Dokumentárne filmy o zmene režimu v roku 1989
Maďarský inštitút v Bratislave a Poľský inštitút
Vás a Vašich priateľov srdečne pozývajú dňa 18. – 19. mája 2016 o 17.00 h
na podujatie s názvom FILMY O ZMENE REŽIMU V ROKU 1989
18. mája o 17.00
Maďarský inštitút v Bratislave, Palisády 54
Incident na hranici /Határeset (2006, 30´)
maďarský dokumentárny film
režisér: Péter Szalay
89´z mesiaca na mesiac / 89´hónapról hónapra (2007, 53´)
maďarský dokumentárny film
režisér: László Révész B.
Po premietaní filmu beseda s režisérom
Ernő Nagyom a historikom Miklós Mitrovitsom.
19. mája o 17.00 h
Poľský inštitút, nám. SNP 27
„Takto vykriknem, syn poľskej zemi...”
Poľská Solidarita /
„Így kiáltok én, lengyel föld fia..." A lengyel Szolidaritás (2010, 30´) maďarský dokumentárny film
režisér: Ernő Nagy
Generácie 89 / Pokolenie 89 (2002, 60´)
poľský dokumentárny film
režisér: Maria Zmarz-Koczanowicz
Holky z fildy (2009, 60´) český dokumentárny film
režisér: Natasha Dudinski a Taťána Marková
Po premietaní filmu beseda s režisérkou
Taťánou Markovou a historikom Jurajom Marušiakom.
Filmy budú premietané v pôvodnom znení s anglickými titulkami.Vstup voľný!.
25 years after the democratic transformation
In the frames of the Project PAREVO 2.0 the East-Central European democratic transition and the economic system change shall be presented with retrospective of the events of the 25 years that have passed since then through visual and historical assets. The main target of the project is to promote the development of the social thinking that deposes the interpretation of the historic events from the current political sphere in the nations of the Visegrad Group, as well as, to foster the democratic European social and historic awareness. Meanwhile, the project is to set a mirror in front of the system change: a series of dramatic documentaries are to present the inconveniences of the economic transformation. All the Eastern-European countries offer stories about how the manufactories, cooperative unions that had formerly shaped the society and created the community feeling were to lay-off. Even if the factories had not proved to be effective in production, they were indispensible for social life and recognition.
Thus, the Project PAREVO 2.0 intends to display both sides of the system change: despite focusing solely on the democracy and the possibility to create that, it experiments to show the defeated social groups’ everyday life.
The Project PAREVO 2.0 is being supported by the International Visegrad Fund and the Strategic Grant.
Web: http://parevo.eu
Facebook: https://www.facebook.com/parevo
Youtube: https://www.youtube.com/user/PAREVOFEST
Wikipedia: https://sk.wikipedia.org/wiki/PAREVO
- - -
Popis filmov:
18. máj 2016 o 17.00
Miesto: Maďarský inštitút v Bratislave, Palisády 54
17:00–17:30 Incident na hranici/ Határeset (maďarský dokumentárny film, réžia: Péter Szalay, 2006, 27 minút)
V auguste 1989 mali Kurt-Werner Schulz, Gondula Schafitel a ich šesťročný syn, ktorí žili vo Weimare v NDR, namierené cez Maďarsko na Západ. Aj oni – rovnako ako mnohí ich krajania – plánovali tajne prekročiť štátnu hranicu, ale v trojici nemali šancu dosiahnuť svoj cieľ. Pred očami sa nám odvíja príbeh spracovaný na spôsob kriminálky, v ktorom nechýbajú ani prvky humoru.
17:45–18:40 ’89 z mesiaca na mesiac/’ 89 hónapról hónapra(maďarský dokumentárny film, réžia: László B. Révész, 1999, 53 minút)
Seriál ’89 z mesiaca na mesiacbol natočený v roku 1999 a mapuje udalosti prevratného roku 1989, ktorý priniesol Maďarsku zmenu režimu. Využíva pôvodné materiály a úryvky z archívov nadácie Fekete Doboz Alapítvány, Maďarskej televízie a spravodajstva. Časť o januárových udalostiach približuje vzrušujúce domáce a zahraničné dianie v období považovanom aj za rok naozajstného prevratu. Súčasťou filmu je interview s Károlyom Grószom v Davose, v ktorom generálny tajomník strany reaguje na vyjadrenie straníckeho politika Imreho Pozsgaya, ktorý udalosti v roku 1956 nazval ľudovým povstaním.
od 18:40 Beseda s režisérom Ernő Nagyom a s historikom Miklósom Mitrovitsom
Všetky filmy premietame v pôvodnom znení s anglickými titulkami. Vstup voľný!
