Fukušima
Pravdepodobne potrvá ešte dosť dlhú dobu, pokiaľ udalosti okolo JE Fukušima vytlačia z titulných stránok novín a TV staníc, iné udalosti. Tie, ktoré sa odohrali 11. marca t.r. na severovýchodnom pobreží ostrova Honšú, budú s najväčšou pravdepodobnosťou zapísané aj do Kroniky ľudstva. Dôvod na to je dostatočný. Priebehu samotných udalostí sa nechcem venovať. Robia to iní, ktorí sú za to platení. Od samého začiatku, ako prenikla do sveta prvá správa o tejto havárii, ma upútalo okrem veľmi chabej informovanosti zo strany prevádzkovateľa aj to že informácie, ktoré prichádzali ku nám mali tendenčný charakter. Neviem sa tohto pocitu zbaviť. Ku každej novej správe katastrofického charakteru ako boli požiar či výbuch vodíka na niektorom z blokov JE, sa uvádzal aj počet obetí, hoci tento s udalosťami na blokoch JE nemal nič spoločné. Doteraz nebola následkom udalostí v JE zaregistrovaná žiadna obeť na ľudskom živote. Za celé toto obdobie som nenašiel ani v jednom periodiku článok, ktorý by sa snažil verejnosti zrozumiteľne objasniť čo sa tam vlastne deje. Zato noviny sú plné článkov s titulkami ako: „More v blízkosti Fukušimy je vysoko rádioaktívne, Fukušima zamorila morskú vodu, Zamorená voda v tuneli pri druhom reaktore jadrovej elektrárne by mohla ľudí zabiť,Smrteľná voda,..“ Zadovážil som si preto informácie, ktoré denne vydáva medzinárodná agentúra pre atómovú energiu IAEA so sídlom vo Viedni (www.iaea.org). Podľa nich je momentálny stav v Japonsku nasledovný:
Pod turbínami blokov č.1, 2 a 3 sa nachádza kontaminovaná voda, pričom intenzita žiarenia sa pohybuje na bloku č. 1 do 4 mSv (milisieverty), na bloku č. 2 je to 1 Sv a na bloku č.3 údaj nebol nameraný. Pre lepšiu orientáciu 1Sv odpovedá hodnote 100 Rem (roentgen ekvivalent man) čo bola dávnejšie používaná jednotka. Tento údaj vyjadruje intenzitu Ra žiarenia a preto sa musí vždy spájať s dĺžkou pôsobenia na živý organizmus. Teda X mSv/ hod. Pre názornosť, vo väčšine európskych krajín je povolená ročná dávka pre pracovníka, kde je kontrolovaná celková obdržaná ročná dávka (pracovníci v JE ale aj RTG laboranti alebo pracovníci defektoskopických kontrol) 20 mSv/rok. Tá sa celoživotne eviduje u každého pracovníka. Je to dávka, ktorá preukázateľne nespôsobuje u jedinca žiadne patologické zmeny. Jednotlivé ľudské orgány (napr. h. a d. končatiny) však môžu byť zaťažené aj vyššou dávkou. Agentúrna správa ďalej uvádza, že na tlakovej nádobe bloku 1, je teplota vstrekovacej trysky 299 °C. Teplota v spodnej časti nádoby zostala stabilná na úrovni 135 °C. Teplota tlakovej nádoby bloku 2 je ustálená, a na bloku 3 dosahuje 120,9 °C. Na bloku č.4 zamestnanci plánujú čerpať sladkú vodu do bazénu vyhoreného paliva. Bloky 5 a 6 boli v čase zemetrasenia a tsunami kvôli údržbe odstavené, takže nemajú problém s chladením. Pozn. Jednotlivé bloky sú konštruované tak, že vedľa reaktora sa nachádza bazén skladovania vyhoretého paliva, kam sa odkladá vyhoreté palivo bezprostredne po tom, ako sa vytiahne z reaktora. V bazéne sa potom palivo udržiava vo vode s obsahom bóru a odvádza sa zvyškové teplo po dobu niekoľkomesiacov. Nároky na chladenie tohto paliva sú podstatne nižšie než na palivo, nachádzajúce sa v reaktore.
Ostatné údaje, vyjadrujúce vplyv elektrárne na okolie: Výskyt jódu-131 bol nameraný v dvanástich krajoch (pričom najvyšší bol prirodzene v prefektúre Fukušima) a césia-137 v deviatich krajoch. Len u jódu však boli prekročenélimitné hodnoty asi 8x (podľa našich noriem). Jód má však krátky polčas rozpadu a za niekoľko dní je jeho účinok zanedbateľný. Césium 137 sa rozpadá neporovnateľne pomalšie (polčas rozpadu: rádove sú to tisícky rokov). Jeho výskyt bol však nižší. Výskyt jódu vo vode bol zistený v štyroch odobratých vzorkách v okolí JE . Cs indikované vo vode nebolo. Vysokotoxické plutónium Pu 239,Pu240 bolo indikované, avšak v množstve ktoré je zhodné s nameranými údajmi po testoch jadrových zbraní. V rozpätí dní 24. Až 29. 3. bolo odobratých celkovo 63 vzoriek potravín v 8-mich rôznych prefektúrach v okolí JE. Výsledky testov ani v jednom prípade neprekročili národnú normu. Boli vykonané aj merania na 5 vzorkách rýb, ktoré boli ulovené z prístavu Choshu (prefektúra Chiba). V 4 prípadoch boli koncentrácie cézia-137 pod hranicou detekcie. V jednej vzorke bola nameraná hodnota 3 Bq/kg, čo bolo tesne nad hranicou detekcie. Táto koncentrácia je omnoho nižšia ako povolené normy na konzumáciu rýb. Je však stále veľmi skoro na vyvodenie záverov o vplyve havárie na morskú flóru a faunu.
Toľko z oficiálnych údajov, zverejnených IAEA . A teraz si ich môže čitateľ skonfrontovať s informáciami, ktoré nám denne predkladajú naše (dez)informačné médiá. Týmto článkom som nijako nechcel bagatelizovať vzniknutú situáciu, v akej sa svet ale najmä Japonsko nachádza. Viac mi išlo o to, aby bola poskytnutá možnosť pre laickú verejnosť urobiť si o veci svoj názor. Pričom informačný zdroj (IAEA) považujem za dostatočne dôveryhodný.
Komentáre k článku:
http://www.ujd.gov.sk/ujd/web.nsf
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.