"Dovoľte mi dať do pozornosti veci, ktoré sa dejú v okolí našej obce - v našej prírode" - píše čitateľ Martin
Dnes sme do redakčnej pošty dostali od čitateľa Martina nasledovný e-mail s fotografiami a žiadosť o jeho zverejnenie v našom médiu:
Dobrý deň vážená redakcia.
Dovoľte mi dať do pozornosti veci, ktoré sa dejú v okolí našej obce- v našej prírode. V rozpätí niekoľkých rokov sa rozmohlo nebývalé likvidovanie stromov. Začalo sa to výrubom stromov smerom od diaľničného mosta a v posledných 2-3 rokoch sa rúbe v okolí hotela Relax Inn. Jedná sa o plošné ťaženie dreva v tisíckach metrov štvorcových. Pilčíci spílili aj stromy, ktorých obvod kmeňa bol niekoľko metrov- tieto stromy mali vyše sto rokov. Prežili toho veľa, ale táto doba, kde majú peniaze prioritu sa im stala osudná. Ich mohutné kmene tam ležia doteraz- ako dôkaz zbytočného výrubu. Guľatina sa odvážala ťažkými mechanizmami, ktoré zanechali hlboké koľaje v pôde- akosi to pozabudli dať do pôvodného stavu. A čo následná výsadba- vysadia(či vôbec) tam viacero druhov pôvodných drevín, alebo len jeden ekonomicky najvýhodnejší druh, tak ako vedľa čističky odpadových vôd? Aká je povinnosť majiteľov alebo správcov lesa? Len bezhlavo rúbať a tvoriť zisk, alebo starať sa oň tak, aby mali aj ostatný obyvatelia vrátane zvierat z neho úžitok? Čo tak zbierať odpadky, prerezávať konáre a kmene, ktoré ohrozujú návštevníkov, dosádzať pôvodné dreviny a podobne... Spomenul by som aj rekreačné zariadenie, ktoré je situované v centre spomínaného výrubu. Čo myslíte, ako to zapôsobí na rekreantov? Čo si pomyslia o obyvateľoch obce, ktorá sa takto správa k prírode? Najväčšou devízou okolia bola atmosféra a prostredie starého lesa- a my sme to zničili, resp. nechali zničiť. Môžeme len dúfať, že návštevnosť tohto zariadenia to negatívne neovplyvní. Menej ubytovaných zapríčiní menej peňazí do rozpočtu obce a aj zníži potencionálne pracovné miesta pre našich občanov. V minulých časoch totality sa výrazne zmenšila plocha lesného porastu výstavbou priehrady Kráľová. Zostalo tu pomerne málo lesných plôch- pôvodného starého lesa, zloženého z viacerých druhov stromov. Podľa odborníkov je Agát (tvoril významnú časť spíleného lesa) považovaný za invazívnu rastlinu- čiže nie pôvodný druh. Ale položme si otázku, aký úžitok je z neho? No minimálne by vám na to odpovedali naši včelári- med z jeho kvetov je najviac hodnotený u ľudí. Teraz ho bude určite menej. A čo naša zver, vtáctvo- myslíte že im takýto zásah do ich domova prospel? Kde sa budú ukrývať, hľadať si potravu a žiť? Tieto stromy tu vyrastali desiatky rokov(niektoré mali vyše 100 rokov), ani často kritizovaný minulý režim sa ich nedotkol.
Význam lesa: Lesy majú ekologický význam: sú súčasťou krajiny. Poskytujú domov mnohým rastlinám a živočíchom, ktorí sú súčasťou potravinového reťazca. Tvoria a následne spevňujú pôdu a chránia ju pred eróziou, hlavne pri brehoch riek. Vytvárajú ornú pôdu. Upravujú teplotu aj vlhkosť krajiny. Pod stromami je vždy o niekoľko stupňov chladnejšie. Zatiaľ nie je známy taký materiál, ktorý by pri danej hmotnosti odviedol toľko tepla ako živý strom. Zachytávajú a akumulujú čistú vodu. Naše lesy zadržiavajú 4 krát viac vody ako všetky vodné nádrže Slovenska. Vodný režim v lese zabezpečuje základné životné podmienky organizmov. Produkujú kyslík (uskutočňujú fotosyntézu) - najväčšou mierou sa podieľajú na tvorbe dýchateľnej atmosféry okolo Zeme. Pomocou fotosyntézy zachovávajú rovnováhu medzi kyslíkom a oxidom uhličitým. Jeden ha listnatého lesa vyprodukuje 15 ton kyslíka za rok. Filtrujú vzduch, pohlcujú prach a rádioaktivitu. Dezinfikujú životné prostredie pomocou fytoncídov (prírodných látok, ktoré účinne ničia baktérie). Sú dôležité pre zdravie a pohodu človeka: sú nevyhnutné pre pohodu človeka- sú častým cieľom nedeľných prechádzok celých rodín. Sú potrebné pre zdravie človeka- pravidelný pohyb.
