Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Seredi - pozvánka na zámocký koncert zboru GAUDETE a výstavu Pocta sv. Cyrilovi a sv. Metodovi v seredskom kaštieli - bastióne
Mária Diková, Mestské múzeum v Seredi
DNI EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA V SEREDI (DEKD)
PAMIATKY DUCHOVNEJ KULTÚRY
Mestské múzeum v Seredi a Občianske združenie Vodný Hrad prihlásilo a zaregistrovalo pri príležitosti celoeurópskeho podujatia DEKD najvýznamnejšiu seredskú pamiatku - Seredský kaštieľ so zachovaným bastiónom bývalého vodného hradu Šintava a priľahlý park u koordinátora, ktorým je Zväz historických miest a obcí SR v Banskej Štiavnici.
Pri príležitosti DEKD sa v dňoch 16. – 18. augusta 2013 prezentovala národná kultúrna pamiatka – seredský kaštieľ a zároveň sa konalo výtvarné sympózium umelcov regiónu pod názvom Pocta sv. Cyrilovi a sv. Metodovi. Následne dňa 31. augusta si mohla široká verejnosť pozrieť obnovené renesančné kazematy v bastióne seredského kaštieľa, ako aj výstavu výtvarných diel, vytvorených na sympóziu. Sympózium bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Pri príležitosti DEKD bude v sobotu 14. septembra 2013 od 15.00 hod. do 18.00 hod. verejnosti prístupná v bastióne seredského kaštieľa výstava Pocta sv. Cyrilovi a sv. Metodovi.
Zároveň sa v sobotu 14. septembra o 17.00 hod. uskutoční v bastióne zámocký koncert speváckeho zboru GAUDETE.
Niečo z histórie DEKD:
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou Komisiou, ktoré upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch.
Základným cieľom DEKD, ktoré sa tradične konajú v mesiaci septembri, je jednak zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Počas DEKD sa otvárajú pre verejnosť mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách usporiadajú špeciálne sprievodné podujatia.
Vlastníci pamiatok, občianske združenia, spolky, školy, náboženské spoločnosti, mestá a obce, územná samospráva, štátna a verejná správa, všetci sa môžu prihlásiť k spoločnej myšlienke DEKD a pripraviť zaujímavé prehliadky pamiatok, súťaže pre deti a mládež, komunitné slávnosti, animácie a koncerty a ďalšie kultúrne a spoločenské podujatia.
Slovenská republika sa pripojila k organizátorom DEKD v roku 1993 a odvtedy sa každoročne konajú otváracie podujatia v niektorom historickom meste a každý ročník je zameraný na špecifickú tému. Koordinátorom DEKD na Slovensku je od r. 2010 Združenie historických miest a obcí SR.
http://www.zhmao.sk/dekd/katalog-podujati.html
di
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.