Chránené vtáčie územie Kráľová pri Dolnej Strede bolo výrazne zdevastované
Chránené vtáčie územie CHVÚ je biotop významných druhov vtákov európskeho významu alebo biotop sťahovavých druhov vtákov chránený za účelom ich prežitia a rozmnožovania. A práve takéto chránené vtáčie územie sa nachádza v katastri obce Dolná Streda.
To že sa nájdu ľudia, ktorým slovo chránené územie nič nehovorí sme sa mali možnosť presvedčiť v posledných dvoch dňoch. Pravdepodobne v decembri minulého roku došlo za pomoci ťažkej techniky k devastácii pobrehových porastov, zavážaniu trstinových ostrovčekov zeminou a vyvráteniu niektorých stromov, ktoré ťažkej technike zavadzali. Týmto došlo k ohrozeniu vtáctva, konkrétne chavkoša nočného a kane močiarnej, ktoré tu hniezdia. Kvôli tomuto vtáctvu bolo územie vyhlásené za chránené. Podľa zákona sú do tohto územia zakázané akékoľvek zásahy. Páchateľ je zatiaľ neznámy a pokiaľ dôjde k podaniu trestného oznámenia, bude na orgánoch činných v trestnom konaní páchateľa odhaliť a následne potrestať. Zatiaľ vo veci v súlade s kompetenciami začal konať Odbor životného prostredia OÚ v Galante.
Posledné dva dni sa na týchto miestach vystriedalo množstvo kompetentných ľudí : starosta obce Dolná Streda, poslanec OZ, ornitológovia, ochranári, životné prostredie ale aj polícia. My sme danom mieste boli takisto a z tejto oblasti prinášame reportáž.
Ako obyčajne, aj v tomto prípade chceme zostať nad vecou a preto ostáva na čitateľoch, divákoch a nás všetkých, aby sme si zo získaných vyjadrení, z videozáznamu a fotodokumentácie urobili vlastný názor na celú vec.
Ide o našu prírodu. Nie o prírodu patriacu nejakej skupine ľudí či jednotlivcovi. Ide o prostredie, ktoré bez intenzívnej ochrany naše deti v pôvodnom stave neuvidia...
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZXXx4Wbxt6c
Kto zaplatí rybárom škody na rybách?(na obrázku je zrejme násada kapra ktorou sa živí ).Tak čo ochranári ?Páni ornitológovia a ochranári kde ste keď rybársky zväz organizuje brigády a zbiera odpad nielen po rybároch?
Pán Nešťák by mal dostať minimálne pokutu za to že si dovolil pustiť psa na chránené územie a o ich vstupe ani nehovorím.
"na uvádzanom revíry – rameno Dolná Streda, poklesla hladina vody cca o 1 meter. Sústava ramien a lagún, ktoré tvoria túto vodnú lokalitu ostali bez vody, prípadne s minimálnym obsahom. Poklesom bolo vytvorených 5 samostatných vodných jazier s minimálnou hladinou vody. Začal vznikať v tejto vodnej lokalite kyslíkový deficit, zo dna sa začali vo zvýšenej miere uvoľňovať dusičnany, dusitany a síra, ktoré veľmi rýchlo začali zhoršovať životné prostredie všetkým organizmom žijúcim vo vode "
a navazne: 2. Obnova napojenosti riečnych ramien, vodného režimu a tokových podmienok
- podla mna to nebolo vykonane na vodnom toku (s tych fotiek by som to skor typol na slepe ramena bez prietoku)
- a nebolo to vykonane spravcom
teda tato vynimka (suvisiaca s opatreniami proti povodniam) sa rybarov nijako netyka
okrm ineho:
opatrenie na zachranu ryb pri mimoriadnych situaciach. To ci pri tom porusili zakon posudia iny.
Ja som napisal len ze sa "priklanam skor k ich vyjadreniu".