19. máj 2016 o 17.00
Miesto: Poľský inštitút v Bratislave, nám. SNP 27
17:00–17:30„Takto volám ja, syn poľskej zeme…“ Poľská Solidarita/„Így kiáltok én, lengyel föld fia...“(maďarský dokumentárny film, réžia: Ernő Nagy, 2010, 27 minút)
Film vznikol v Gdansku v čase osláv 30. výročia vzniku poľského hnutia Solidarita. Archívne zábery a spomínanie účastníkov (Bogdan Borusewicz, Zbigniew Romaszewski) pomáhajú divákovi pochopiť, čo sa prečo udialo v Poľsku v roku 1980. Medzitým môžeme sledovať nádherné zábery z koncertu a osláv organizovaných v miestnych lodeniciach. Film približuje poľské udalosti z maďarského uhla pohľadu, čím prispieva k posilňovaniu poľsko-maďarského priateľstva.
17:30–18:30Pokolenie ’89 / Generácia ’89
(poľský dokumentárny film, réžia:Maria Zmarz-Koczanowicz, 2002, 61 minút)
Dokumentárny portrét s názvom Generácia ’89 približuje tzv. generáciu „veľkej zmeny“, generáciu, ktorá svoje dospelé roky už prežívala v „tretej republike“. Dnešných päťdesiatnikov, ktorí sa narodili okolo roku 1968 a v roku 1989 ešte väčšinou študovali, zasiahla zmena režimu na univerzitách. Sú prví, ktorí už mohli samostatne rozhodovať o svojej budúcnosti. Zostať v školských laviciach? Založiť nezávislé médiá alebo neziskové organizácie? Rozbehnúť vlastný biznis či priemyselné odvetvie (napr. reklamný priemysel)? Zúčastňovať sa na politickom živote? Dekomunizovať tajné služby? Pohľad na predstaviteľov generácie ’89, na ich úspechy a nezdary, obavy a nádeje, cez ktoré film predstavuje uplynulých dvadsať rokov poľskej slobody.
18:45–19:45Holky z fildy (český dokumentárny film, réžia: Natasha Dudinski a Taťána Marková, 2009, 70 minút)
Jediným riešením je osobná revolúcia. Film Holky z fildy rozpráva príbeh štyroch českých žien, príslušníčok generácie ’89. V roku 1989 študovali všetky štyri filozofiu v Prahe a aktívne sa zúčastňovali na dramatickej Nežnej revolúcii, ktorá skoncovala s komunistickým režimom. Prostredníctvom ich životných osudov film predstavuje dedičstvo revolúcie po dvadsiatich rokoch. Jana Hybášková je poslankyňou Európskeho parlamentu a chce zachrániť svet. Alena Ježková píše jednu knihu za druhou a inšpiráciu, ktorú v slobodnej, ale chaotickej prítomnosti nenachádza, hľadá v minulosti. Alice Rahmanová je úspešná, hoci uzavretá žena, ktorá väčšinu energie venuje výchove troch vlastných detí a jedného adoptovaného dievčatka. A Pavla Milcová zasvätila celý život svojmu hudobnému a spirituálnemu poslaniu. Čo zostalo z revolučných ideí? Cez koľké revolúcie musí prejsť žena, kým dovŕši štyridsiatku? A čo prezradí ich príbeh o mieste a čase, v ktorom žijú?
od 19:45 Beseda s historikom Jurajom Marušiakom a s režisérkou Taťánou Markovou
Všetky filmy premietame v pôvodnom znení s anglickými titulkami. Vstup voľný!
Ďalšie informácie:
https://www.facebook.com/parevo
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









