Deň predškolákov a zápis do 1. ročníka
Na Základnej škole Jana Amosa Komenského bolo 17. januára 2012 o poznanie rušnejšie ako v obyčajný vyučovací deň. Pre budúcich prvákov mesta Sereď bol pripravený Deň otvorených dverí. Niesol sa v duchu hesla Školy priateľskej k deťom: Všetky deti na svete sú naši priatelia. Počas celého popoludnia deti sprevádzal maskot školy Amosko spolu so svojimi priateľmi z cudzích krajín. Deti však neotvárali len jedny dvere. Od 13:00 postupne objavovali tajomstvá za dverami jednotlivých učební školy: v telocvični absolvovali malú športovú olympiádu; na výtvarnej výchove si sami vyrobili vtáčika, ktorý hľadal svoj domov; v knižnici sa dozvedeli, že Adam naozaj v škole nesedel, a preto z abecedy nič nevedel; na hudobnej výchove si vyskúšali spievať v cudzom jazyku; v jazykovom laboratóriu rozlišovali cudzie reči; na počítačoch kreslili postavy svojich priateľov a v multimediálnej učebni ukázali, že sú smelí, kreatívni a že dnes už deti môžu písať veľkú nulu i prstom na tabuľu. Budúci prváci sa neostýchali a vyskúšali všetko, čo pre nich učitelia základnej školy pripravili. Predškoláci odchádzali domov spokojní s vlastnými výkonmi, obdarení drobnými pozornosťami a v odhodlaní urobiť prvý veľký krok, ktorý ich čaká na ceste od dieťaťa ku školákovi - zápis do 1. ročníka základnej školy. Rodičov tak v piatok a v sobotu 20. a 21. januára 2012 čakala povinnosť pomôcť svojim deťom urobiť tento veľký krok a zapísať ich do tej základnej školy, ktorá spĺňa ich predstavy o optimálnej výchovno-vzdelávacej inštitúcii.
Do 1.ročníka v školskom roku 2012/2013 zapísali na tejto základnej škole 45 prvákov. Pre niekoho málo, pre iného snáď veľa. Pre deti, výchovno-vzdelávací proces a učiteľov tak akurát. Je pochopiteľné, že ak na jednej ulici sídlia tri základné školy, sú vnímané ako konkurenti. Nemusí to však byť pravda. I rodičia predsa vedia, že ich dieťa nemôže byť len nástrojom dokazovania si, ktorá škola je lepšia. Predstaviac si totiž ideálnu školu v ideálnom svete, dospeli by sme k záveru, že ideálna škola si svojich žiakov vyberá. Aplikujúc však túto predstavu na slovenské pomery, ideálna škola je taká, do ktorej chodia radi žiaci, rodičia i zamestnanci. Kvalita školy nie je jednorazová záležitosť, ktorej stačí dosiahnuť istý stupeň a potom možno nechať odísť vlak a zostať stáť na nástupišti so založenými rukami. Rodičia zapísaním svojich ratolestí do 1. ročníka vysielajú voči škole i signály, ktoré svedčia o obraze školy v očiach verejnosti. Záujmom každej školy je teda byť pozitívne vnímanou v očiach verejnosti. A presvedčiť rodičov, že sa rozhodli správne, ak jej zverili svoje dieťa.
Dúfajme, že nik z rodičov, detí a škôl neutrpí v školskom roku 2012/2013 ujmu na svojich ideáloch, šikovní žiaci budú odrazom kvality školy, rodičia a učitelia budú pyšní na svoje deti a školy budú šíriť len svoje dobré meno.
PaedDr. Daria Braunová
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.