Ďalšie voľby odignorované občanmi?
Kopy nevyužitých hlasovacích lístkov iba pol hodinu pred uzatvorením volebných miestností nám jasne napovedali, že národná tradícia (tragédia) vo volebnej účasti ani tentokrát porušená nebola.
Neviem síce o akých percentách sa bude hovoriť tentokrát, nebudú však nijako vysoké. Dnes som sa na tému Euro volieb rozprával s viacerými ľudmi - "seriem na všetkých, nestoja mi za námahu", som počul od väčšiny z nich.
Snažím sa chápať. Nedarí sa. Neviem totiž, ako priemerne inteligentný človek nevie pochopiť, že nevolením neschopných a opozeraných politikov netrestá, ale odmeňuje! Totiž za tie roky, si oni svoju voličskú základňu získali. Tí noví, možno nádejní poctivci ale šancu nedostanú. Nedajú im (sebe) ju práve tí ľudia, ktorí nechápu. Napríklad aj to, že voľby budú (žiaľ) platné aj vtedy, keď samých seba prídu zvoliť iba samotní kandidáti...
- - -
A ešte niečo ma hnevá a ťažko sa s tým stotožním. Ide o spôsob voľby. Volím stranu, na kandidátke ktorej môžem zakrúžkovať dve mená. Čo to je? Prečo nemôžem voliť osobnosti (13) z rôznych politických strán? Neurobil si zase niekto legislatívu vyhovujúcu každému, len nie demokraticky mysliacemu občanovi?
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pokial "ich" stat kasiruje, tak pridu Kam?
Niekomu do vacku, ci do spolocnej kasy?
Takze, podla mna je to spravne.
Taliansko od októbra začne do HDP započítavať aj čiernu ekonomiku. Pôjde napríklad o výnosy z prostitúcie, pašovania cigariet, alkoholu či predaja drog. Informáciu priniesol denník Lidové noviny.
HDP krajiny vďaka inému výpočtu stúpne, predpokladá sa, že by mohlo ísť o dve percentá.
Zmenu výpočtu schválila aj Európska únia. Európsky štatistický úrad Eurostat totiž žiada, aby krajiny mali čo najpresnejšie záznamy o veľkosti ekonomík.
Započítavanie prostitúcie či predaja drog má podľa Únie pomôcť pri porovnávaní ekonomík a následnom rozdeľovaní eurofondov, píše Huffington Post.
Do ekonomiky už prostitúciu či predaj drog započítavajú aj iné krajiny Únie. Napríklad Holandsko, k novej metodike pristúpila aj Veľká Británia. Tej podľa odhadov zmena metodiky zvýši HDP o 9 miliárd eur.
Španielsko si tak má papierovo polepšiť o takmer 10 miliárd eur.
ekonomika.sme.sk/c/7216370/taliani-si-mozu-znizit-dlh-do-hdp-zapocitaju-drogy-aj-prostituciu.html
Ze nas obycajnych ludi maju za ovce a poddanych - pri tych vyhodach a prijmoch, sa im ani nedivim.
Ze sa zatial pravdepodobne vsetci zvoleni zastupcovia na volicov hned po volbach vyprdli - ano, aj stym suhlasim.
Nesuhlasim a nikdy suhlasit nebudem s tvrdenim, ze to vyriesime ignorovanim volieb.
Urobme cokolvek na to, aby boli veci zmenene v prospech vacsiny ludi.
a) dať hlas tomu, ku komu nemám dôveru alebo
b)neísť ku volebnej urne.
Ale oboje sú zlé alternatívy. A hoci takáto úprava volebných obvodov je plne v rukách poslancov, návrh na vytvorenie jedného volebného obvodu pre celé mesto, v minulosti už podaný bol, ale neprešiel. Prečo asi?
A kruzkuju lebo demokracia, tak len dvaja..
Pokus aj do narodneho parlamentu skusili obycajni, sice mix ale uspech kruzkovanim.
Toto ale je len improvizacia. Skutocna demokracia by naozaj bola kruzkovat vsetkych 150, 13 atd (podla max,poctu mandatov)
Toto je mozne len pri komunalkach, zial..
Potom staci kazdej strane nejaky fuhrer, zopar pobocnikov a stado opic. A demokracia ako vymalovana!
Radsej mat 150 svojskycb tvrdohlavych ludi s nazorom, kt. sk ludia vykruzkuju, ako partajna demokracia. Vzdy z toho vzide lepsi, verejne prospesny vysledok.
a ad Peter: Skripek sa prekruzkoval, lebo silna osobnost s nazorom, aj ked s nim kazdy nemusi suhlasit.
Neviem, snad sa ludia spamataju, ked bude fakt rozkradnute uplne vsetko a ked nebudu mat co dat detom jest...
Vnútorná organizácia Európskeho parlamentu
V pléne Európskeho parlamentu nezasadajú poslanci podľa národností, ale podľa príslušnosti k politickým skupinám. Tieto frakcie tak združujú viacero politických strán s podobným ideologickým zameraním.
Európsky parlament zabezpečuje svoju vnútornú organizáciu tak, že každá politická skupina/frakcia si volí jedného predsedu, niektoré skupiny dvoch spolupredsedov, má predsedníctvo a sekretariát.
Politická skupina/frakcia v EP musí spĺňať dve podmienky: že jej členovia - poslanci reprezentujú aspoň 1/4 členských štátov EÚ a že poslanecká skupina má podľa pravidiel Rokovacieho poriadku EP najmenej 25 poslancov.
