Daňové raje prekvapili. Cyprus dohnal straty, pribudli mu desiatky firiem
Bisnode |MM| Predpovede konzultačnej a poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko sa naplnili. Kým v prvých mesiacoch tohto roka Cyprus, tretí najobľúbenejší daňový raj pre slovenské firmy, kontinuálne padal, v treťom štvrťroku sa jeho pokles zastavil. „Potvrdili sa naše očakávania, išlo o sezónny výkyv,“ potvrdil Milan Seliak, business development consultant Bisnode Slovensko. Počet firiem v rajoch sa, naopak, približuje k súčtu za celý rok 2015.
Aktuálne má na Cypre domov presne 933 slovenských spoločností, čo je o 61 firiem viac ako v 2. kvartáli tohto roka a o 16 viac ako na konci vlaňajška. „Nárast môže signalizovať aj to, že Cyprus ako člen Európskej únie po prekonaní bankovej krízy láka ešte viac firiem. Ekonomicky je dnes prakticky zdravý,“ hovorí Milan Seliak.
Plusové hodnoty si v posledných troch mesiacoch pripísali aj ďalšie daňové raje. Deväť firiem pribudlo Spojeným arabským emirátom, ktoré podnikateľov lákajú pre nemožné vystopovanie skutočného vlastníka firmy a rovnako pre nulové dane. O niečo viac našich podnikateľov zamierilo aj do menej preferovaných teritórií – Lichtenštajnska či na ostrovy Jersey a Guernsey, ktoré patria Veľkej Británii.
Aktuálne v daňových rajoch sídli presne 4 630 našich firiem.Môže ich však byť mnohonásobne viac. Toto číslo totiž vyjadruje len priamu registráciu slovenskej spoločnosti v niektorom z daňových rajov. Podnikatelia však často volia zložitejšie štruktúry. To znamená, že firmu si registrujú napríklad v Českej republike, tú v Holandsku a až následne sa registrujú napríklad na Seychelách.
Medzikvartálne vzrástol počet podnikov v daňovo zvýhodnených destináciách o 29, v porovnaní s celým vlaňajškom je ich v súčasnosti o 71 menej. Či sa počty vyrovnajú, je dnes ťažké povedať. „Tí, ktorí si chcú zachovať anonymitu, alebo využívať raje na nekalú podnikateľskú činnosť, budú neustále hľadať destinácie či spôsoby, kde a ako to možné bude,“ spresňuje Milan Seliak.
Karty by mohol zamiešať aj nový protischránkový zákon, schválený len pred pár dňami. Ten firmám, ktoré budú chcieť obchodovať so štátom, káže odkryť vlastnícku štruktúru až po konečného vlastníka. Bisnode Slovensko však na margo zákona zásadný úbytok firiem neočakáva, aj keď ho považuje za dobrý krok. „Už dnes vidíme, že na verejnom obstarávaní sa zúčastňuje minimum podnikov so sídlom v daňových rajoch z hľadiska prvej úrovne vlastníctva. Tie subjekty, ktoré chcú utajiť majiteľa, do štátnych zákaziek nepôjdu priamo, ale cez subdodávky,“ uzatvára Milan Seliak, business development consultant Bisnode Slovensko.
- - -
O spoločnosti Bisnode Slovensko
Spoločnosť Bisnode pôsobí na Slovensku od roku 1990 ako jeden z hlavných partnerov pre malé, stredné firmy i najväčších hráčov na trhu. Prostredníctvom databázy, ktorá obsahuje detailné informácie o 100 percentách spoločností na Slovensku, dokáže Bisnode ohodnotiť a predikovať bonitu veriteľov či obchodných partnerov. Vďaka analytickým systémom majú podnikatelia možnosť vidieť hospodárske výsledky (systém ARTEMIS a MAGNUS WEB), majetok, vlastnícke vzťahy či skryté väzby medzi firmami (systém ARACHNÉ), záväzky a zmeny v ekonomickej kondícii (systém KERBEROS), úvery, pohľadávky (PORTFÓLIO MANAGER), platobnú morálku či akékoľvek ekonomické dáta o firmách v rámci Slovenska. Produkty Bisnode pomáhajú podnikom zvyšovať tržby a minimalizovať obchodné riziká. V nadväznosti na našu databanku s miliónmi údajov sme rozbehli certifikáciu firiem. Certifikáty A až AAA odrážajú najkvalitnejšie spoločnosti na Slovensku. Ide o prestížne transparentné hodnotenie, ktoré stojí na medzinárodných štandardoch. Získať ho môžu iba tie firmy, ktoré splnia prísne ekonomické kritériá a podmienky certifikácie.
O skupine Bisnode
Bisnode je najväčší poskytovateľ ekonomických informácií o firmách a podnikateľoch v Európe. Celá skupina pôsobí v 18 krajinách sveta a zamestnáva 2 400 ľudí. Celoeurópska databáza Bisnode zahŕňa informácie o 235 miliónoch firiem, a to vďaka partnerstvu s nadnárodnou korporáciou Dun & Bradstreet, ktorá sa úzko špecializuje na zbieranie medzinárodných dát a služieb. Bisnode je súčasťou dvoch silných a stabilných skupín – 70 percent vlastní švédska private equity spoločnosť Ratos a zvyšných 30 percent má v rukách švédska mediálna skupina Bonnier.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