A este, je tu isty program Life na zachranu vodneho vtactva, tento je sice z Dunajskych luhov, ale:
jeho ciele:
okrem ineho
Špecifické ciele projektu:
1. Obnova vybraných mokradí, vyschnutých riečnych ramien a mŕtvych ramien vrátane obnovy dodávky vody.
2. Obnova napojenosti riečnych ramien, vodného režimu a tokových podmienok.
3. Prenájom alebo nákup pozemkov a následné zavedenie prijateľného manažmentu biotopov.
4. Eliminácia migračných bariér pre ryby na dvoch strategických miestach a obnova potravnej základne pre vtáky.
cize nieco podobne, co spravili rybari. A este raz, ci pri tom(bagrovanie, uprava brehov) porusili zakon ???
543/2002
§ 6
Ochrana biotopov
(4) Na zmenu stavu mokrade, najmä jej úpravu zasypávaním, odvodňovaním, ťažbou tŕstia, rašeliny, bahna a riečneho materiálu, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody okrem vykonávania týchto činností správcom vodného toku v súlade s osobitným predpisom.18a)
18a): Zakon o vodach - § 48
Správa vodných tokov
(3) Správa vodných tokov zahŕňa tieto činnosti:
a) sledovať stav vodných tokov a pobrežných pozemkov z hľadiska zabezpečenia funkcií vodného toku,
b) udržiavať korytá v stave, ktorý zabezpečuje ich prirodzenú alebo projektovanú prietočnosť a hĺbku vody,
c) udržiavať alebo odstraňovať brehové porasty vo vodných tokoch, na pobrežných pozemkoch, tak, aby sa nestali prekážkou odtoku vody pri povodniach a podľa možnosti zachovali prírodné podmienky,
d) spevňovať brehy vodných tokov, zabezpečovať ich neupravené úseky brehovými porastmi,
e) udržiavať a čistiť koryto a odstraňovať naplaveniny, ľadové a iné prekážky a dočasné ostrovy z vodného toku, čo je nevyhnutné na zabezpečenie nehateného odtoku alebo prietoku,
f) zabezpečovať potrebnú úpravu vodných tokov,
....atd
§ 49
Oprávnenia pri správe vodných tokov
(1) Správca vodného toku je oprávnený
a) pri výkone správy vstupovať v nevyhnutnom rozsahu na cudzie nehnuteľnosti, ak na to nie je potrebné povolenie podľa osobitných predpisov, 59)
b) v záujme starostlivosti o koryto odstraňovať alebo novo vysádzať stromy a kry na pobrežných pozemkoch, 59a)
c) v rozsahu riadnej správy vodného toku ťažiť z koryta riečny materiál, prípadne túto ťažbu umožňovať tým, ktorí na ňu získali povolenie na niektoré činnosti (§ 23),
d) v rámci súhrnného manipulačného poriadku vodných stavieb vydávať pokyny na manipuláciu s vodnými stavbami.
takze znova sa priklanam na stranu rybarov (nie som rybar).
- rybari v snahe zachranit stav ryb po vypusteni Kralovej prekopali niekolko metrov (podla vlastnych slov 5) brehu. A vramci tejto akcie sa rozhodli spravit si tam aj dalsie so zachranou ryb nesuvysiace aktivity podstatne vacsieho rozsahu (vid fotografia 70)
- tymto sa ale dopustili porusenia zakona o ochrane prirody (ako to spravne hovori ochranar)
zakon 543/2002
mokrad je tam definovaana nasledovne:
mokraď územie s močiarmi, slatinami alebo rašeliniskami, vlhká lúka, prírodná tečúca voda a prírodná stojatá voda vrátane vodného toku a vodnej plochy s rybníkmi a vodnými nádržami
paragraf 12 Prvý stupeň ochrany
.....podľa ktorého sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na
a) vykonávanie činnosti meniacej stav mokrade alebo koryto vodného toku, najmä na ich úpravu, zasypávanie, odvodňovanie, ťažbu tŕstia, rašeliny,
bahna a riečneho materiálu, okrem vykonávania týchto činností v koryte vodného toku jeho správcom v súlade s osobitným predpisom,40
to nehovoriac, ze toto nie je v prvom stupni ochrany
-------------
Rybari sa dozaduju spoluprace s ochranarmi, ale oni si tu spolupracu predstavuju tak, ze oni si spravia co chcu a ostatni im to odsuhlasia. Neverim, ze by nedostali to povolenie na zachranu ryb ale dost pochybujem, ze by mohli upravovat aj tie brehy ..... a tam je asi kamen urazu a preto sa na to povolenie vykaslali.