Miesta v rokovacej sále počas plenárnych zasadaní EP sa poslancom prideľujú na základe ich politickej príslušnosti, zľava doprava, po schválení predsedami skupín.
Ak niektorí poslanci nepatria ani do jednej politickej skupiny/frakcie EP, potom patria medzi nezaradených.
Pred každým hlasovaním v EP na plenárnej schôdzi politické skupiny/frakcie preskúmajú správy parlamentných výborov a predkladajú pozmeňovacie a doplňujúce návrhy.
Pozícia politickej skupiny v EP je prijatá po dohode v rámci skupiny/frakcie. Žiadny člen skupiny nesmie však prijať povinný hlasovací mandát.
Politické skupiny EP hrajú dôležitú úlohu aj pri tvorbe a schvaľovaní programu zasadaní EP, pri výbere aktuálnych tém, ktoré zvyčajne bývajú do neho zaradené.
V novozvolenom Európskom parlamente pre siedme legislatívne obdobie (2009 – 2014) sa sformovalo sedem politických skupín:
* EPP - Skupina Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) na čele s Francúzom Jozephom Daulom, ktorá disponuje silou 265 poslancov EP. Je najsilnejšou politickou skupinou EP, ktorá vzišla z júnových volieb do EP v roku 2009. Zo slovenských poslancov EP do nej patria zvolení nominanti SDKÚ, KDH a SMK – Eduard Kukan, Peter Šťastný, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik, Edit Bauer a Alajos Meszáros
* Socialisti zostali v Európskom parlamente napriek značným percentuálnym stratám druhou najsilnejšou frakciou. Zmenili však svoje označenie zo Strany európskych socialistov (PES) na Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) po tom, ako sa k skupine pridali poslanci talianskej Demokratickej strany. Frakcia má v EP 184 členov, medzi ktorými sú aj slovenskí poslanci za stranu Smer – SD: Monika Flašíková – Beňová, Vladimír Maňka, Katarína Neveďalová, Monika Smolková, a Boris Zala. Monika Flašíková – Beňová bude vo frakcii S&D zastávať jeden z podpredsedníckych postov. Nezmenil sa ale predseda socialitickej frakcie. Je ním naďalej Nemec Martin Schulz.
* ALDE: Skupina Aliancie liberálov a demokratov za Európu je treťou najpočetnejšou frakciou EP s 84 poslancami. Na jej čele vystriedal jej doterajšieho šéfa Grahama Watsona niekdajší belgický premiér Guy Verhofstadt. Zo slovenských poslancov je členom skupiny Sergej Kozlík (Ľudová strana – HZDS).
* Zelení (Greens)/EFA: Skupina zelených/Európska slobodná aliancia zastupuje v EP 55 poslancov. Šéfovať tejto skupine budú aj naďalej Daniel Coh-Bendit a Rebecca Harmsová.
* Rovnaký počet poslancov by mala mať i novovytvorená skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) na čele s Timothym Kirkhopeom.
* GUE/NGL: Konfederatívnu skupinu Európskej zjednotenej ľavice - Nordická zelená ľavica zastupuje v EP 35 poslancov. Vedie ju Lothar Bisky.
* Najmenšou politickou skupinou EP je frakcia Európska sloboda a demokracia (EFD) s 30 poslancami, vrátane slovenského Jaroslava Pašku zo SNS.
Zvyšných 26 poslancov Európskeho parlamentu je neradených do žiadnej so siedmich frakcií.
Ak sa dobre pamatam,boli tu zli komunisti,ludia chceli zmenu,prisiel jeden velky pan boxer,ktory slubil ze tu bude male Svajciarsko-ludia uverili,volili ho.
Potom ked uz bolo zle a hlavne bolo vidiet-skor nebolo vidiet to male Svajciarsko,tak sa objavil jeden pan na bicykli a ludom slubil dvojnasobne platy a lepsi zivot.
Ludia uverili a volili ho.
Potom ked videli ze jaksik sa tym platom hore ist nechce a ked aj sli ,tak zase sli ceny vyssie aj niekolkonasobne,zistili ze zas boli len oklamani a tak zas prisiel jeden pan s istotami,tak si povedali,ze ved teda zvolime jeho a pan je tam uz niekolko rokov recami a skutkami si uplne oponuje a akosi sa ten obycajny slovacisko zase nema dobre.
25r po revolucii,stvrstorocie...
Lenze ani tento pan tam nebude dlho a pride dalsi ktory slubi...
A dalsi ktory zase slubi a dalsi a dalsi...
Ja som pochopil uz davno ze musim mysliet sam na seba a ze NIKTO z nich mi nebude chciet NIKDY dobre a kto tomu este veri,nech navstivi Dr.Chocholouska.
Ono totiz ani Dzurinda,ani Meciar, Slota ci Fico nebude rozhodovat, ci deti v MS budu mat konecne (po futbalistoch, Sokolovni a ostatnych Seredskych perlickach) opraveny uplne zniceny chodnik, ci sa rodicia nebudu konecne musiet skladat na toaletak... Jednoducho si ludia musia uvedomit, kto a ako rozhoduje o ich buducnosti.
V parlamentnych volbach je urceny smer vyvoja v krajine. No v komunalnych naozaj rozhodujeme o tom, ako v meste budeme zit...
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.