sa plácajú ekonomiky už menovaných južanských krajín. Prečo asi prosperujú krajiny severnej Európy?
- - -
Máme polovicu roka 2015 a Gréci sa nám smejú. Poskladali sme sa im na niekoľko stoviek miliárd Eurové úvery, o ktorých vrátení vláda populistických bláznov a polobláznov vypísala referendum.
Grécku sa končí druhá miliardová pomoc fakt zodpovedných krajín EÚ a leniví Gréci sami majú rozhodnúť, či dlhy za nich zaplatia naši dôchodcovia, podnikatelia pracujúci, naše deti a vnuci.
Je smutné, že úvery bez akéhokoľvek reálneho zabezpečenia Gréckom ešte aj dnes obhajujú aj naši politici a považujú ich za správne. Mám hypotekárny úver tak, ako desiatky tisíc rodín v našej krajine. Mám však podpísané ručenie majetkom, dve blanko zmenky a 20 rokov nadomnou vysí riziko vysťahovania na ulicu bez náhradného ubytovania. Volení zástupcovia aj našej krajiny sa bez problémov podpísali pod záväzok, ktorý platíme my a nie oni. Pýtam sa - dokedy bude tolerovaný stav, v ktorom niekoľko bohatých rozhoduje a milióny chudobných platia?
Komentáre k článku:
Oznámil to v utorok podľa agentúry Reuters úrad gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa. Grécko má o niekoľko hodín uhradiť dlžnú splátku Medzinárodnému menovému fondu, inak sa dostane do omeškania so splácaním dlhu.
Grécka vláda v utorok navrhla dvojročnú dohodu s ESM (Európskym stabilizačným mechanizmom) na úplné pokrytie svojich finančných potrieb a na paralelnú reštrukturalizáciu dlhu,\" oznámila podľa agentúry Reuters vláda vo vyhlásení. „Grécko zostáva pri rokovacom stole,“ píše sa tiež v komuniké. Atény budú podľa komuniké vždy usilovať o „schodné riešenia“, aby zostali v eurozóne.
ESM vo svojej júnovej správe konštatoval, že grécky štátny dlh je aj napriek svojej zdanlivo vysokej úrovni udržateľný. Eurozóna totiž už krajine jeho značnú časť odpustila a Atény jej nemusia osem rokov splácať úroky ani istinu.
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/360119-greci-maju-novy-plan-ziadaju-peniaze-aj-restrukturalizaciu-dlhu/
Dva kanibalové nastoupí do firmy.
Dva roky se nic neděje, ale po dvou letech za nimi přijde ředitel a říká jim:
„Heleďte, už tři dny nikdo neviděl uklízečku, všude se válí hromada bordelu, brodíme se tu odpadkama, záchody jsou pochcaný, strašně to na nich smrdí.... Nesežrali jste ji náhodou?“
Oba kanibalové zavrtí hlavou: „Ale šéfe, to by jsme si přece nedovolili, děláme v prosperující firmě, která nám pomohla se civilizovat, snažíme se ze všech sil, aby jsme byli prospěšní a pomáhali firmě prosperovat, tohle fakt ne. Navíc, vždyť by nám bylo jasné, že kdyby jsme ji sežrali, tak by podezření padlo jako první na nás, ne?“
Šéf pokrčí rameny a mávne rukou: „No, dobře, chlapci, věřím vám, třeba se jí jen něco stalo,“ a odejde.
Sotva zavře dveře, jeden kanibal se otočí ke druhému a seřve ho:
„Ty jeden debilní idiote! Co jsme si řekli, když jsme sem nastupovali? Nežrat nikoho důležitého!!!! Dva roky tu žereme manažery, náměstky, asistenty ředitele a nikdo na nic nepřišel, a sotva ty magore sežereš uklízečku, hned je problém.“
\"V období 2007 – 2013 išlo až o 11,3 miliardy eur. V skutočnosti však zatiaľ SR vyčerpala len 8,64 miliardy, pričom do rozpočtu EÚ v tom čase odviedla 3,34 miliardy eur. „Čistý“ prínos je tak len vo výške 5,3 miliardy.\"
Eurofondy logicky nikdy fungovať nemôžu – ak pod fungovaním myslíme to, že za peniaze daňovníkov prinesú najvyššiu možnú hodnotu.
Nejde tu však o porovnávanie s nejakými dokonalými alternatívami, ale o to, aké tendencie sú pri jednotlivých spôsoboch využitia peňazí.
