Čriepky z výstavy „Továreň Franck a obchod v Seredi“ s pozvánkou na návštevu múzea
V dňoch od 5. februára do 23 . februára 2013 je sprístupnená
návštevníkom Mestského múzea výstava z histórie výroby kávovín v meste Sereď,
vystavené sú aj vzácne exponáty z oblasti obchodu, zapožičané zo súkromnej zbierky.
Mestské múzeum pripravilo výstavu spolu s pánom Jurajom Čičom zo Serede a v spolupráci
so spoločnosťou B. M. Kávoviny v Seredi a srdečne Vás na výstavu pozývajú.
Čriepky z výstavy „Továreň Franck a obchod v Seredi“
Výhodná poloha Serede, s brodom cez rieku Váh, pomohli tejto osade rozvíjať sa na mesto s centrom obchodu, remesiel a priemyslu.
Mesto Sereď prechádza svojou už 700-ročnou históriou, čo si pripomíname práve v tomto jubilejnom roku 2013.
Po minuloročnej výstave k histórii školstva sme v Mestskom múzeu v Seredi v mesiaci február sprístupnili ďalšiu výstavu z cyklu histórie Serede pod názvom „Továreň Franck a obchod v Seredi“. Tentoraz sme ju pripravili v spolupráci so súkromným zberateľom Jurajom Čičom a spolupracovali sme aj so spoločnosťou B. M. Kávoviny, ktorá je pokračovateľom výroby kávovinových výrobkov bývalej továrne tzv. „Franckovky“ v Seredi.
1845 – prvý cukrovar
1921 – Jindřich Franck a synovia výroba kávovín
1940 – Franck továreň na kávoviny uč. spol.
1949 – Slovenské kávoviny, n. p.
1951 – Vitana v Byšiciach n. p.
1955 – Cukrovar n. p.
1961– Kávoviny Sereď
1974 – 1985 Cukrovar a Kávoviny, n. p.
1992 – B. M. Kávoviny, spol. s r. o.
V roku 1845 bol na mieste dnešného závodu B. M. Kávoviny postavený prvý seredský cukrovar, ktorý spracúval cukrovú repu dopestovanú na majetkoch grófa Karola Esterházyho. V roku 1856 bola výroba cukru zastavená a budovy prestavané na parný mlyn.
V roku 1868 budovy bývalého cukrovaru odkúpil Július Freund, ktorý so svojimi spoločníkmi Neumannom a Filipom Kohnom rozbehli výrobu pšeničného a zemiakového škrobu a od roku 1879 výrobu cigórie. Cigóriu – náhradku kávy vyrábali z čakanky jej drvením, sušením, pražením a mletím. V roku 1883 s novým spoločníkom Jonášom Müllerom továreň prerobili na sušiareň čakanky. V roku 1889 sa ďalším spoločníkom Freunda stal Adolf Biess a sušenú čakanku začali dodávať aj veľkovýrobcovi kávovinových náhradiek – firme Franck a synovia v Linzi.
Výstavbou nového cukrovaru v roku 1907 (dnes sú to objekty spoločnosti Slovenské cukrovary,
s. r. o.) výroba cigórie zaniká, pestovatelia čakanky sa preorientovali na výnosnejšiu cukrovú repu. Továreň znovu vyrábala zemiakový škrob až do roku 1917, kedy nový majiteľ objektov Bernhard Lichtenstein tu zaviedol výrobu kvasenej kapusty a sušenej zeleniny.
V roku 1920 celý objekt odkúpila spoločnosť Henrich Franck a synovia, ktorá ju prebudovala na výrobu spracovania koreňov čakanky sušením. Sušenú čakanku Frank dodával do svojich výrobných závodov v takmer celej Európe ako základnú surovinu pre výrobu bezkofeínových náhrad praženej zrnkovej kávy. Továreň vyrábala kávovinové náhradky značky PEROLA (žitná káva), KNEIP (sladová káva), cigóriu FRANCK a ďalšie.