Pokial "zomrie" voda, vyhynu ryby. Pokial nebudu ryby, nebudu mat co vtaky zrat. A vtak, ktory nema co zrat co spravi?
A cakal som este vyjadrenie vtakologa M.N.(voditko okolo krku) ako to je s tym volnym pohybom psa po ChU.
Na mieste udalosti sme vykonali nezavislu a nezaujatu reportaz popisujucu vylucne stav - dali sme slovo vsetkym, ktori sa k veci vyjadrit chceli.
Napriek tomu, ze od urcitych ludi padli poznamky o tom, ze to vykonali rybari, nemozeme to my zverejnovat a ani brat vazne. Nie sme na pokeci, ale v novinach. Nechcem pripustit publikovanie obvineni kohokolvek bez dokazov.
Vo svojm prispevku pisete: "Vzhľadom k tomu, že SRZ MsO nedostal redaktorov týchto novín žiadnu šancu na vysvetlenie uvádzanej skutočnosti. Predkladám oficiálne stanovisko."
Pan Alina, kontakty na kazdeho koho ste za noviny v materiali videli, su verejne v novinach a to nielen meno a priezvisko, ale aj e-mail a mobilne cislo. Doteraz nik od Vas nikoho z nas nekontaktoval a o rozhovor - natocenie stanoviska nepoziadal. Ak by ste tak spravili, do 3 az 8 hodin by Vase stanovisko bolo uverejnene. Robili sme tak doteraz vo vsetkych pripadoch a budeme tak robit aj nadalej.
Dovolim si upozornit na fakt, ze z nasej strany nebola nikde ani len zmienka o rybaroch, Vasej organizacii a pod.
Pan Alina, dovolim si poziadat Vas, aby ste sa vyjadrovali korektne a netvrdili, ze sme nieco neurobili.
Kedze ste oficialne oznamili ze ste do predmetnej veci zainteresovaní, napriek Vasmu ataku novin, este dnes Vas budeme kontaktovat a umoznime Vam k veci sa vyjadrit na kameru.
VYJADRENIE SLOVENSKÉHO RYBÁRSKEHO ZVÄZU, Mestskej organizácie SEREĎ
V posledných dňoch ochranári, ornitológovia a v neposlednom rade spoločnosť SOS Birdlife Slovensko rozpútali neuveriteľnú kampaň, týkajúcu sa údajnej devastácie Chráneného vtáčieho územia Kráľová a predostierajú a vnucujú verejnosti svoj subjektívny názor na celú problematiku, ktorá bola účelovo a jednostranne zameraná a vôbec neprihliada na problém, ktorý v tejto lokalite vznikol v čase vypustenia VD Kráľová v októbri minulého roku. Vypustením VD Kráľová nám na uvádzanom revíry – rameno Dolná Streda, poklesla hladina vody cca o 1 meter. Sústava ramien a lagún, ktoré tvoria túto vodnú lokalitu ostali bez vody, prípadne s minimálnym obsahom. Poklesom bolo vytvorených 5 samostatných vodných jazier s minimálnou hladinou vody. Začal vznikať v tejto vodnej lokalite kyslíkový deficit, zo dna sa začali vo zvýšenej miere uvoľňovať dusičnany, dusitany a síra, ktoré veľmi rýchlo začali zhoršovať životné prostredie všetkým organizmom žijúcim vo vode a kde sa okrem iného podotýkam, nachádza značné množstvo zákonom chránených vodných živočíchov. Naša organizácia hľadala okamžité riešenie, ktoré by zachránilo túto lokalitu a museli sme sa veľmi rýchlo rozhodnúť. Boli začaté práce, ktoré chceme zrealizovať v čase ktorý nám ukladá aj vyhláška 21 o Chránenom vtáčom území. Rozhodli sme sa prekopať jednu časť polo ostrova o šírke cca 5 