Deň Zeme: Slávnostné sadenie stromu.
GALANTA | 22. apríla 2010 z príležitosti osláv Dňa Zeme zasadili v areáli Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Galante strom, lipu ako symbol Slovanstva, ktoré sa tak ako celý svet pripojilo k oslavám tohto medzinárodného dňa zameraného na ekológiu, prírodu, životné prostredie. Podujatie, ktoré sa konalo pod záštitou poslanca NR SR a predsedu Trnavského kraja Tibora Mikuša, prišli svojou účasťou podporiť zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Mesta Galanta a škôl a inštitúcií pôsobiacich na území Mesta Galanta v správe TT SK. Na podnet Tibora Mikuša vznikla iniciatíva revitalizácie zelene, v rámci ktorej sa TT SK rozhodol každoročne vysadiť jeden strom alebo zelený krík za každého zamestnaca organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Galantské osvetové stredisko v rámci enviromentálnej výchovy robí mnoho podujatí zameraných na ozdravovanie Zeme a jedno z nich je aj slávnostné sadenie stromu v rámci dňa Zeme. Symbolického sadenia sa v tomto roku ujal Štefan Murárik, riaditeľ sekcie verejnej správy úradu TT SK a prednosta Mestského úradu v Galante, Tibor Polák.
Deň Zeme.
Sviatok, ktorý by mal ľudí inšpirovať k povedomiu a porozumeniu podstaty životného prostredia na Zemi je ovplyvnený pôvodným sviatkom Dňa Zeme, ktorý oslavoval príchod jari 21. marca počas osláv jarnej rovnodennosti. V súčasnosti ide o sviatok, ktorý je zameraný na ekológiu. Aktivity počas osláv upozorňujú na negatívne dopady ničenia životného prostredia a neraz vedú do rozvíjajúcich sa diskusií o možných riešeniach. V poslednom období sa niekoľkokrát objavila myšlienka posunúť tento sviatok na deň letného slnovratu, keďže by lepšie počasie prilákalo k oslavám viac ľudí, ale zatiaľ sa nenašla vôľa tradičný dátum meniť.
Mierový aktivista John McConnell, ktorý vo svojom živote preukázal veľkú vášeň pre mier, náboženstvo, vedu už v roku 1969 volal po vzniku medzinárodného dňa a vytvoril vlajku Zeme. Tejto myšlienky sa ujal americký senátor Gaylord Nelson, ktorý predniesol 20. septembra 1969 prejav novovzniknutej skupine aktivistov podporujúcich ochranu prírody na celoštátnej konferencii o životnom prostredí v Seatli a o šesť dní neskôr v Atlantic City na zasadnutí Medzinárodnej únie pracovníkov automobilového priemyslu. 29. septembra 1969 na titulnej stránke New York Times vyšiel článok, ktorý zmysel rastúceho záujmu o ekologickú krízu, pripisoval pravdepodobnému odvráteniu pozornosti od študentskej nespokojnosti nad vojnou vo Vietname, pretože tak ako konferencia o životnom prostredí koordinovaná kanceláriou senátora Gaylorda Nelsona boli plánované na jar nasledujúceho roku aj masové demonštrácie proti vojne vo Vietname.
22. apríla 1970 sa po prvýkrát slávil Deň Zeme. Približne 20 miliónov američanov sa podieľalo tohto začiatku moderného environmentálneho hnutia. Tisíce vysokých škôl a univerzít organizovali v tento deň protesty proti zhoršeniu životného prostredia. Vytvorili sa skupiny, ktoré bojovali proti ropným škvrnáma, znečisťujúcim továrňam a elektrárňam, voľnému vypúšťaniu surovej odpadovej vody do prírody, toxickým skládkam, pesticídom, zániku mnohých druhov voľne žijúcich zvierat. Televízia CBS odvysielala špeciálne hodinové spravodajstvo "Deň Zeme: otázka prežitia.". Kampaň spojená s týmto sviatkom mala za ciel preniesť otázku ekológie do politických kruhov.
V roku 1971 začalo sviatok sláviť OSN a v roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zbytok sveta a dnes si tento deň pripomína prakticky celý svet.
Deň Zeme si pripomíname na jar. Na južnej pologuli sa však oslavuje na jeseň, ale v ten istý deň, 22. apríla.
zdroj: www.wikipedia.org
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.