Továreň „Franckovka“ dobre fungovala v čase veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch 20. storočia a vrchol svojej prosperity dosiahla počas druhej svetovej vojny. Tradičná kávovinová zmes MELTA sa začala vyrábať v roku 1941. V roku 1942 vedenie továrne vybudovalo novú továreň na cigóriovú kávu so sušiarňou čakanky, skladišťami, sociálnymi budovami a dvomi obytnými domami, v tej dobe bola najmodernejšou v Európe. Výroba kávovinových náhradiek predstavovala v tej dobe množstvo 8 500 ton tohto výrobku.
Po skončení druhej svetovej vojny, objekty nakrátko zabralo vojsko, no vzhľadom na príkaz Povereníctva SNR pre výživu a zásobovanie o okamžitom začatí výroby, boli v záujme výživy obyvateľstva opäť uvoľnené. V rokoch 1947-1948 prišla vlna znárodňovania podnikov, továreň sa stala dejiskom prvého veľkého stretnutia v tzv. boji o konfiškáty, na závod bola uvalená národná správa a v januári 1949 bol podnik znárodnený a začlenený do Slovenských kávovín, n. p. v Bratislave. Dňa 22. júna 1950 bol Vyhláškou Ministerstva výživy za základný závod národného podniku Slovenských kávovín určený závod v Seredi, kam sa presťahovalo z Bratislavy podnikové riaditeľstvo.
Od roku 1951 závod začal výrobu sóje, produkoval potravinárske prášky, koncentráty a cukrové výrobky a zabezpečoval spotrebiteľské balenie rôznych druhov potravín - prášok do pečiva, šumienky, sóda bicarbóna, kakao... V tomto čase bol závod pripojený pod n. p. Vitana v Byšiciach.
Od 1. 1. 1955 Kávoviny fungovali v rámci Cukrovaru v Seredi a oddelili sa až 1. 10. 1961, kedy sa osamostatnili. V roku 1957 závod získal záujemcu na odber sušenej čakanky z Hamburgu a začal dodávať sušenú čakanku pre kapitalistické štáty.
V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia sa tu vyrábali aj výrobky ako predvarená ryža, burizóny, škoricový cukor. Zaviedol aj výrobu práškového kakaa, čokoládovej polevy. Pre výrobu dezertu Višne v čokoláde zriadil výsadbu višňového sadu v závode Sereď s prevádzkou vo Vlčkovciach. Od 1. 1. 1974 sa továreň na kávoviny spolu s cukrovarom začlenili pod Cukrovar a Kávoviny, n. p. v Seredi a fungovali spolu do 31. 12. 1985.
V roku 1992 zakúpila závod Kávoviny na základe výberového konania súkromná slovenská spoločnosť. Podnik pracuje, známy je ako B. M. Kávoviny, spol. s r. o.. Rozvojom výrobného programu si táto spoločnosť upevnila trhovú pozíciu a má doposiaľ dominantný trhový podiel výrobkov, označených známkou B. M. Kávoviny v obchodných sieťach v SR.
O túto výstavu prejavili záujem všetky generácie, návštevníci si tak môžu oživiť svoje spomienky na svojich rodinných príslušníkov i kolegov, ktorí pracovali v závode na kávoviny počas viacerých desaťročí. S tradíciou tejto známej výroby kávovinových produktov v Seredi sa radi oboznámili študenti SŚ a žiaci ZŠ v Seredi, zaujímali sa o všetky prezentované dobové predmety.
V tejto atmosfére prezentácie histórie a obchodu, nejeden návštevník, dostal chuť aj na šálku dobrej bezkofeínovej – kávovinovej náhradky, vyrábanej v Seredi. Mária Diková
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Príspevok svojim obsahom bol v rozpore s pravidlami diskusie, prípadne porušoval legislatívu platnú v SR a EÚ. Administrátorom portálu bol vymenený za tento oznam a uložený do archívu.
co predali kavoviny Oetkerovi , zacal o dvere dalej vyrabat Semar...
http://www.semar.sk/?page=produkty
úsilie pod vedením B.M Kávoviny.
od 1.7. 1988 do 30.3. 1992. Viď výpis na stránke odkazu.
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=25996&SID=2&P=1
http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/89/89660.pdf
P.S.miestom posledného odpočinku tohoto významného chemika je seredský cintorín
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.