metrov v jednej časti tejto lokality a taktiež sme prekopali v druhej časti tejto lokality kanál o šírke cca 6 metrov. Tým sme dosiahli prepojenie tejto vodnej sústavy a vyrovnanie hladín v už spomenutých zátokách a lagúnach a myslím si, že aj zachránili podstatnú časť života na tomto nami pridelenom rybárskom revíry. V tretej časti tohto revíru v dôsledku poklesu vodnej hladiny sme pristúpili k úprave brehovej časti, ktorá v konečnom dôsledku má byť vysvahovaná, plynule na vodnú hladinu. Časť hliny bola bagrom vytiahnutá na pôvodnú cestu a mala byť v rámci tejto príjazdovej cesty rozprestretá a vyrovnaná. Nie sme si vedomí, žiadnych zavážaní mokradí v tejto lokalite. Evidované mokrade v rámci SR sa nachádzajú na úplne iných miestach. Podľa nášho názoru sme postupovali správne a to aj v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ( §29 Výnimky z podmienok ochrany chránených území), ktorý hovorí, citujem, Zákaz činnosti v druhom až štvrtom stupni ochrany neplatí, ak ide bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka, majetku atď. a v tomto prípade išlo o bezprostredné ohrozenie majetku.
Pár slov uvediem z histórie tohto rybárskeho revíru. Keď sa vrátime do čias minulých, tak cca pred 25 - 30 rokmi, táto lokalita slúžila na vývoz rôznych odpadov, ktoré sú tu rôzne pozahŕňané a sú dá sa povedať mementom minulého režimu. SRZ MsO Sereď sa podujal z tejto zánikovej lokality vytvoriť rybársky revír a odvtedy do tejto lokality každoročne ako jediný investuje cca 18.000 – 20.000 EUR, vo forme násadových rýb a brigádnickej činnosti. Pred 8 rokmi sme iniciovali stretnutie so zástupcami životného prostredia a CHKO – Dunajské Luhy, aby sme zabránili vstupu na ostrovy, jak na tejto vodnej lokalite tak aj v koryte Váhu v okolí diaľničného mostu, pred vstupom Váhu do VD Kráľová. Týmto chcem dať do povedomia len to, že boli to práve rybári MsO Sereď, ktorí sa pričinili o nárast populácie, v súčasnosti chráneného vtáčieho druhu, ktorý sa tu nachádza. Svojou činnosťou, ktorú v tejto lokalite vykonávame a ktorá by v súčasnej dobe bola už ukončená, sme nijako neohrozili hniezdnu kolóniu chavkoša nočného, ktorá je na hlavnom ostrove. Na tento ostrov nebolo nikdy vstúpené. Priznávame, že pri realizácii uvedených prác prišlo k čiastočnému utlačeniu a prihrnutiu šachorových pásiem, no určite nie v takých katastrofálnych rozmeroch ako bolo prezentované. Jednalo sa možno o niekoľko desiatok m2 a to nie sú jediné biotopy – tak nepostrádatelné, ako to bolo prezentované zo strany SOS BIRDLIFE SLOVENSKO pre život chavkoša nočného. Podľa nášho názoru, všetky tieto reportáže boli zmanipulované a podsunuté verejnosti a to účelovo a jednostranne. Chavkoš nočný, ktorý tu hniezdi, sa sem vracia pre dobrý potravinový reťazec na tejto lokalite a o ten sa mu starajú zase len rybári tejto organizácie, ktorí sa o túto lokalitu starajú a pravidelne, dvakrát do roka ju zarybňujú. Nikdy mu rybári svojou činnosťou nevadili, ako mu nevadí ani hlavný