EP schválil nový európsky cestovný doklad na urýchlenie repatriácie občanov tretích krajín
Európsky parlament |MM| Európsky parlament vo štvrtok schválil návrh na zavedenie štandardizovaného európskeho cestovného dokladu, ktorý má urýchliť navracanie do vlasti občanov tretích krajín bez pasu neoprávnene sa zdržiavajúcich na území členských štátov EÚ. Poslanci v snahe zabezpečiť širšie uznávanie dokladu tretími krajinami presadili posilnenie jeho bezpečnostných a úpravu technických prvkov. Nové nariadenie musia po Parlamente formálne odobriť aj ministri členských štátov v Rade EÚ.
Tretie krajiny sa v súčasnosti zdráhajú prijať osoby s návratovými dokladmi vystavenými členskými štátmi. Dôvody nízkej miery uznávania existujúcich dokladov sú ich rozdielne formáty a nedostatočné bezpečnostné prvky, konštatujú poslanci v schválenom legislatívnom uznesení.
Podľa údajov Európskej komisie došlo v roku 2014 k vykonaniu menej ako 40% rozhodnutí o repatriácií občanov tretích krajín, ktorí sa na území EÚ zdržiavali neoprávnene.
„Nízka miera vykonávania rozhodnutí o návrate vážne podkopáva dôveryhodnosť a legitimitu európskych azylových a imigračných politík v očiach našich občanov. Zároveň to podporuje zneužívanie azylových systémov v Európe. Napriek tomu, že jednotná forma európskeho cestovného dokladu pre účely návratu štátnych príslušníkov tretích krajín neoprávnene sa zdržiavajúcich [v EÚ] nie je zázračným riešením, je to jeden z krokov správnym smerom v oblasti presadzovania existujúcej legislatívy a rozhodnutí,‟ uviedol Jussi Halla-aho (ECR, FI), spravodajca nového nariadenia, ktoré plénum podporilo pomerom hlasov 494 (za): 112 (proti): 50 (zdržalo sa hlasovania).
Lepšie bezpečnostné prvky
Nové nariadenie nahrádza nezáväzné odporúčanie Rady členským štátom z roku 1994 a zavádza pre celú Úniu spoločný formát európskeho cestovného dokladu pre návrat občanov tretích krajín. Za účelom boja proti falšovaniu a pozmeňovaniu by mal nový harmonizovaný návratový cestovný doklad EÚ obsahovať rovnaké bezpečnostné prvky - napríklad vodoznak, aké stanovujú predpisy z roku 2002 pre vstupné víza vydávané členskými štátmi EÚ pre rezidentov bez platných cestovných dokladov.
Reakcie slovenských poslancov
„Navracanie nelegálnych migrantov späť do krajín, z ktorých do EÚ prišli, je nevyhnutnou podmienkou, aby sme mohli znížiť migračný tlak a pomohli skutočne tým, čo to potrebujú. Je nám nutné odstrániť administratívne prekážky, aby sa konečne zrýchlila návratová politika, ktorá dnes nefunguje dostatočne,‟ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).
„Tento krok je dôležitým príspevkom k systémovému riešeniu migračnej krízy. Osobám, ktorým nebol udelený azyl, umožníme bezodkladný a bezpečný návrat do ich domovskej krajiny. Európska diplomacia však musí zabezpečiť, aby bol tento doklad všeobecne uznávaný,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).
„Potrebu vytvorenia nového dokladu vyvolala najmä neefektívnosťou návratu neúspešných žiadateľov o azyl, pod ktorú sa do veľkej miery podpisoval zastaraný doklad. Nové nariadenie nevyrieši všetky problémy súvisiace s neoprávneným pobytom neúspešných žiadateľov v EÚ, modernizáciu cestovného dokladu však považujem za správny krok,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).
Ďalší postup
Parlamentom schválený text nariadenia musí formálne schváliť aj Rada (ministrov) EÚ. Do platnosti vstúpi v dvadsiaty deň po publikovaní v Úradnom vestníku EÚ.
Súvislosti
Európsky parlament vyzval na zakomponovanie harmonizovaného cestovného dokladu pre návrat do readmisných dohôd, ktoré Únia uzatvára s tretími krajinami. Členské štáty by tiež mali žiadať garancie uznania tohto dokladu v rámci bilaterálnych zmlúv a iných ustanovení o návrate s tretími krajinami, ktoré nie sú súčasťou formálnych dohôd, uvádza sa v schválenom texte.
Európsky cestovný doklad pre návrat by mal podľa poslancov prispieť k zníženiu administratívneho a byrokratického zaťaženia orgánov verejnej správy členských štátov, ako aj tretích krajín. Parlament ho zároveň považuje za dôležitú súčasť komplexného úsilia, ktorého cieľom je zaistiť účinné fungovanie migračnej politiky Únie a odrádzať od neregulárnej migrácie.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









