Čilejkársky ľudový odev - prednáška vo Vlastivednom múzeu v Galante
PhDr. Izabela Danterová, etnologička Vlastivedného múzea v Galante |MM| Vo Vlastivednom múzeu v Galante (Hlavná ul. 976/8, Galanta) sa dňa 15. novembra 2017 o 17,00 hod. uskutoční prednáška Mgr. Adama Uhnáka, PhD. pedagóga Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdiíFilozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave pod názvom Čilejkársky ľudový odev. Prednáška je spojená s prehliadkou rovnomennej výstavy pochádzajúcej z etnologického fondu Tekovského múzea v Leviciach.
„Čiľejkárski“ mikroregión z pohľadu tradičnej ľudovej kultúry tvorí najvýraznejšiu časť Tekova. Nachádza sa v historickom jadre bývalej Tekovskej župy, v severnej časti Levického okresu. Patria sem obce Tlmače, Veľké Kozmálovce, Starý Tekov, Hronské Kľačany, Podlužany, Hronské Kosihy, Nová Dedina (pôvodne samostatné obce Tekovská Nová Ves, Opatová a Gondovo), Čajkov a Rybník. Ich katolícki obyvatelia sa od obyvateľov ostatných obcí odlišujú najmä nárečím, mentalitou a krojom.
Tradičný ľudový odev v „čiľejkárskom“ mikroregióne bol výrazne odlišný od susedných oblastí. Mužský kroj sa v medzivojnovom období prestal nosiť a vystriedal ho mestský odev. Ženský tradičný odev nadobudol pri porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkom iné formy. Zapríčinili to mnohé zmeny v materiáli, strihu i vo výzdobe. v minulosti prevládajúcu čiernu farbu vystriedal pestro kvetovaný kupovaný materiál, ktorý sa začal používať aj na zhotovovanie pracovných šiat. Ženy si ho kupovali za peniaze utŕžené pri predaji na trhoch v blízkych mestečkách. V tomto období bol ženský odev v materiáli, výzdobe, ale aj v spôsobe nosenia prejavom bohatstva a hospodárskej prosperity tohto kraja. Po druhej svetovej vojne sa zmenil spôsob bývania, stravovania a obliekania. Ženy, ktoré síce pracovali v priemysle, ale bývali na dedine, si ešte zachovali svojské odevné formy. No keď žena natrvalo odišla z dediny do mesta, alebo pracovala ako úradníčka, už sa preobliekala do mestských šiat. V súčasnosti je kroj odevom najstaršej generácie žien, ktoré ho nosia na všedný i sviatočný deň.
Výstava je sprístupnená do 30. novembra 2017, a to od utorka do piatku od 9,00-17,00 hod. a v sobotu od 13,00-17,00 hod. Tešíme sa na vašu ctenú návštevu!
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









