"Dnes nám na rakovinu odchádzajú priatelia a príbuzní, je to pandémia onkologických ochorení, akú ľudstvo nikdy nezažilo."
S mojou generáciou nebudú mať budúci archeológovia problém. Postačí dozimeter a už budú vedieť, že našli pozostatky nešťastníkov , ktorých kosti (ako prvé v dejinách ľudstva) dostali dávky Stroncia 90, Plutónia a ďalších reziduí jadrových "pokusov". Išlo o výbuchy jadrových bômb, uskutočnené najmä armádou ZSSR (púšte Kazachstanu, Arktída, atď.) , USA (Nevadská púšť, Bikini, atď.) a Francúzska (Alžírsko, Francúzska Polynézia, atď.). Poslednou bodkou za tou érou bol spád z Černobyľu (1986), ktorého riziká pred nami vtedajší mocipáni utajili. Spomínam si, ako s deckom aj priateľmi využil tie slnečné jarné dni ... strávil som ich na spádom zasiahnutých lúkach v Rusovciach.
Dnes nám na rakovinu odchádzajú priatelia a príbuzní, je to pandémia onkologických ochorení, akú ľudstvo nikdy nezažilo. Nepochybne na tom majú podiel aj bezuzdné jadrové dostihy (povrchové výbuchy sa diali najmä v rokoch 1950-1963). Výbuchy vyniesli do atmosféry, na polia a do vôd také masy kontaminovaných častíc, aké na povrch Zeme nikdy predtým nedopadli.
Ľudia v súvise s jadrovým nebezpečím spomínajú najmä na obraz Hirošimy, ale Sovieti uskutočnili len napr. na území Kazachstanu výbuchy bômb zodpovedajúcich cca 2 500 bombám v Hirošime. Francúzi odpálili "iba" 250 jadrových bômb, (ale niektoré boli až 200 násobne väčšie než hirošimská). Výbuchy jadrových bômb robili počas studenej vojny aj Briti, Pakistanci, Indovia , Izraelci... Jeden zastrašoval druhého - to bol "spôsob boja" studenej vojny. Na desivé dôsledky jadrového spádu na zdravie civilného obyvateľstva sa dochádzalo len postupne...
Dnešná pandémia rakoviny sa interpretuje ako dôsledok "civilizačných ochorení". Ťažko by sa nám totiž počúvalo, že na nej má podiel aj kontaminovanie miliard ľudí počas studenej vojny.
7. apríla sa u nás (vďaka pani prof. Sirackej) vžila tradícia zbierky na onkologických pacientov. Deň narcisov by nám mal ale pripomenúť nie iba chorých na rakovinu, ale aj to, ako sme poškodili Zem aj ľudí jadrovým spádom.
Spomeňme si aspoň dnes, ako ťažko sa rodilo poznanie, že ľudstvo je odsúdené na spoluprácu. To je jediný dobrý dôsledok jednej z najdlhších a najničivejších vojen v dejinách ľudstva - studenej vojny. Ak sa dnes extrémisti (neofašisti aj neokomunisti) každého druhu tešia z toho, že sa na poznanie plynúce zo skúsenosti studenej vojny už zabúda, nezabúdajme. Každý z nás, žijúcich, sa ešte môže stať jednou z "odložených" vojnových obetí. Aj o tom je Deň narcisov
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.