Františkánske umenie v podaní umeleckého maliara Teodora Tekela
Slovenskí františkáni sa v minulosti vyznačovali nielen tým, že šírili vieru medzi ľuďmi, ale aj umením o ktoré sa zaujímali. Jedným z popredných umelcov kultúrnej obce mesta Trnava bol Teodor Tekel. Počas svojho života nepatril k tým umelcom, ktorých by komunistický režim považoval za ideálnych pre svoju spoločnosť. o Tekelovi je známe, že v Trnave po násilnom zrušení kláštorov v roku 1950 prežil ťažkých 25 rokov.
TRNAVA | Prelomovým rokom pre slovenských františkánov bolo 18. až 20. storočie. Na našom území v tomto období pôsobili významné mená ako bol Hugolín Gavlovič, Celestína Lepáčka, Rudolf Dilong, Vševlad Gajdoš, básnik Svetoslav Veigl a spomínaný Teodor Tekel. Tekelove dielo sa dostalo do povedomia širšej verejnosti v roku 2002 po výstave Oheň duše, ktorú usporiadala Galéria Jána Koniarka pri príležitosti autorovej storočnice a vydania monografie. Teodor Tekel obohatil svojou tvorbou slovenskú výtvarnú modernu najmä o náboženskú tematiku. Tekelove dielo je veľmi rozsiahle. Už len samostatná Galéria Jána Koniarka vlastní 2816 diel. Vernisáž odhalila verejnosti aj diela, ktoré nemala doteraz možnosť vidieť. Za jeho nadanosť a talentovanosť možno aj vďačiť jeho učiteľovi Maxovi Švabinskému.
Teodor Tekel sa narodil 26. január 1902 v Kelemeši, dnes Ľubotice, okres Prešov. Ako 15. ročný vstúpil do rehole Menších bratov – Františkánov.14. apríl 1950 Barbarskej noci bol násilne odvlečený z kláštora v Bratislave do internačného tábora rehoľníkov v Hronskom Svätom Beňadiku a neskôr v Belušských Slatinách. V roku 1950 po prepustení z internácie sa usadil sa v Trnave, kde aj zomrel (14. júl 1975 )na onkologické ochorenie. Dnes je pochovaný na Hlavnom cintoríne v Trnave.
Cieľom tejto vernisáže bola aj spomienka trnavčanov na Teodora Tekela pri príležitosti 35. výročia jeho smrti. Program vernisáže ďalej pokračoval vo františkánskom kostole svätou omšou, ktorú si mohli vypočuť aj poslucháči jediného kresťanského rádia v Slovenskej republike. Od stredy 14. júla v západnom krídle trnavskej radnice do 20. septembra si budú môcť návštevníci pozrieť vystavované diela.
Zväčšiť mapu
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Lukas Valentovic | 16-07-2010 14:25:00
Zomrel 14. júla 1975.
shelley | 16-07-2010 13:53:43
Tak kedy vlastne zomrel? V r.1947, alebo 1975? Sú tu nejaké dva nesúhlasné údaje.
Ivan Sklenár | 16-07-2010 12:37:13
Lukáš, pekne si to napísal. Zborník jeho diel bol vydaný aj knižne. Zanechal po sebe hodnotné umelecké pamiatky. Pozerajúc sa na jeho život očami dnešnej konzumnej spoločnoti, žil, tvoril a nakoniec aj zomrel vo veľkej chudobe. O to viac si treba ceniť jeho odkaz, ktorý nám zanechal v podobe jeho umeleckých diel. *yes*
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.