Daltonský metodický deň
GALANTA |
Metodický deň venovaný inovatívnym formám vo vyučovaní na 1. stupni základných škôl organizovaný Základnou školou Gejzu Dusíka v Galante sa uskutočnil
31. mája 2010.
Oboznámenie sa s Daltonskou formou vyučovania, praktických ukážok práce v daltonských blokoch v jednotlivých triedach, interaktívnej diskusie a prezentácie metodických materiálov sa v priestoroch ZŠ Gejzu Dusíka v Galante zúčastnilo viac ako 30 pedagogických pracovníkov základných škôl z celého Slovenska.
Na
ZŠ Gejzu Dusíka v Galante sa na prvom stupni vyučuje daltonskou metódou už siedmy rok. Na druhom stupni sa zatial touto metódou nevyučuje a tak prínos projektu alternatívneho školstva na tejto ZŠ je niekoľko rokov citelný hlavne pri prechode žiakov na vyučovanie druhého stupňa. Žiaci majú vytvorenú túžbu po vedomostiach a tak zmeny súvisiace so spôsobom vyučovania prekonávajú oveľa lahšie ako tomu bolo pred zavedením daltonského vyučovania. Deti ľahšie zvládajú informatiku a techniku. Pre pedagóga, ktorý sa stáva menežérom triedy je tento spôsob vyučovania neľahká úloha. Neexistuje fixná metodika a preto pred nimi stojí úloha vytvoriť si vlastnú triedu na princípoch daltonského vyučovania.
Krajský školský úrad vybral
daltonský princíp vyučovania ako
projekt alternatívneho školstva. Do projektu sa zapojila ZŠ Gejzu Dusíka v Galante. Medzinárodnej konferencie daltonského vyučovania sa v Brne zúčastnili dve pedagogičky ZŠ Gejzu Dusíka. Daltonské princípy vyučovania sa po tejto konferencii z časti výučovania skúsili zaviesť aj v Galante a po tom čo sa osvedčili nič nebránilo rozhodnutiu vypracovať projekt. So spracovaním projektu ZŠ Gejzu Dusíka pomohol Mestský úrad v Galante. Projekt bol úspešný a škola získala na zavedenie plnohodnotného alternatívneho vyučovania dotáciu vo výške 2,5 milióna Sk (cca. 83.000€).
Dalton vznikol už v 19. storočí ako výsledok riešenia organizačného problému s vyučovaním žiakov v málotriednej škole. Tento spôsob neskôr jeho autorka - Helen Parkhurstová - prepracovala do systému veľmi jednoduchých ale účinných pravidiel, ktorými sa daltonské vyučovanie riadi.
Daltonské vyučovanie je postavené na troch princípoch:
Zodpovedná sloboda - dieťa si volí z rôznych činností v predmete ale aj spôsobe jeho spracovania. Škola mu pre to vytvorí podmienky a súčasne stanoví zásady práce. Dieťa si musí neustále uvedomovať, že je za svoju prácu zodpovedné.
Samostatnosť - dieťa sa nespolieha len na učiteľa, ale učí sa samé a učiteľ je len jeho poradcom.
Spolupráca - dieťa nepracuje pod vedením učiteľa, ale pri svojom vzdelávaní spolupracuje aj so spolužiakmi. Učí sa tímovej práci, ktorá ho čaká v profesijnom živote.
Tieto základné princípy podporujú žiaka, aby sa vyučovania aktívne zúčastnil. Ak učiteľ poskytne dieťaťu dostatok slobody pre prácu, učí ho zodpovednosti, umožní mu, aby pracovalo svojim vlastným tempom a vo vlastnom časovom rozvrhu. Veľké množstvo rozličných aktivít, ktoré môžu prebiehať súčasne, vytvorí dostatočne stimulujúce prostredie, rešpektujúce individuálne potreby detí. Učiteľ sa tak môže venovať žiakom slabším i šikovnejším, bez toho aby niekoho ochudobnil.
zdroj:
daltonslovensko
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
alan | 22-06-2010 18:26:03
:-D
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.