Domáce kurča chutí ako od babičky
Domáce kurča
Súčasťou nášho jedálneho lístka je hydina, ktorá sa stala symbolom racionálneho a zároveň chutného stravovania. Neexistuje vari jediná slovenská domácnosť, kde by sa z času na čas neobjavilo grilované alebo pečené kurča. Podobne naše reštaurácie ponúkajú pestrú škálu jedál pripravovaných z hydiny, na ktorých si pochutnávajú hostia a návštevníci. Kurča je dnes široko dostupným stravovacím článkom, ktorý odporúčajú doktori i špecialisti na zdravú výživu.
Slovensko sa stalo v druhej polovici 20. storočia sebestačným producentom kuracieho mäsa. V tomto období vznikli u nás viaceré veľkochovateľské hydinárske družstvá, ktoré dodávali svoje kurčatá do blízkych bitúnkov, odkiaľ spracovatelia zásobovali okolité obchody v určenom regióne. Pravdaže všetko sa dialo v dikcii štátneho podniku v období socialistického zriadenia. Síce neexistovala konkurencia, ale systém bol ukontrolovateľný, čo sa týka všetkých faktorov, ktoré doň vstupovali (liahnutie jednodňových kuriatok, kŕmne zmesi, energie).
Po novembri 1989 sa tento jednotný systém rozpadol. Mnohé družstvá a bitúnky boli sprivatizované, mnohé z nich vytunelované. Ale stále sú tu aj poctiví chovatelia, ktorí však čelia novým výzvam, ako vstupu kapitálovo silných nadnárodných hráčov na domáci trh. Tým sa podarilo skoncetrovať produkciu kuracieho mäsa do svojich rúk. Viacero menších a nezávislých bitúnkov bolo zlikvidovaných. Ostal vlastne len jeden, ktorý dnes diktuje ceny výkupu živých kurčiat, lebo je sám pod tlakom veľkoobchodných reťazcov. Tie nemajú problém použiť aj dovoz lacnejšieho kuracieho mäsa zo zahraničia, ktorého výroba nepodlieha takej kontrole, ako u nás.
Slovenskí farmári sa tak dostali do nerovnocenného postavenia. Nákupné ceny krmovín sú nestabilné, čo veľkobitúnok nezohľadňuje. Preto sú chovatelia nútení buď odpredávať svojej kurčatá pod cenu a dostať sa tak do bankrotu, alebo rovno ukončiť svoj hydinársky chov. Lenže existuje tu ešte jedna možnosť – využiť vládou Slovenskej republiky schválený projekt predaja z dvora. Ten umožňuje predávať svoje vlastné produkty priamo koncovým odberateľom a malým prevádzkam.
Práve touto cestou sa vydala malá hydinárska farma domácekurča.sk, ktorá má svoje dve prevádzky v Pustých Úľanoch a Horných Salibách. Chovateľskú činnosť odštartovala v roku 2003. Svoj produkt slovenského domáceho kurčaťa tak ponúka už viac ako desať rokov. Jej chov podlieha prísnej kontrole Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Garantuje ho na slovo vzatý vysokokvalifikovaný odborník a chovateľ diplomovaný technik Eduard Bednarčík. Ide o uznávaného experta, ktorý je známou postavou v Únii slovenských hydinárov. Jeho zásluhou sa podarilo na farme skombinovať tie najlepšie princípy halového chovu s požiadavkou dochovať porážkové kurčatá , ktoré sú zbavené od všetkých nežiadúcich a nepovolených prvkov. Predstavuje to síce pre chod farmy domácekurča.sk vyššie nároky, ale tie sú kompenzované spokojnosťou jej zákazníkov, ktorí vedia oceniť vyššiu kvalitu mäsa.
Približne týždeň pred porážkou sú najlepšie kurčatá vyselektované a prenášajú sa do výbehovej farmy v Horných Salibách. Tu sú na voľnejšej ploche vykrmované už len sójou, kukuricou a pšenicou, až kým nezískajú cieľovú hmotnosť 2, 3 až 2, 5 kilogramu. Tým sa dosahujú parametre domáceho chovu kurčiat, ktoré po porážke majú váhu okolo 2 kilogramov vrátane drobkov a behákov. Odberateľ sa tak dostane k skutočne domácemu kurčaťu so všetkým, čo k nemu patrí.
Cena takéhoto produktu by sa pohybovala v obchode na úrovni okolo 3,35 EUR za jeden kilogram. Vďaka možnosti predaja z dvora, vie farma domácekurča.sk ponúknuť cenu o viac ako jedno Euro nižšiu. Dokonca pri objednávke nad desať kusov kurčiat zahrňuje predajná cena 2, 25 EUR za jeden kilogram aj dovoz domov priamo k zákazníkovi, pravda v dostupnej a primeranej vzdialenosti. Farma prichádza aj s novinkou, že Vám v tej istej cene rozporcuje kurčatá a doručí Vám tak oddelene prsia, stehná, krídla, polievkové zmesi a drobky. Všetko je naozaj čerstvé, lebo porážka sa realizuje len na základe objednávky. Neexistuje tu žiadne preskladňovanie. Obyvatelia okresov Galanta, Senec, Šaľa ale i Bratislavy tak majú príležitosť využiť tento produkt a pochutnať si na kvalitnej domácej hydine, ktorá je zaručene slovenského pôvodu.
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.