Computer security day
30.november - Deň počítačovej bezpečnosti. Má nám pripomenúť potrebu chrániť svoje počítače a údaje a upozorniť, že bezpečnosť by si zaslúžila väčšiu našu pozornosť. Bezpečnosť informačných systémov hlavne v menších firmách, v štátnej a verejnej sfére určite nie vždy je na špičkovej úrovni. Investovať státisíce eúr do bezpečnostnej politiky si môžu dovoliť len tie najbohatšie firmy alebo len tie organizácie, ktoré sú, nazvem to, politicky dôležité. Samozrejme aj tie firmy a organizácie, kde pochopili, že počítačová bezpečnosť je vec veľmi dôležitá ale žiaľ aj niečo stojí - peniaze, potrebu mať odborníkov, pochopenie vo vedení firmy investovať do tejto oblasti, ...
Investícia do bezpečnosti systémov nie je nikde vidieť. Takto preinvestované peniaze na prvý pohľad nezainteresovaného človeka sú peniaze, ktoré vyletia hore komínom. Na prvý pohľad je to tak. Ak sa nikdy nič nestane, nikdy nič nepokazí, nezmizne, ... sú to naozaj peniaze, ktoré jednoducho systém zhltne a výsledok žiadny. Druhý pohľad je však oveľa horší. Ak sa stratí množstvo údajov, nebodaj ak uniknú na verejnosť, ak príde k poruche dôležitej techniky, bude to iste o niečom celkom inom. Vtedy by človek, firma dal možno stonásobne viac, len aby sa mu vrátilo to, čo je často krát už nenávratne fuč. Technika, zariadenie, počítače, .... to všetko sa dá na druhý deň hneď kúpiť, horšie je to však ak zmiznú údaje. Ak sa citlivé informácie dostanú na verejnosť, kde môžu byť ľahko zneužité, keď sa môžu zneužiť na vydieranie, .... to už sú veľmi vážne problémy, ktoré spôsobia stratu nielen financií ale ďaleko väčších hodnôt.
Ak by napríklad daňový úrad prišiel o zoznam všetkých daňovníkov aj so všetkými údajmi a tie by niekto zverejnil na internete, asi by to bol poriadny problém. A čo taká banka, vojsko, ... Ale iste bude vedieť čo mám na mysli aj bežná účtovníčka, ktorej pojmy ako je softvér, hardvér veľa nehovoria. Ide koniec roka, ak by jej cez noc zmizol z firmy počítač aj údajmi, alebo ak by ráno našla vyhorenú kanceláriu, prípadne počítač s prázdnym diskom, asi by minimálne zošedivela. Ale nejde len o firemnú techniku a citlivé údaje. Aj my všetci doma, nazrime do obsahu svojho disku. Nebolelo by nás, keby sme ráno zapli počítač a nič? Určite v ňom máme kopu dôležitých informácií, údajov, .... že nie? Tak určite tam máme aspoň stovky fotografií svojho syna, dcéry, manžela, manželky, fotografie z osláv, Vianoc, možno desiatky videí, ... Určite by vám chýbali. Myslíte, že vo vašom počítač sú tieto údaje v bezpečí? Je síce málo pravdepodobné, že nám počítač z obyvačky niekto ukradne, ešte menej pravdepodobné, že sa k nám do počítača dostane hacker a práve tieto údaje nám ukradne. Napriek tomu, berme bezpečnosť našich údajov v počítač vážne. Skúsme sa práve dnes trochu zamyslieť, či neinvestovať aspoň no prepäťovej predlžovačky, či počítač nezabezpečiť heslom, či pripojenie k notebooku do internetu cez nezabezpečenú wi-fi radšej nezmeniť,... Skúsme skontrolovať či v počítači máme nainštalovaný a hlavne aktualizovaný antivírový program. Porozmýšľajme, či si práve dnes nenájdeme chvíľku času a všetky dôležité videá a fotografie spolu s ostatnými dôležitými údajmi nenapálime radšej na jedno-dve DVD a neodložíme do skrine. Prečo? Pre istotu.
Nie som fanúšikom vyhlasovania dní toho alebo onoho, lebo aj tak človek o tom nevie a je ich už toľko, že nám to dávno prerástlo cez hlavu. Tiež si myslím, že vyhlásením dňa počítačovej bezpečnosti sa veľa toho nezmení, hlavne nie tým, že ako ja tu, niekto niekde napíše – dnes je deň počítačovej bezpečnosti. Slabé bezpečnostné povedomie občanov určite nezmení vyhlásený deň počítačovej bezpečnosti. Zvýšiť povedomie v tejto oblasti sa musí snáď len trpezlivým vysvetľovaním, pravidelným vzdelávaním. Jedna, dve osamelé prednášky tiež iste nepomôžu. Treba začať už na prvom stupni základných škôl. Generácia, ktorá nám rastie, a u ktorej to nezanedbáme, bude brať počítačovú bezpečnosť raz úplne samozrejme a nebude rozmýšľať či sa oplatí investovať do bezpečnosti, či je potrebný antivírový program, či robiť zálohovanie údajov každý deň, ...
Na záver jednu múdru vetu: Nezálohuje len ten, komu ešte nikdy nič nezmizlo.
... a platí to na sto percent, môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Miloš Majko | 02-12-2010 04:48:08
Michal - *yes* *yes*
R | 30-11-2010 22:53:09
To mi pripomina nedavno zverejneny test antivirov, bohuzial slovensky Nod sa umiestnil dost zalostne:
http://hejtytam.blog.zive.sk/2010/11/eset-skoncil-v-testoch-na-predposledom-mieste/
A kazdopadne, najdolezitejsi je ludsky faktor, mysliet, nenavstevovat podozrive stranky, otvarat spam, pripadne na facebooku otvar "ultra mega bomba šokujuce video". Ako je vediet aj na momentalne prepieranom wikileaks (aj ked to s tym nema vela spolocneho) sebevacsia ochrana nezabrani ludskej chybe/umyslu.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.