diaľničný ťah, ktorý je vzdušnou čiarou vzdialený od tejto kolónie cca 200 metrov. Podotýkam, že práce ktoré tu boli uskutočnené, podľa nášho názoru nijako neovplyvnia túto kolóniu. V lokalite sa totiž nachádza viac ako 2000 ha pobrežných pásiem, kde sa chavkoše nočné chodia kŕmiť. Na záver by som chcel podotknúť len toľko, že by sme spolu s ochranármi, ornitológmi a s pánmi so zduženia SOS BIRDLIFE mali hľadať spoločnú reč, ktorá by smerovala k zlepšenie životného prostredia v tejto časti územia a bola by zameraná na všetky typy života v tejto lokalite s možnosťou pozorovania a využívania tejto časti krásnej prírody aj pre verejnosť. Príroda sa nedá totiž posudzovať jednostranne, ako tomu bolo v tomto prípade, mali by sme sa na ňu vždy pozerať ako na celok, so všetkými jej formami života.
Za SRZ MsO SEREĎ Ing Dušan Alina, predseda organizácie
\"Nikde sa tam o \"Chavkošovi nočnom\" nic nepise ...
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky podľa § 26 ods. 6 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny ustanovuje:
§ 1
(1) Vyhlasuje sa Chránené vtáčie územie Kráľová
(ďalej len „chránené vtáčie územie“) na účel zabezpečenia priaznivého stavu biotopov druhu vtáka európskeho významu bučiaka nočného a zabezpečenie podmienok jeho prežitia a rozmnožovania\"
alebo ...
\"(3) Za zakázané činnosti, ktoré môžu mať negatívny
vplyv na predmet ochrany chráneného vtáčieho územia, sa v častiach chráneného vtáčieho územia uvedených v prílohe č. 3 považuje
a) vykonávanie zásahov do pobrežnej a vodnej vegetá-
cie od 1. apríla do 15. augusta okrem vykonávania
povinností v mimoriadnych situáciách podľa osobitného predpisu .... \"
Chapem, ze obhajujete svoj zaujem, ale to neznamena, ze ten zaujem je aj najspravnejsi.
V tejto prehnitej spolocnosti si beztrestne kazdy robi co chce a asi sa na to spoliehate.
Ked raz zo zakona potrebujete na takuto aktivitu povolenie tak ho potrebujerte a nie je na Vasom uvazeni ci to tak je alebo nie.
Dufam, ze dostanete pokutu tak vysoku, ze to bude mementom pre vsetkych na dlhe roky.
Podstatné je, že tu si ktokoľvek môže zobrať báger a môže si bez povolenia robiť čo sa mu páči a kde sa mu páči.
Pred takýmito veľkými terénnymi úpravami by sa mali k tomu vyjadriť odborníci, najmä keď je to na mieste bývalej skládky. Kto sa tu vie odborne vyjadriť aké látky a chemikálie sa mohli uvoľniť do vody pri rozrýpaní podložia?
Skúste urobiť v priebehu roka rozbor mäsa rýb z tejto lokality. Prajem vám dobrú chuť.
Tu je link na posúdenie najnestrannejšieho článku a spracovanej videoreportáže, kde sa stále x krát hovorí o zlikvidovaní mokradí.V uvedenom linku sú uvedené všetky mokrade v rámci SR.
Priletia vtáky a nebudú mať kde hniezdiť. Hlavné že rybári
budú mať plné chladničky...
P.S.mám známych a kamarátov poľovníkov a neviem si predstaviť že by bez ich vedomia v lese mesiac jazdili tatrovky a niečo vozili do lesa a ešte by sa tam motal bager...
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.