Celosvetovým fenoménom, ktorý neobišiel ani nás je globálne otepľovanie, ku ktorému výrazne prispieva svojou činnosťou človek. Napríklad stavaním umelých plôch, ktoré vytvárajú pôsobením slnečného žiarenia teplo. Preto je veľmi ťažké pochopiť, prečo kompetentný dali spíliť niekoľko metrov široký pás lesa, lemujúci asfaltovú cestu z juhu k spomínanému hotelu. Stromy túto cestu dokonale tienili, čo ocenili hlavne ojedinelí ľudia, ktorý tadiaľ prechádzali v horúcich letných dňoch na bicykloch alebo peši- bolo tam o niekoľko stupňov Celzia chladnejšie.
Ďalší problém ktorý sa vyskytuje, je vynášanie odpadu do prírody. Je to vec, ktorá sa ťažko dá pochopiť. Nebolo by vhodné pravidelne monitorovať a následne ihneď odstraňovať nelegálne skládky? Ak to budeme zanedbávať, tak časom tento odpad rozfúka vietor po okolí alebo zarastie tak, že ho už nikto neodstráni. Pred opätovným znečisťovaním by pomohlo osadenie fotopascí.
Ako poslednú vec by som spomenul našu starú hrádzu- gát. Bol postavený začiatkom minulého storočia ako ochrana pred veľkou vodou Váhu počas povodní. Takže má, resp. mal vyše sto rokov- dalo by sa povedať, že to je hystoricko-technická pamiatka. Alebo niekto by povedal, že je to krajinotvorný prvok, ktorý už stratil(dúfajme) svoj pôvodný význam- ochrana pred povodňou. Je škoda , že sa postupne stráca z našich očí. Či už pre lacný zdroj materiálu, alebo pre parkovisko áut alebo pre nedostatok financií na jeho údržbu. Na mieste kde stál vidieť neudržiavaný priestor- nerovný terén, vysokú burinu, náletové dreviny a popadané haluze. K Šoporni vždy patril Váh a taktiež starý gát. Ľudia na ňom pásli domáce zvieratá, mládež sa stretávala ,stavala máj... Deti sa v zime na ňom sánkovali, na jar chytali chrústov, v lete trhali kvety a plietli venčeky... Proste bol súčasťou života mnohých generácií. Pri pohľade naň sa určite mnohým vybavia spomienky na časy minulé- musím povedať v mnohých veciach lepšie ako dnes. V súčasnej dobe už z neho nie je žiadny úžitok, takže preto asi úplne zanikne...
Na záver by som chcel povedať, že tieto veci môžeme ovplyvniť my všetci- každý z nás. Vypnime monitory, vstaňme z pohodlných sedačiek a poďme načerpať energiu do prírody. Autá, motorky a štvorkolky nechajme doma- nepočuli by sme spev vtákov a šum listov. Necítili by sme vôňu lesa, kvetov a čerstvého vzduchu .K lesom a k prírode sa treba správať s úctou , sú to spoločenstvá, v ktorých prebieha neustále kolobeh života a im môžeme byť najviac vďačný za to, že na Zemi existuje život- teda aj za to, že tu sme my. Čím viac nadšencov čistej a nedotknutej prírody a životného prostredia bude, tým väčší tlak bude na ich ochranu a ekologicky udržateľné hospodárenie.
S pozdravom Martin.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Myslí si, že to nikto nevie? Lenže Stano sa so špinou baviť nebude. A to je ten rozdiel. Špina človek špiní doteraz a už to hádže aj na Kiša, aj na Macha a kto je ďalší na rade?
Nechce sa mi veriť, že dvaja či traja z jednej rodiny dokážu vytvoriť toľko sračiek aj na normálnych ľudí a pritom sú vo vlastných sračkách nad uši.
1.Ťažba okolo RELAX Inn je v súlade s 10ročným lesohospodárskym plánom,ktorý nerobili majitelia ale odborné inštitúcie
2.Uvedený les je dávno prezretý a preto sú kmene také hrubé ale mnohé vo vnútri zhnité
3.Predmetný les bol stále agát čo ja viem cca 55=60 rokov dozadu
4.Agátový les sa nevysádza..sám sa obnovuje z pňov,len sa po cca 5rokoch musí presekať..korene sú v hlbke,takže pri suchu porasť nevyschne
Toľko v skratke.
Myslím so,že žiadny z výrubov popísaných v článku nebol nepovolený,pretože určite by to boli riešili inštitúcie na to povolané.
S ťažbou v lese nemá absolútne nič spoločné žiadna obec,pokiaľ obec nie je vlastníkom lesa.
Anonymne sa však bez zodpovednosti ľahko vypúšťajú nepodložené báchorky a obvinenia,ktoré sú hitom pre neznalých čitateľov.
Pozemkové spoločenstvo Šoporňa 1
výbor spoločenstva
Máš overené komu patria pozemky? Pod aký kataster? Kto je vlastníkom? Prečo je tam Ťažba?
Od tzv. dialnice (R1), po ľavom brehu, je kataster ako Dolnej Stredy, tak aj váhoviec. Podľa ďalších fotiek je tam aj súkromný pozemok, na ktorom sú X vlastníkov.
...
Ale senzácia musí byť. Stromy hlavne sú preto, aby sa vysadili a o niekoľko rokov slúžili a potom ťažbou využili.
Žiaľ až na ten plastový bordel, ktorí dokážu poniektorí urobiť. Je to zrejme zvyk z ich domáceho prostredia.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.