Dobré riešenia neboli. Boli len zlé a najhoršie. Žiaľ to aj bolo prijaté....
Pravdepodobne uplne vážne môžem povedať, že o stituáciu v Grécku sa aktívne a pomerne do veľkej hĺbky zaujímam už cez 8 rokov, teda ešte skôr, ako vypukla samotná kríza. Počas posledných 5 rokov poskytovania rôznej pomoci Európskou úniou tejto južanskej krajine som písal veľa krát a žiaľ jasné a faktami podložené predpovede boli vývojom v Grécku v plnej miere potvrdené.
Situácia vo vzťahoch Grécko - MMF, Grécko - EÚ a v ostatných vzťahoch založených na klasickom : požičal si - mal vrátiť - nevrátil sa v posledných týždňoch vyostrila. Ostrajšie boli vyjadrenia politikov dlhujúceho Grécka, ale aj tých, ktorí veľkodušne na účet krajiny postupne previedli miliardy Eur nás daňových poplatníkov. Už to vyzeralo tak, že aj oni pochopili, že Gréci požičané peniaze nevrátia nie preto, že by nechceli, ale preto, lebo ich proste nemajú. Najhoršie na tom ale je, že ich mať ani nebudú, nakoľko Grécko také horibilné sumy proste nedokáže vyprodukovať a teda vrátiť.
Za posledné dni veritelia zasadali veľa krát a jediný kto na stretnutia prichádzal s úsmevom od ucha k uchu boli práve Grécki politici. Oni tuším fakt vedeli to, pri čom sa iní nechceli ani len tváriť, že to pripúšťajú. Totiž - Gréci svojich veriteľov (teda nás) fakt držia "za gule".
V situácii, do ktorej ako Grékov tak nás dostali politici veľa možností nebolo. Dobré neboli žiadne, boli len zlé a najhoršia. Je smutné, že aj na základe súčasného poznania politici bez nás občanov ktorí to všetko nakoniec zaplatia rozhodli, že Grécko z menovej únie nevystúpi (zatial) a dostane ďalšiu pôžičku myslím že tentokrát nejakých 70 miliárd Eur. Hovorí sa o oddialení splácania dlhu o minimálne 20 rokov a ďalších výhodách pre krajinu.
Gréci majú zaviesť ďalšie reformy, šetrenie, prijať nové zákony a dokonca aj privatizovať. Čo z toho ale dodržia, keď doteraz všetko brali s im vlastnou južanskou ležérnosťou ?
Toto by sa nedialo, keby politici za svoje rozhodnutia niesli zodpovednosť a to nielen morálnu či politickú, ale aj hmotno a trestnoprávnu. To by ich rozhodnutia vyzerali úplne inak...
- - -
Grécko malo dobrovolne vystúpiť z menovej únie a zaviesť vlastnú menu. Tú devalvovať na hodnotu, ktorá by reálne odzrkadlovala stav ich ekonomiky. Mali sa pozbierať a následne rozmýšľať, ako ďalej.
Situácia v ktorej sa ocitli už viac krát a ocitnú žiaľ znovu zvýši Grécky dlh, ešte zvýši utrpenie obyvateľov krajiny a Euro stále neumožní Gréckej ekonomike byť konkurencie schopnou. Padlo rozhodnutie, ktoré nepomôže, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska uškodí ako Grécku, tak nám...
Komentáre k článku:
\"Európska rada rozhodla v decembri 2010, že Európsky stabilizačný a finančný mechanizmus sa už nebude používať. Problém Grécka je jednoducho problémom členov eurozóny. Odzneli tvrdé kritiky na to, že nečlenovia eurozóny si neželajú, aby prekleňovací úver na tri mesiace bol riešený z rozpočtu EÚ,\" uviedol Babiš.
Priznal, že nevidí dôvod, prečo by sa ministri financií mali vracať k tomu, o čom už raz Európska rada rozhodla na najvyššej úrovni, že po júni 2013 sa tento fond už nebude používať, lebo ho nahradí Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), čiže trvalý euroval, ktorý platí pre členov eurozóny.
\"Teraz je tu zas tendencia zatiahnuť aj štáty bez eura do záchrany Grécka, a to naozaj nie je náš problém,\" skonštatoval Babiš. Podľa neho ide o principiálny postoj, aj keď podľa tvrdení niektorých médií malo ísť o záruky cez EFSF len na tri mesiace a potom bude záchrana Grécka výlučne už len záležitosťou ESM.
http://ekonomika.sme.sk/c/7913020/problem-grecka-sa-tyka-len-eurozony-vyhlasil-babis.html?ref=trz
P.S.vidíte ten rozdiel medzi prístupom českých a slovenských politikov?
Slovíčko rovný sa začalo deliť na rovný a rovnejší. Ako fungovala Grécka ekonomika od vstupu do EÚ? Kto financoval a kto podvádzal? Kto v EÚ kryl takýto stav po celý čas Grécka v eurozóne? Dátumy uverejnenia boli 16.02.2012, 02.04.2012, 18.05.2012.
Z ekonomického hľadiska bolo a je jasné, že Grécko požičané nikdy nevráti, pretože nastal úplný rozvrat štátu, vysoká nezamestnanosť a beznádejná situácia pre bežných ľudí, ktorí by možno aj mali záujem o slušný a poctivý život.
Z politicko - spoločenského hľadiska došlo k neslýchanému precedensu, keď vôľa ľudí vyjadrená v referende bola fakticky ignorovaná bruselskou mašinériou.
No a morálny aspekt - tzv. lídri EU vrátane toho nášho opätovne ukázali, že sú to ľudia bez chrbtovej kosti, ktorí stratili všetku súdnosť a zmysel pre realitu.
Návrh na riešenie - Grécko malo zaviesť vlastnú menu, na to prispôsobiť vlastné zákony a popritom seriózne spolupracovať a obchodovať s ostatnými krajinami.
Nerád to píšem - ale skôr, či neskôr bude mať toto rozhodnutie ťažké následky a samozrejme najťažšie to bude pre také malé krajiny ako Slovensko.
História to potvrdzuje v mnohých prípadoch.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.