Európska únia nemá žiadne peniaze okrem tých, ktoré zoberie daňovníkom. Všetky „investície“ z eurofondov tak idú nutne na úkor investícií v súkromnom sektore.
Viera, že eurofondy môžu priniesť vyššiu hodnotu ako súkromné investície tak vyplýva z presvedčenia, že byrokrati dokážu peniaze prerozdeľovať efektívnejšie ako trh.
Byrokratom však oproti trhu chýba napríklad signál zisku a straty. Bez tohto signálu byrokrati nielenže nikdy nemôžu zistiť, ktorá investícia je viac žiaduca ako iná, ale ani len to, či vykonaná investícia nie je čistým plytvaním.
...ale sme to s tou akoze demokraciou dopracovali
Pokial by mala EU splnant ten ucel, za akym bola zalozena, davno by sme boli na rovnakej urovni s Nemcami, Francuzmi a pod..
Preco asi nie sme???
A ano viem, ze sme dostali viac ako sme dali.
Ale viem aj to, ze takto ucelovo viazane fondy su drahe. Napr. do r. 2010 nas kazde euro z eu stalo nase euro, az po tomto roku to zacalo klesat na cca 90 centov nasich na EU euro.
A okrem toho, ze tieto eu fondy pritahuju klientelizmus a korupciu, je to vo vela pripadoch plytvanie peniazmi.
Ide o to, ze sa realizuju casto nepotrebne projekty, a este kazdy musi byt pekne draho spropagovany, aby vsetci viedeli, ze to ta dobra teta EU...
Odkial asi EU berie prachy, ktore ppo pozicke greci preondili a teraz nechcu vracat?
Nie je to nahodov cca v 75% z prispevkov clenskych statov?
Takze aj slovakov to stalo nejaky ten centik.
A teraz v ramci zaruky euroval, to este porastie.
Pri Grecku vsak nemecke (a nielen nemecke) banky pozicali velke peniaze a teraz chcu peniaze naspat aj s urokmi.
Banky ktore pozicoavali vedeli, ze Grecko nema sancu splatit ten dlh, no tiez vedeli, ze EU ano - a presne teraz nastupuje europska chudoba - tak teda platme!
nech si to zaplatia nemci....
Je to len hra o nejake euro ktore nam malo priniest financnu stabilitu aspon tak nam to prezentovali.No zial nepodarilo sa.
A kedze Grecko nemoze devalvovat pretoze ma euro a nie drachmu, musia tam prudit eura stale, pokym bude Grecko clenom eu a nezmeni to nikto na tomto svete, pretoze ide o peniaze!
Podobne je tak Bulharsko, Rumunsko.
NATO ma pod palcom alebo inak povedane ma pristup k moriam (oceanom) = strategicke dovody.
Staci si pozdriet mapu a porozmyslat.
Vsetko ostatne je len bud lakacka alebo zahmlievanie snahy USA ovladnut a rozvratit Europu a Rusko.
Na SOL v rubrike EKONOMIKA najdete dalsie clanky pisane priebezne. O nakupoch Grekov - nove ponorky, budovanie parkov.
Ako som napisal - kruto sa politici zahrali s nami, nie s nimi...
Pre nas je predsa podstatne, ze tie prachy prezrali a nasledne to ini tym bankam zaplatili, nie?
To je tak vysoka matematika? Ked nebudem ja splacat uver predsa ho nebude sanovat moj sused. A uz uplne nie diskutujuci slovensky dochodca zijuci v Nemecku...
Ekonomiku neoklames - peniaze sa nestratili - prezrali ich Greci a politici...
To, ze su Greci lenivy je fakt a uznavaju to aj oni samotni. Osobne som tam bol niekolko krat a to aj ako podnikatel.
Na SOL najdete rozhovor natoceny v PN s Grekom, ktory tu bol na navsteve.
Priniesol som rozhovor so Slovakom, ktory priamo v GR na Peloponeze podnikal viac ako 10 rokov.
Vcera v noci som s nim telefonoval znovu a preberali sme prave tuto temu.
Ak uver poskytnut tak jednoznacne s rucenim. Inak nie, resp. ti, ktori ho poskytli by mali skoncit bez majetkov a v base.
Teraz mate moznost napisat Vy, ako to vidite. Nie vseobecne placat o populizme, ale skuste konkretne. Aspon nieco... ;-)
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.