Cyklistické organizácie z celého Slovenska vyzývajú vládu, aby sa zaviazala rozvíjať bicyklovanie
Podpora cyklistickej dopravy a cykloturistiky v programovom vyhlásení vlády je predmetom výzvy, ktorú predsedovi vlády SR Róbertovi Ficovi a ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Romanovi Brecelymu dnes poslalo 22 najvýznamnejších organizácií, pôsobiacich v oblasti cyklistickej dopravy a cykloturistiky na Slovensku.
My ako mladé občianske združenie Mám rád cyklistiku, podporujúce rozvoj cyklistiky sme radi, že podobná iniciatíva zo strany takýchto organizácií prišla a že sme sa pod ňu mohli podpísať aj my. Je to malý, ale dôležitý krok k tomu, aby sa na cyklistickú dopravu a celkovo cyklistiku začalo pozerať ako na plnohodnotnú a rozvíjajúcu sa formu dopravy aj s nevyhnutnou podporou štátu.
Znenie výzvy:
Signatári výzvy požadujú, aby sa nová vláda vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že bude rozvíjať cyklistickú opravu a cykloturistiku v meste a na vidieku a to najmä budovaním potrebnej bezpečnej infraštruktúry, vytváraním potrebných legislatívnych podmienok, prepojením bicyklovania na verejnú hromadnú dopravu, údržbou a rozvojom značenia a zvyšovaním povedomia o výhodách a prínosoch cyklistickej dopravy a cykloturistiky. Za dôležité považujú, aby vláda pre tieto účely v plnej miere využívala Národnú stratégiu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky, ktorú prijala v roku 2013 a ktorá dostatočne definuje ciele a potrebné kroky k ich naplneniu. Podpísané organizácie tiež požadujú, aby sa pri podpore bicyklovania využívali prostriedky štátneho rozpočtu SR a zdroje EÚ. „Zatiaľ čo slovenské samosprávy a neziskové organizácie už rozvíjajú bicyklovanie na Slovensku, vláda stále akoby váhala. Jej vzťah k cyklodoprave a cykloturistike sa v minulom funkčnom období zlepšil, čo oceňujeme. Prišiel však čas, aby sa vláda zaviazala podporovať bicyklovanie viac a intenzívnejšie ako doteraz a aby tento záväzok aj napĺňala. Sme pripravení jej v tom pomáhať,“ povedal Ján Roháč z Nadácie Ekopolis, ktorá výzvu inciovala. „Bicyklovanie sa stáva bežnou súčasťou dopravy a cestovného ruchu aj v okolitých krajinách, v Česku, Maďarsku a Poľsku, ktoré investujú do rozvoja regiónu významné finančné a administratívne zdroje a niet dôvodu, prečo by výhody bicyklovania nemali využívať aj obyvatelia a podnikatelia na Slovensku,“ uviedol Roháč. Cyklistická doprava môže podľa signatárov prispieť k riešeniu problémov, ktoré sú vyvolané prudkým rastom dopravných nárokov spoločnosti. Cykloturistika popritom predstavuje veľmi vhodný a efektívny spôsob využívania turistického potenciálu slovenskej krajiny. Bicyklovanie je dostupné pre každého a okrem ekonomického a spoločenského rozvoja zlepšuje aj zdravotný stav obyvateľstva.
Banská Bystrica, 4. apríl 2016, Tlačová správa, Nadácia Ekopolis, Ján Roháč
Odkaz na výzvu - na stiahnutie: http://www.ekopolis.sk/stranka_data/subory/na-stiahnutie/vyzva-cyklo-pvv-2016.pdf
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.