Galantská paleta. / Na husličkách maľované. *video*
GALANTA | Galantské osvetové stredisko pred rokmi oživilo činnosť výtvarníkov a naplnilo tak predsavzatie pozdvihnúť kultúrny život a podporiť dlhoročnú tradíciu výtvarníctva neprofesionálnych výtvarníkov v galantskom regióne. Sprístupnilo mnoho výstav, autorských i kolektívnych, a rady členov klubu výtvarníkov sa rozrastajú každým rokom. Jedným z tradičných podujatí v oblasti výtvarníctva je kolektívna výstava členov výtvarníkov pôsobiacich pri Galantskom osvetovom stredisku, Galantská paleta. Tohtoročný 8. ročník výstavy sa vernisázžou výstavy dňa 4. februára 2010 sprístupnil verejnosti vo výstavných priestoroch renesančného kaštieľa v Galante. Kurátorom výstavy, ktorá potrvá do konca marca, je akad. soch. Ladislav Sabo.
„Výtvarný prejav je príznakom človečenstva odpradávna. Nami prezentovaný druh výtvarného prejavu je akýmsi pokračovaním ľudovej tvorby, folklóru. Je to spontánny prejav civilizovaného človeka v globalizovanmom anonymnom svete.“, touto citáciou vlastných slov z katalógu výstavy, kurátor Ladislav Sabo zdôraznil, že i kultúra a umenie v súčasnosti postihla istá forma krízy a zmätku. „Umenie už nie je prejavom jednej ulice alebo regiónu. Tomu hovoríme globalizovaný svet. Tažko povedať kam smeruje umenie.“, ďalej podotkol na margo obsahu súčastného umenia výtvarníkov, ktorý sa podľa jeho slov len ťažko dá regionálne zaradiť. Dôvod súčasného stavu vidí v osobnostiach výtvarníkov, ktorí takisto ako všetci ľudia žijú v súčasnej spoločnosti, „Prichádzame na to že ľudia všade tvoria rovnako, rovnaký televízor, rovnaký program, rovnaká filozofia, rovnaká politika a tak ako v renesancii bolo umenie odrazom akejsi špičky techniky kultúry aj dnes sa stáva to isté. Umenie, čo robíme, čo tvoríme je len odrazom tejto spoločnosti. Nevieme kto sme, nevieme kde sme... ale každý človek v sebe má takú hodnotu, tú ľudskú... tú prahodnotu. Práve tieto témy dominujú na tejto výstave, kde vidíme silný vzťah materstva, lásky, priateľstva. To sú hodoty, ktoré človek musí znovu nájsť, aby našiel seba, svoje miesto niekde.“
Na husličkách maľované.
Zbierka umeleckých diel viac ako 150 známych vývarníkov zo Slovenska, ktorý tvoria súčasné výtvarné umenie. Trnavský región je v zbierke zastúpený menami ako napríklad Ladislav Sabo, Svetozár Ilavský, Robert Almasi, Jarmila Čihánková a jej dcéra Jana Semianová. Výtvarné diela spája spoločný prvok, telo husličiek alebo iných sláčikových nástrojov ako plátno umeleckej tvorby. Časť putovnej výstavy, ktorá sa nachádza v priestoroch Renesančného kaštieľa v Galante, je stelesnením myšlienky autorky projektu Beaty Pachingerovej. V súčasnosti sú ďaľšie časti výstavy umiestnené vo výstavných priestoroch neďalekých miest Sereď a Šaľa.
Fotogaléria k článku:
Popis: Margita Knapová a Ján Kolek
Popis: Ladislav Sabo a Viliam Kubáni
Popis: Ladislav Sabo a Ján Kolek
Popis: Ladislav Sabo a Viliam Kubáni
Popis: Beata Pachingerová a Viliam Kubáni
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.