Dostane malá Tafida šancu na život?
Na úvod Článok 6 z Dohovoru OSN o právach dieťaťa (UNCRC) ktorý ratifikoval aj príslušný výbor pre Ľudské práva pri EÚ :
„Článok 6 Právo na život, prežitie a vývoj: „Deti majú právo na "štáty musia v čo najvyššej možnej miere zabezpečiť prežitie a úplný vývoj dieťaťa.“
Je to v praxi skutočne tak? Príslušné dokumenty na najvyššej úrovni sa prijímajú len pro forma, alebo nato aby spĺňali svoj účel?
V týchto dňoch sa vo Veľkej Británii odohráva súboj „na život a na smrť“. A to doslova. Aktérmi sú rodičia malej Tafidy a lekári z Britskej nemocnice Royal London Hospital.
Malá Tafida Raqeeb má len päť rokov a až do začiatku tohto roku bola úplne zdravá. Vo februári 2019 však po krvácaní do mozgu a následnej respiračnej a srdcovej zástave spôsobenej presne nediagnostikovanou príčinou upadla do bezvedomia.
Po vyčerpávajúcej operácii mozgu bolo rodičom povedané, aby sa pripravili na najhoršie. Lekári skôr ako sa rozhodli odpojiť ju od pľúcnej ventilácie a poslať ju tak na druhý svet, vykonali sken mozgu. Ten však vyvrátil ich domnienku o mozgovej smrti.Podľa diagnózy nezávislého neurochirurga Royal London Hospital, je Tafida v hlbokej kóme, z ktorej sa veľmi pomaly prebúdza a potrebuje istý čas na zotavenie. Proces môže trvať až niekoľko mesiacov.Jej ošetrujúci lekári však s takýmto stanoviskom nesúhlasia a opakovane rodičom podsúvajú myšlienku, aby zvážili ukončenie jej života.
Po dvoch mesiacoch od operácie začala Tafida otvárať oči a pohybovať končatinami. No zakaždým, keď sa jej stav zhoršil, rodičia boli informovaní, aby sa s ňou rozlúčili. Tafida však aj napriek nepriaznivým prognózam vždy zabojovala a dostala sa z najhoršieho.
Okrem lekárov z londýnskej nemocnice Royal London Hospital sa podobnými diagnózami zaoberajú aj iní lekári a na iných špecializovaných pracoviskách.
Dvaja experti z medzinárodne uznávanej detskej nemocnice Gaslini v Janove uviedli, že sú schopní a ochotní liečiť Tafidu, a že rozhodne nespĺňa podmienky na aktívne urýchlenie ukončenia jej života, pretože u nej nedošlo k smrti mozgu. Rodičia preto požadujú, aby si mohli Tafidu vziať domov a bezpečne a na vlastné náklady ju previezť a liečiť v Taliansku.
Britská nemocnica Royal London Hospital ju však odmieta prepustiť, naopak podala na súd žiadosť o možnosť ukončiť liečbu a život malej Tafidy. Tu je vhodné ešte raz pripomenúť článok 6 z Dohovoru OSN o právach dieťaťa (UNCRC) spomenutý v úvode.
Žiadny rodič by sa nemal ocitnúť v situácii, keď musí bojovať proti štátu za právo na to, aby jeho dieťa dostalo šancu na život. Trebárs prostredníctvom súkromne financovanej liečby, ktorá mu podľa odborníkov v danom odbore môže zachrániť život. Každý by mal dostať šancu na život a zotavenie. Verím, že spoločne môžeme prispieť k tomu, aby toto krásne dievčatko dostalo šancu žiť. Podporiť túto humánnu akciu na záchranu Tafidy môžeme aj tak, že pripojíme svoj hlas k medzinárodnej petícii, ktorú vyhlásilo CitizenGo.
CitizenGO je komunita aktívnych občanov, rozšírená vo viac ako 100 krajinách po celom svete, ktorí spolupracujú a využívajú on-line petície a zasielajú výzvy na zapojenie sa do akcie, prostredníctvom ktorých chránia a podporujú život, rodinu a základné ľudské slobody. „Naším cieľom je zaistiť, aby tí, čo majú moc, rešpektovali ľudskú dôstojnosť a ľudské práva“ bolo počuť od predstaviteľov Citizen Go.Len pripomeniem, že zhruba pred dvomi mesiacmi práve angažovaním sa právnikov z CitizenGo podarilo oslobodiť Pakistanskú matku piatich detí odsúdenú tamojším súdom na smrť za rúhanie sa. Tu je adresa, na ktorej môžete vyjadriť podporu pre rodičov malej Tafidy Raaqueb:
Zdroj informácií:
http://www.ncregister.com/daily-news/parents-petition-uk-court-to-move-comatose-daughter-to-italy
Záver: Hoci by som rád spoznal mienku čitateľov na tento prípad hodný povšimnutia, súc však poučený úrovňou a „vecnosťou“ niektorých diskutujúcich pod článkom Dr. Skubeňa „Hluk zabíja – primátor bol...“ http://www.seredonline.sk/clanky/hluk-zabija-primator-bol-poziadany-aby-v-tomto-smere-zjednal-napravu-avsak-ako-obycajne-bez-odozvy-/ som sa rozhodol pre neanonymnú diskusiu, čo mi je však ľúto. Na podstate tohto článku to však nič nemení. A tou je, dať šancu malej Tafide na život!
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.