Čo robiť v prípade nezvestnosti
Prezídium PZ SR |MM| Aj v súvislosti s letnými prázdninami polícia preventívne informuje širokú verejnosť, ako je potrebné postupovať v prípade zmiznutia blízkej osoby (dieťaťa). Za nezvestné polícia považuje dieťa, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu, je ohrozené na živote a zdraví a jeho nezvestnosť bola nahlásená na polícii.
Policajné štatistiky hovoria jasnými číslami. V minulom roku bolo nezvestných 584 maloletých detí (vo veku od 0 do 15) a 1635 mladistvých detí (vo veku od 15 do 18), pričom vypátraných bolo 557 maloletých detí a 1545 mladistvých detí. V súčasnosti má polícia v pátraní 26 maloletých detí a 70 mladistvých detí.
POLÍCIA RADÍ
Čo robiť v prípade, ak existuje obava, že sa dieťa stratilo
V prvom rade skúste dieťa kontaktovať na jeho mobilnom telefóne (nevolajte často kvôli baterke, radšej SMS). Je potrebné preveriť všetkých rodinných príslušníkov, kamarátov, spolužiakov, triednych učiteľov, susedov a prehľadať všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Ak je toto pátranie neúspešné, je nevyhnutné zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu.Nezvestnosť je potrebné oznámiť na najbližšom útvare Policajného zboru. Polícia začína pátranie ihneď po jeho nahlásení. Netreba zabúdať, že pri malých alebo chorých deťoch, ktoré sú závislé od liekov, je každá minúta drahá.
Prvotné kroky polície
Polícia ako prvé vypočuje oznamovateľa nezvestnosti. Je dôležité mať pripravené základné informácie o nezvestnom dieťati. Dôležité je všetko, najmä aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti, ako aj o tom čo všetko už preverovali rodinní príslušníci, príp. známi. Dôležité je povedať polícii, či je dieťa choré, či pravidelne užíva nejaké dôležité lieky alebo trpí nejakou poruchou. Polícia začína po dieťati pátrať okamžite. Vyrozumejú sa všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na zahájenie pátracej akcie.
Čo robiť v prípade, ak sa stratíte vy?
V prípade, že sa stratíte vy, jednou z vecí, ktorá vo významnej miere dokáže pomôcť k vypátraniu nezvestnej osoby, je mobilný telefón. Preto polícia apeluje na osoby pohybujúce sa napríklad v lese, aby nosili so sebou mobilné telefóny s dostatočnou kapacitou batérie. Pomocou lokalizácie mobilného telefónu existuje vyššia pravdepodobnosť, že polícia dokáže nezvestnú osobu vypátrať.
Ak by ste pri sebe mobilný telefón nemali, pokúste sa poprosiť niekoho v blízkosti o pomoc. V prípade, že nikoho v okolí nevidíte, neznamená to, že sa tam niekto nachádzať a preto skúste volať o pomoc.
Na záver apelujeme na verejnosť, ak by ste mali akúkoľvek vedomosť o pohybe, prípadne pobyte nezvestných osôb, kontaktujte linku 158 alebo najbližší útvar Policajného zboru.
Na ďalšej strane nájdete dve nezvestné osoby, ktoré nám môžete pomôcť vypátrať aj vy!
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









